Blog

23.07.2022

Tarcze polerownicze

W artykule znajdziesz:

Tarcze polerownicze

Tarcze polerownicze i segmenty należy starannie zacisnąć śrubami między dolnym i górnym talerzem maszyny szlifierskiej. Istniejące wolne przestrzenie między obu talerzami a tarczą należy starannie zalać gipsem tak, aby tarcza (segmenty) i talerze tworzyły jedną całość. Należy mieć na uwadze, że nowozinontowana tarcza musi się sama doszlifować, zanim zacznie skuteczne szlifowanie płyty (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do szlifowania twardych kamieni używa się na ogół pierścieni miększych, zaś do szlifowania miękkich kamieni pierścieni twardych. Miękkie tarcze mogą mieć większe ilości obrotów, zaś twarde powinny się obracać wolniej, gdyż przy szybkich obrotach następuje zbytnie nagrzewanie się powierzchni kamienia. Stosowane ilości obrotów dla twardych kamieni wynoszą przy szlifowaniu około 180 na 1 minutę, przy polerowaniu 220 na minutę. Przy szlifowaniu i polerowaniu miękkich kamieni okrągło 320 na minutę. Ważne jest przechowywanie wszelkich materiałów szlifierskich w suchym miejscu, najlepiej w pokojowej temperaturze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

‘Szlifowanie przedwstępne i grube powinno być wykonywane przy dużym dopływie wody; szlif końcowy z mniejszą, ilością wody, natomiast przy polerowaniu należy wody dodawać jedynie przez kropienie pędzlem lub szczotką. Talerz szlifierski należy utrzymywać podczas polerowania w stałym ruchu. Przy każdorazowej zmianie materiału szlifierskiego, należy powierzchnię kamienia jak najstaranniej zmyć i sczyścić, gdyż przy szlifowaniu i polerowaniu zasadniczym warunkiem jest drobiazgowa czystość (uprawnienia budowlane).

Traki do cięcia kamieni

Do mechanicznego dzielenia kamieni na mniejsze części lub też płyty, służą specjalne traki czyli gatry. Zasadą ich działania są poziomo poruszające się tam i z powrotem taśmy stalowe stopniowo opuszczane przy pomocy samoczynnie działających mechanizmów. Przecinają one kamień albo jak zwykłe piły zębami tylko o odmiennych kształtach i tylko bardzo miękkie kamienie, albo zazwyczaj przy pomocy piasku kwarcowego lub stalowego, podsypywanego pod gładkie taśmy stalowe przy obfitym dopływie wody (program egzamin ustny).

Pod względem przeznaczenia specjalnego dzielimy traki na:

  • traki do dzielenia kamienia,
  • traki wielopiłowe do piłowania na płyty (opinie o programie).

Do pierwszych zakłada się nie więcej jak 1 lub 2 taśmy. Są one z obu stron otwarte po to, by umożliwić przecinanie poprzeczne długich bloków. Są specjalnie przeznaczone do szybkiego dzielenia bloków, na części przy pomocy 1 lub 2 pił i posiadają postęp cięcia dochodzący w granicie do 8 cm na godzinę. Traki wielopiłowe są dostosowane do cięcia bloków na płyty i mają silną ramę z lanej stali, w której rozpięte są piły (segregator aktów prawnych).

Traki wielopiłowe bywają wyrabiane przeważnie w trzech wielkościach:

  • jako traki lekkie do dzielenia bloków na grube płyty, do 10 pił najwyżej,
  • jako traki średnie do 20 pił przy cięciu granitów i do 40 pił przy cięciu marmurów, wreszcie
  • traki najcięższe wyłącznie do piłowania cienkich płyt marmurowych o 80 piłach.

Pod względem sposobu opuszczania ramy wraz z piłami, rozróżniamy następujące rodzaje traków:

  • Kama zawieszona na łańcuchach lub linach stalowych, opuszcza się pod własnym ciężarem, przy czym postęp opuszczania ograniczony jest szybkością obrotów tarczy zębatej połączonej z głównym kołem napędowym.
  • Kama zawieszona na pionowych prętach o nacięciu śrubowym, otrzymujących wolny ruch obrotowy od systemu kół zębatych, połączonych z głównym wałem napędowym. Zależnie od wolniejszego lub szybszego obrotu tych śrub, można regulować nacisk wywierany przez piły na kamień, a więc (w niewielkich granicach) i postęp cięcia
  • Najnowocześniejsze traki ciężkiego typu posiadają regulację opuszczania ramy, oliwno-hydrauliczną, pozwalającą na precyzyjne regulowanie szybkości opuszczania ramy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami