Blog

31.03.2020

Technika cementowa

W artykule znajdziesz:

Technika cementowa

Technika cementowa

Podstawowym składnikiem i spoiwem farb stosowanych w technice cementowej jest cement portlandzki biały lub szary (program uprawnienia budowlane na komputer).

Proces twardnienia tych farb wymaga, podobnie jak farb wapiennych, wilgoci i z tego względu nadają się one do malowania świeżych podłoży betonowych i tynków elewacji oraz wnętrz pomieszczeń wilgotnych.

Przykładem najprostszej farby cementowej jest zaczyn cementu portlandzkiego w redzie w stosunku 1 : 4. Przy dodatku pigmentów (do 10%) niezbędne jest wprowadzeni do farby cementowej dyspersji polioctanu winylu (Winacet).
Przykładowa proporcja:
- cement biały lub szary 3 części,
- Winacet D 025 1 część.
- woda 5 części.
- pigment nie więcej niż 10% ciężaru cementu.
Pigmenty dodawane do farb cementowych powinny odznaczać się odpornością oj alkalia.
Wykonanie robót techniką cementową - podobne jak techniką wapienną. Technika cementowa była dotąd stosowana rzadko i traktowana jako prymitywna. Wprowadzenie do farb cementowych dodatku polioctanu winylu podniosło znacznie jakość tych farb i z tego względu technika cementowa może obecnie znaleźć znacznie szersze zastosowanie w budownictwie.

Technika klejowa

W technice klejowej farba klejowa składa się z pigmentów, roztworu kleju i wody. Podstawowym pigmentem jest kreda malarska (nazywana potocznie tonem) lub kreda pławiona (stosowana do malowania doborowego oraz w kolorach pełnych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dodatek barwnych pigmentów w ilości do 15% pozwala uzyskać farbę w kolorach jasnych, dodatek do 30% - w kolorach półpełnych oraz dodatek do 60% - w kolorach pełnych.
Jako spoiwo farby klejowej stosuje się kleje roślinne (np. klej malarski MT), kleje celulozowe (np. Glikocel), kleje glutynowe (np. klej kostny) oraz klej kazeinowy Farby klejowe na kleju kazeinowym - w odróżnieniu od farb sporządzanych na innych klejach - nadają się do malowania świeżych jeszcze alkalicznych tynków lub powierzchni betonowych, jednak pod warunkiem, że zawierają pigmenty odporne na alkalia (uprawnienia budowlane).
Orientacyjne zużycie poszczególnych składników farby klejowej na 100 m2 malowania nowych tynków w kolorach jasnych wynosi: kredy malarskiej w bryłach 20 kg. pigmentów barwnych 2,5-2.8 kg, kleju malarskiego 1,6 kg.
Do gruntowania podłoża stosuje się gruntownik mydlany stanowiący 1-2,5% roztwór szarego mydła w wodzie (program egzamin ustny).

Do malowania farbami klejowymi używa się pędzli ławkowych, wałków malarskich oraz aparatów natryskowych (np. WAN-C z rozpylaczem WAN-7 lub pistoletem do natrysku pneumatycznego WAN-6). Może być również tu stosowany aparat do natrysku hydrodynamicznego (np. aparat typu Wagner AIRLESS 7000H-ZREMB). Do przygotowania farb klejowych w większych ilościach stosuje się specjalne agregaty (np. typu APF-2) (opinie o programie).

Właściwa technika kazeinowa (będąca jedną z najstarszych technik malarskich) charakteryzuje się stosowaniem farby o spoiwie przygotowanym z kazeiny - w postaci świeżego chudego twarogu lub suchego proszku - oraz ciasta wapiennego.

Przykładowa proporcja składników na farbę kazeinowo-wapienną:

- 3 części kazeiny w proszku.

- 1 część ciasta wapiennego. 

- 1 części kredy.

- 1 część pigmentu i 5 części wody.

Zaletą farby kazeinowo-wapiennej jest jej szczególna przydatność do malowania świeżych i alkalicznych powierzchni betonowych i tynków wapiennych (segregator aktów prawnych).

Zmiany chemiczne zachodzące w czasie twardnienia powłoki kazeinowo-wapiennej powodują, że staje się ona odporna na działanie wilgoci i wpływów atmosferycznych. Obecnie częściej stosuje się farbę kazeinowo-klejową. której spoiwem jest klej kazeinowy, występujący na rynku w postaci suchej, sproszkowanej mieszaniny kazeiny z boraksem. Przeważnie stosuje się 10% roztwór kleju. Farby kazeinowo-klejowe należą zasadniczo do techniki klejowej (promocja 3 w 1).

Zaletą tych farb jest możliwość użycia ich na świeżych i alkalicznych podłożach, na wszystkich rodzajach tynków nadających się do malowania techniką klejową, a także na podłożach z materiałów drewnopochodnych.
Do malowania stosuje się takie same narzędzia i sprzęt jak do robót klejowych. Powłoki kazeinowe wykonuje się z dwóch warstw.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami