Blog

Montaż konstrukcji zdjęcie nr 2
17.07.2020

Technologia produkcji

W artykule znajdziesz:

Technologia produkcji

Montaż konstrukcji zdjęcie nr 3
Technologia produkcji

Technologia produkcji jest analogiczna jak kruszywa perlitowego. Rozdrobniony surowiec wypalany jest w zakresie temperatur 750-H100°C. Otrzymywane ziarna lekkiego kruszywa mają kształt drobnych harmonijek. Współczynnik spęcznienia wynosi 15-25, ciężar nasypowy - 80-300 kG/m3 (program uprawnienia budowlane na komputer). Podobnie jak perlit charakteryzuje się dobrymi własnościami termoizolacyjnymi kruszywa o ciężarze nasypowym 100-200 kG/m8 wynosi 0,06-0,08 kcal/m g °C.
W Polsce wermikulit nie jest produkowany.

Perlit jest to lekkie kruszywo otrzymywane przez obróbkę termiczną niektórych szklistych skał wulkanicznych, np. obsydianu, perlitu i smołowca. Złoża tych surowców występują na terenie Związku Radzieckiego (Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Kamczatka, Ukraina - Zakarpacie), Węgier, Bułgarii, Francji, północnej Irlandii, Włoch, USA, Meksyku, Wenezueli i innych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odpowiednio przekruszony surowiec wypraża się w specjalnych piecach szybowych lub obrotowych w temperaturze 950-1150°. Dzięki temu następuje wydzielanie wody krystalicznej czemu towarzyszy znaczne zwiększenie objętości ziarn kruszywa. Współczynnik spęcznienia, który wyrażany jest stosunkiem objętości po wyprażeniu do objętości przed wyprażaniem, w zależności od surowca może się wahać od 3 do 15, a więc w stosunkowo bardzo dużych granicach. 

Bardzo korzystne własności termoizolacyjne (np. x = 0,038 kcal/mh °C dla kruszywa o ciężarze nasypowym 55 kG/m3 do 0,061 kcal/mh °C dla kruszywa o ciężarze nasypowym 190 kG/m3), duża odporność na działanie wysokich temperatur (uprawnienia budowlane).

Ciężar objętościowy

Dla ciężaru objętościowego stwardniałej masy betonowej istotna jest również zawartość wody wolnej w porach. Ciężar tej wody zwiększa ciężar objętościowy betonu, a jej ilość zależy od własności sorpcyjnej materiału (program egzamin ustny).
W warunkach określanych jako powietrzno-suche następuje stabilizacja wilgotności, a zawartość wilgoci w betonie wynosi średnio 5-8% (ciężarowo).
Cechy wytrzymałościowe betonów kruszywowych zależą w pierwszym rzędzie od jamistości struktury, a więc ciężaru objętościowego, oraz od ilości i marki cementu.
Stosunek wodno-cementowy (w/c), podstawowy czynnik dla określenia wytrzymałości betonów zwykłych, w przypadku kruszywowych betonów lekkich odgrywa raczej drugorzędną rolę (opinie o programie).
Do betonów jamistych stosujemy male ilości cementu (nie więcej niż 300 kG/m3) możliwie wysokich marek (350 lub 450). Przy dużej ilości cementu, kiedy otoczka zaczynu jest zbyt gruba, w miejscach styku ziarn z kruszywem pojawić się mogą rysy skurczowe w zaczynie.

Jest to jedna z hipotez tłumacząca obserwowany czasem w betonach jamistych spadek wytrzymałości 28-dniowej w porównaniu do 7-dniowej. Inna hipoteza tłumaczy to występowaniem zjawisk zmęczeniowych wiązań drobin cementu w miejscach punktowego styku ziarn kruszywa (segregator aktów prawnych).
W przypadku betonów o strukturze półzwartej i zwartej stosowane są cementy marek 250 i 350 w ilości 200-500 kg/m3 zależnie od założonej marki betonu. Dodanie do betonu popiołu lotnego zwiększa na ogół wytrzymałość betonu w późniejszym terminie i pozwala na zmniejszenie zużycia cementu. W pierwszym rzędzie jednak wpływa na polepszenie urabialności masy i zwartości struktury betonu.

Dla kruszywowych betonów lekkich o strukturze zwartej w odróżnieniu od betonów zwykłych charakterystyczny jest wpływ wytrzymałości kruszywa na wytrzymałość betonu na ściskanie. W okresie początkowym twardnienia betonu ziarna kruszywa wykazują większą wytrzymałość niż zaprawa cementowa. W tym okresie beton lekki zbliżony jest pod względem swoich własności wytrzymałościowych do betonu zwykłego (promocja 3 w 1). W betonie stwardniałym sytuacja jest odwrotna - ziarna kruszywa są zazwyczaj słabsze od zaprawy co w sposób zasadniczy odróżnia beton lekki i zwykły.

Najnowsze wpisy

16.06.2025
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 4
Podbijanie fundamentów

Podbijanie fundamentów staje się konieczne zawsze wtedy, gdy dotychczasowy fundament nie jest w stanie sprostać rosnącym obciążeniom lub gdy zaczynają…

09.06.2025
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 5
Czym jest przedścianka?

Przedścianka to lekka, niekonstrukcyjna ściana działowa w systemie suchej zabudowy. Jej szkielet z cienkościennych profili stalowych U i C obudowują…

Montaż konstrukcji zdjęcie nr 8 Montaż konstrukcji zdjęcie nr 9 Montaż konstrukcji zdjęcie nr 10
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 11
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 12 Montaż konstrukcji zdjęcie nr 13 Montaż konstrukcji zdjęcie nr 14
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Montaż konstrukcji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami