Blog

25.01.2021

Technologia prowadzenia robót betonowych

W artykule znajdziesz:

Technologia prowadzenia robót betonowych

Technologia prowadzenia robót betonowych

Technologia prowadzenia robót betonowych z wykorzystaniem „ciepłej mieszanki’* wymaga stosowania deskowań o odpowiednio dużej izolacyjności cieplnej, umożliwiających utrzymanie podwyższonej temperatury w dostatecznie długim czasie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Metoda modyfikacji składu mieszanek betonowych polega na nadaniu im takich cech, aby można było zwiększyć wzrost wytrzymałości betonu. Wzrost ten można osiągnąć w wyniku podjęcia następujących przedsięwzięć: stosowanie cementu portlandzkiego zwykłego (bez dodatków) - charakteryzującego się wysokim ciepłem hydratacji,
• stosowanie cementów portlandzkich o wysokiej wytrzymałości w początkowym okresie twardnienia (CEM 1 42,5R zamiast CEM I 42,5),
• stosowanie cementów wysokiej wytrzymałości (CEM I 52,5 zamiast CEM I 42,5),
• stosowanie mieszanek o wskaźniku w/c mniejszym niż 0,50 - tzn. stosowanie domieszek uplastyczniających lub upłynniających,
• stosowanie tzw. domieszek zimowych (przyspieszających wiązanie i twardnienie betonu) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zwiększenie przyrostu wytrzymałości betonu przez modyfikowanie składu mieszanki według sposobów wyszczególnionych w punktach (a), (b), (c) i (d) jest oczywiste i wynika z rozważań przeprowadzonych wcześniej.
„Domieszki przeciwmrozowe” - to określenie jest często spotykane w kartach katalogowych wielu producentów domieszek. Otóż w obecnej normie PN-EN 934-2, w systematyce tam stosowanej, nie definiuje się domieszek przeciwmrozowych. Takie nazewnictwo używane było w poprzedniej normie (uprawnienia budowlane).

Według nowej normy domieszki przeciwmrozowe mogą być sklasyfikowane jako domieszki przyspieszające wiązanie, przyspieszające twardnienie, redukujące lub silnie redukujące wodę zarobową, oraz napowietrzające.
Domieszki przyspieszające wiązanie czy twardnienie to przeważnie związki chemiczne (sole) bezchlorkowe. Mają one właściwości przyspieszające te reakcje. Zasadniczym ich oddziaływaniem jest obniżenie temperatury zamarzania wody zarobowej w betonie (program egzamin ustny).

Woda zarobowa w przeciętnym betonie zamarza w temperaturze poniżej 0°C, co jest skutkiem stężenia roztworu soli będących składnikami cementu. Dodatkowe wprowadzenie domieszki do betonu, która także jest roztworem soli, powoduje zwiększenie stężenia i dalsze obniżenie temperatury zamarzania.

Działanie domieszek napowietrzających

Ochronne działanie domieszek napowietrzających przebiega według tego samego mechanizmu, który powoduje mrozoodporność betonu. Duża ilość mikroskopijnie małych banieczek powietrza staje się przestrzenią dla zwiększonej w trakcie zamarzania objętości wody zarobowej (opinie o programie).

W przypadku domieszek uplastyczniających lub upłynniających następuje zmniejszenie ilości wody w mieszance betonowej. Efekt w sensie ochrony jest dwojaki. Po pierwsze, wpływa na zwiększenie „zapasu” wytrzymałości, która może być stracona wskutek dojrzewania mieszanki betonowej w niskich temperaturach. Po drugie, duże znaczenie ma zmiana właściwości fizycznych cieczy zarobowej - jest jej mniej, więc stężenie jest większe, a to obniża temperaturę jej zamarzania. Dodatkowo maleje ilość wody, która może zamarznąć zwiększając swoją objętość (segregator aktów prawnych).

Należy pamiętać, że zastosowanie domieszek chemicznych umożliwiających betonowanie w temperaturach ujemnych i uzyskanie przez beton wymaganych wczesnych wytrzymałości nie zwalnia wykonawcy z odpowiedzialności za ochronę młodego betonu w konstrukcji. Domieszki należy traktować jako środki ułatwiające prowadzenie prac. Zastosowanie domieszek w betonie nie zwalnia wykonawcy od przestrzegania warunków normowych:
• temperatura mieszanki betonowej w momencie dostarczenia nie powinna być niższa niż 5°C,
• temperatura powierzchni betonu nie powinna spadać poniżej 0°C, dopóki beton nie osiągnie wytrzymałości 5 MPa (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami