Blog
Warunki zabudowy – podstawa prawna
W artykule znajdziesz:
Warunki zabudowy – podstawa prawna
Zanim złoży się wniosek o ustalenie warunków zabudowy należy dowiedzieć się, czy dla wybranego terenu nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (program na komputer). Zdarza się, że taki plan nie istnieje, ale może być w trakcie opracowywania – wówczas warto trochę poczekać. W przypadku, gdy plan nie istnieje i nie jest planowane jego opracowanie, należy wypełnić stosowną dokumentację (program na telefon). Wniosek o warunki zabudowy należy złożyć zanim zostanie zakupiony projekt budowlany. Konieczność posiadania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu związana jest z aktualnymi wymaganiami prawnymi (program na egzamin ustny).
Miejscowy plan zagospodarowania
Podstawę prawną stanowi ustawa z 27 marca 2003 roku, dotycząca planowania i zagospodarowania przestrzennego (promocja 3 w 1).
Wspomniany akt prawny reguluje wymogi, pozwalające na uzyskanie warunków zabudowy. Zgodnie z nim wymagane jest, aby:
• działka budowlana miała dostęp do drogi publicznej,
• na terenie działki znajdowała się sieć uzbrojenia terenu lub wykonanie takiej sieci było zaplanowane – chodzi o przyłącza prądu, wody itp.,
• działka, na której będzie realizowana inwestycja, nie wymagała zgody na zmianę gruntów rolnych oraz leśnych na nierolnicze i nieleśne (segregator),
• teren, na którym znajduje się działka, nie był objęty przepisami uniemożliwiającymi budowę budynków, np. ustawą o ochronie zabytków,
• przynajmniej jedna z działek sąsiednich została zabudowana w sposób, pozwalający określić wymagania dla nowego obiektu.
Każdy z wymienionych warunków musi być spełniony, aby możliwe było uzyskanie przez inwestora decyzji o warunkach zabudowy. Co więcej, taki wniosek może być przedłożony również przez osobę niebędącą właścicielem działki. Decyzja jest przekazywana wnioskodawcy, właścicielowi działki oraz wszystkim właścicielom sąsiednich działek. Każda z wymienionych stron jest uprawniona do odwołania się od decyzji w ciągu 14 dni (opinie). Odwołanie należy skierować do kolegium odwoławczego, przy czym takiego wniosku nie trzeba uzasadniać. Decyzja o warunkach zabudowy jest dokumentem bezterminowym, jednak może stracić ważność, gdy powstanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub gdy inny wnioskodawca otrzyma pozwolenie na budowę na wskazanej działce.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32