Blog

16.11.2021

Technologia wykonania ustrojów powłokowych

W artykule znajdziesz:

Technologia wykonania ustrojów powłokowych

Technologia wykonania ustrojów powłokowych

Technologia wykonania ustrojów powłokowych polega przede wszystkim na przygotowaniu poszczególnych elementów szkieletu, tj. gięciu części składowych żeber poprzecznych (wręg) oraz cięciu żeber podłużnych i przepon. Z elementów tych montuje się szkielet, a następnie zakłada poszycie. Poszczególne sekcje poszycia muszą być uprzednio wygięte na walcarkach rolkowych.
Porównując dwie grupy omówionych konstrukcji, tj. dźwigary skrzynkowe z blach płaskich z dźwigarami powłokowymi z blach zakrzywionych, należy stwierdzić, że te ostatnie mają pewne zalety (program uprawnienia budowlane na komputer).

Należą do nich:
- większa stateczność cienkich blach zakrzywionych przy obciążeniu wzdłuż tworzącej, co pozwala zmniejszyć liczbę żeber usztywniających,
- bardziej płynny rozkład naprężeń w przekroju, zwłaszcza przy skręcaniu,
- mniejsze parcie wiatru wskutek opływowego kształtu konstrukcji,
- korzystniejsze warunki ochrony antykorozyjnej.
Na niekorzyść konstrukcji powłokowych w porównaniu ze skrzynkowymi należy zaliczyć znacznie pracochłonniejsze wykonawstwo związane z gięciem elementów powłoki i użebrowań poprzecznych, krzywoliniowym cięciem przepon oraz z trudniejszym składaniem podzespołów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z powyższego wynika, że korzystne cechy konstrukcji powłokowych mają znaczenie głównie w konstrukcjach nośnych urządzeń, takich jak np. suwnice bramowe. W innych przypadkach szerokie zastosowanie konstrukcji powłokowych związane jest ściśle z ich unifikacją i typizacją. Dla niektórych typów konstrukcji, takich jak galerie powłokowe, zagadnienie to jest znacznie uporządkowane, co przyczyniło się do szerokiego ich rozpowszechnienia.

Element przekroju

W konstrukcjach skrzynkowych i powłokowych, w których występują jak wiadomo zamknięte przestrzenie, szczególnej wagi nabiera zagadnienie korozji. Proces korozji nie zachodzi w przypadku przestrzeni zamkniętych szczelnie, gdy nie ma wymiany powietrza. Ponieważ jednak szczelność tych zespołów konstrukcyjnych nie jest sprawdzana, istnieje możliwość przecieków wody do ich wnętrza (uprawnienia budowlane). Grozi to nie tylko szybką korozją przekroju nośnego, ale również jego rozsadzeniem w okresie zimowym, wskutek zamarzania wody.

W konstrukcjach pracujących na otwartej przestrzeni istnieje możliwość gromadzenia się wody i zanieczyszczeń w elementach otwartych. Najczęściej są to żebra i przepony oraz węzły usytuowane i rozwiązane w ten sposób, że tworzą zagłębienia i wnęki (program egzamin ustny). Należy więc uwzględnić pozycję, w jakiej konstrukcja zostanie zmontowana w terenie i stosować otwory lub wycięcia w celu odprowadzenia wody opadowej.
W pomostach obiektów przemysłowych krytych grubą blachą istnieje możliwość wykorzystania blachy jako elementu nie tylko pokryciowego, lecz również jako elementu nośnego - przez zastosowanie użebrowań. Są to tak zwane płyty ortotropowe, których szeroki rozwój zapoczątkowało mostownictwo. Dostosowując wymiary płyty do możliwości transportowych można wykonywać poszczególne elementy wysyłkowe jako prefabrykowane zespoły pomostów (opinie o programie).

Elementem przekroju nośnego płyty ortotropowej jest pionowe żebro połączone z blachą pokrycia w przekrój teowy, przy czym rozstaw żeber, ich przekrój i szerokość współpracująca blachy pokrycia zależą od wielkości obciążenia (segregator aktów prawnych). Przy małych rozpiętościach na żebra podłużne stosuje się płaskowniki lub wycinki kształtowników walcowanych. Długość tych żeber jest równa rozstawowi belek lub żeber poprzecznych.

Żebra o takiej długości są zespawane w wytwórni z żebrami poprzecznymi. Połączenie bezpośrednie żeber a spoinami pachwinowymi daje utwierdzenie i ciągłość wieloprzęsłową. W pomostach poddanych obciążeniom zmiennym korzystniej jest zastosować na podporach żeber b i c nakładki ciągłości (promocja 3 w 1). W celu wprowadzenia tych nakładek w ściankach środników poprzecznie wycina się odpowiednio większe szczeliny. Nakładki przechodzą przez szczelinę luźno bez spawania.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami