Blog

05.05.2021

Technologicznie najdogodniejszy wariant

W artykule znajdziesz:

Technologicznie najdogodniejszy wariant

Technologicznie najdogodniejszy wariant

Najprostszy i technologicznie najdogodniejszy wariant stanowi zestawianie mieszanki z dwóch składników surowcowych, bez jakichkolwiek dodatków korygujących. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko.
Im bardziej wielostronne są założenia dotyczące chemicznego składu klinkieru, który ma być wyprodukowany, tym ważniejsze jest zestawienie odpowiedniej mieszanki surowcowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy sprzyjających warunkach surowcowych i przy uproszczonych zamierzeniach dotyczących składu chemicznego skorygowanego klinkieru zadanie jest stosunkowo proste. Na przykład, jeżeli dla charakterystyki klinkieru założyć określoną wartość tylko jednego wskaźnika, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że odpowiednią mieszankę surowcową będzie można zestawić tylko z dwóch składników mineralnych, bez dodatków korekcyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli natomiast w przeciwstawnym skrajnym przypadku projektowany klinkier ma spełniać ściśle sformułowane warunki dotyczące trzech wskaźników (np. określone wartości modułów nasycenia MN, krzemianowego MK i glinowego MG), wówczas trzeba się liczyć z koniecznością zestawienia mieszanki z czterech materiałów mineralnych różnego pochodzenia.
Obliczenie wzajemnych proporcji ciężarowych poszczególnych składników surowcowych stanowi niezbędną podstawę planowania i projektowania każdej nowej fabryki cementu wykorzystującej konkretne złoże (lub złoża) surowcowe. To samo dotyczy sytuacji, gdy po wyczerpaniu eksploatowanego złoża surowcowego należy wyszukać nowe złoże w celu zapewnienia dalszej eksploatacji istniejącej fabryki cementu. Przypadki takie nie są rzadkie w każdym kraju o rozwiniętym przemyśle cementowym (uprawnienia budowlane).

Metody obliczeniowe prowadzące do ustalenia proporcji składników surowcowych mieszanki oparte są na stosunkowo prostych operacjach arytmetycznych i algebraicznych. W literaturze zachodniej rzadko można spotkać schematy lub przykłady obliczania bardziej złożonych zestawów surowcowych. Natomiast technolodzy radzieccy przykładają do tych obliczeń dużą wagę i wypracowali w tym zakresie robocze schematy obliczeń dostosowane do różnych wariantów zestawiania mieszanek surowcowych.

Zestawianie mieszanki

W celu zorientowania czytelnika w metodyce tych obliczeń przytoczono niżej dwa proste schematy rachunkowe wybrane z prac twórcy tej metody obliczeniowej, radzieckiego technologa S. D. Okorokowa (program egzamin ustny). Pierwszy schemat dotyczy zestawienia mieszanki z dwóch składników surowcowych i prowadzi do uzyskania klinkieru o z góry założonej wartości modułu nasycenia MN.

Drugi schemat jest bardziej złożony, ma bowiem dać podstawy do zestawienia mieszanki umożliwiającej wyprodukowanie klinkieru o ściśle określonych wartościach dwóch wskaźników: modułu nasycenia MN i modułu krzemianowego MK (opinie o programie). Przy takich założeniach zestawianie mieszanki musi być oparte na trzech składnikach, przy czym ta ilość składników jest w tym przypadku niezbędna i wystarczająca.
Obok założeń dotyczących wskaźników jakości klinkieru, dane wyjściowe do obu rachunków obejmują także skład chemiczny surowców przeznaczonych do zestawiania mieszanki. Tablica 3-1 zawiera zestaw W celu ułatwienia powyższych rachunków zaleca się analizy tlenkowe poszczególnych surowców doprowadzać do 100% (segregator aktów prawnych).

Jeżeli suma pozycji chemicznego składu surowca nie sięga 100%, wówczas do analizy dolicza się dodatkową pozycję „inne”, która sumę wyrównuje do 100%. Jeżeli podsumowanie danych analizy przekracza 100%, wtedy wszystkie pozycje analizy proporcjonalnie zmniejsza się.
Czytelnika zainteresowanego bardziej złożonymi przypadkami zestawienia mieszanki surowcowej należy odesłać do cytowanych już oryginalnych prac Okorokowa i do opracowań zbiorowych, w których omawiane metody obliczeniowe są przedstawione szczegółowo.

Poszczególne moduły klinkieru mają w zasadzie takie same wartości jak odpowiednie moduły mieszanki surowcowej, która posłużyła do jego wyprodukowania. Jednakże identyczność modułów klinkieru i mieszanki surowcowej zastosowana jest tylko w przypadku używania paliwa pozbawionego popiołu (gaz ziemny, mazut) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami