Blog

Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 2
30.05.2018

Technologie budowy ścian zewnętrznych

W artykule znajdziesz:

Technologie budowy ścian zewnętrznych

 
Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 3
Technologie budowy ścian zewnętrznych

Planując budowę własnego domu, warto zastanowić się nad konstrukcją ścian zewnętrznych (segregator aktów prawnych). Chociaż są one wyłącznie częścią całego budynku, to jednak mają bezpośredni wypływ na jego wygląd, trwałość oraz izolacyjność akustyczną i cieplną. Kwestia tego, jaki materiał wybrać na budowę ścian, powinna zależeć od projektu oraz sposobu prowadzenia budowy. W cywilizacji europejskiej ściany od dawna budowane były z drewna i kamienia. Obecnie wybór materiałów jest znacznie większy, a jednym z najczęściej wykorzystywanych jest oczywiście beton. Oprócz niego do budowy stosuje się gips, stal, szkło, a niekiedy także tworzywa sztuczne. W związku ze stały wzrostem cen energii powstają nowe technologie, których celem jest ograniczenie kosztów budowy oraz eksploatacji budynków. Należy jednak pamiętać, że stosowanie nowoczesnych materiałów jest obarczone pewnym ryzykiem, ponieważ trudno przewidzieć jak sprawdzą się one w długim okresie użytkowania (promocja 3 w 1).

 

 W tradycyjnym budownictwie w naszej strefie klimatycznej najlepiej sprawdzają się ściany trójwarstwowe. Ich zaletą jest to, że każda z warstw pełni odrębną funkcję. Warstwa nośna, czyli wewnętrzna, cechuje się dużą twardością, wytrzymałością i izolacyjnością akustyczną, Dobrze kumuluje ciepło. Warstwa izolacyjna zapewnia dobre właściwości cielne muru, wieńców stropowych i nadproży, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstawania mostków cieplnych. Zewnętrza warstwa osonowa zapewnia trwałość przegordy i przyjazny mikroklimat w pomeiszczeniach. Ściany dwuwarstwowe mogą być wykonane metodą lekką suchą lub lekką mokrą. Pierwsza z nich ma te same zalety co ścian trójwarstwowa, ale jest nieco mniej trwała i odporna na ogień oraz wiatr. Z kolei ściana dwuwarstwowa wykonana metodą lekką mokrą ma znacznie gorsze parametry i wymaga zaangażowania doświadczonej ekipy. Ściany jednowarstwowe wymagają dużej precyzji podczas budowania oraz poprawnego ocieplenie nadproży i wieńców stropowych (uprawnienia budowlane). Niewielu wykonawców zdaje sobie sprawę z tego, że przy takich ścianach konieczne jest dozbrojenie fragmentów podokiennych, co zapobiega pękaniu ścian.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 8 Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 9 Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 10
Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 11
Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 12 Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 13 Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 14
Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ścieralność w bębnach zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami