Blog

30.05.2018

Technologie budowy ścian zewnętrznych

W artykule znajdziesz:

Technologie budowy ścian zewnętrznych

 
 
 

Technologie budowy ścian zewnętrznych

 

Kwestię wyboru technologii, w której zbudowane będą ściany zewnętrzne, należy dobrze przemyśleć. Można zdecydować się na ściany z ociepleniem – jedno lub dwuwarstwowe, lub na ściany jednowarstwowe. Zdecydowanie najszybciej muruje się ściany jednowarstwowe, jednak do ich zbudowania niezbędny jest materiał ciepły oraz wytrzymały. Oba te warunki spełniają: • bloczki keramzytobetonowe jednorodne lub ze styropianowymi wkładkami, • pustaki z ceramiki poryzowanej o grubości 35, 44 lub 50cm, • bloczki z betonu komórkowego o grubości 36,5 lub 48cm. Chociaż ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia, to kosz ich zbudowania może być wyższy niż ścian wielowarstwowych. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest to technologia, która wymaga naprawdę dużej dokładności. Z tego właśnie względu do budowy trzeba zwykle wynająć renomowaną firmę. W ścianach dwuwarstwowych jeden materiał odpowiada za wytrzymałość ścian, a drugi za izolację cieplną. W takim wypadku warstwa nośna może być zbudowana z dowolnego, niedrogiego materiału. Na zewnątrz ociepla się ją za pomocą grubej warstwy styropianu lub wełny mineralnej. Poza tym od zewnątrz można ją wykończyć na różne sposoby: • na sucho – do przytwierdzonego do ściany rusztu wypełnionego ociepleniem mocuje się okładzinę elewacyjną, • na mokro – na ocieplenie nanosi się tynk cienkowarstwowy lub płytki elewacyjne, które mocuje się za pomocą zaprawy klejowej. Ściany trójwarstwowe składają się z: • warstwy nośnej – jej grubość to 15-30cm, może być wykonana z dowolnego materiału, • warstwy ocieplenia – jej grubość wynosi zwykle 8-15cm, może być wykonana ze styropianu lub wełny mineralnej, • warstwy elewacyjnej – jej grubość wynosi 8-12cm, do jej wykonania najczęściej wykorzystywane są niewymagające wykańczania cegły silikatowe lub klinkierowe.     Może być wykonane również ze zwykłych cegieł, a następnie otynkowana. Zapewnia ona ochronę warstwy ocieplenia przed uszkodzeniami oraz niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Należy pamiętać, że warstwa elewacyjna nie jest konstrukcją samodzielną, dlatego wymaga połączenia z warstwą nośną za pomocą kotew ze stali nierdzewnej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami