Blog

Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 2
29.06.2021

Urabialność

W artykule znajdziesz:

Urabialność

Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 3
Urabialność

Badania rosyjskich uczonych potwierdziły energiczne wychwytywanie jonów Ca ++ przez glinę z roztworów. I tak, przy zaczynie cementowym stwierdzono po 1 godzinie obecność wolnego wapna w ilości 1,8%, po 7 dniach — 4,3%, po 20 dniach — 4,4%, a po 90 dniach - 8% (w stosunku do ciężaru cementu) (program uprawnienia budowlane na komputer). Tymczasem w zaczynie cementowo-glinianym, w którym dodatek gliny stanowi 14% w stosunku do ciężaru cementu, wolnego wapna po upływie tych okresów czasu nie stwierdzono. Oczywiście nie zostaje to bez wpływu na przebieg procesu twardnienia cementu oraz na przebieg przemian fizycznych zachodzących w tym procesie.

Przemiany te, występujące w fazie koloidalnej odbijają się wyraźnie na fizycznych właściwościach zapraw i betonów, następują zmiany stanu skupienia, gęstości, postaci i barwy. Być może, że są one również następstwem reakcji chemicznych zachodzących między produktami hydratacji cementu a niektórymi składnikami gliny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z powyższego wynika, iż wpływ dodatku gliny na cement zależny jest od wielu czynników: od ilości dodanej gliny i od jej składu mineralnego i granulometrycznego, od jakości i ilości cementu zawartego w zaprawie (im mniej jest cementu, tym wpływ dodatku gliny na jakość zaprawy jest wyraźniejszy) i od stopnia dokładnego przemieszania spreparowanej gliny z cementem. Oczywiście musimy być z góry przygotowani na to, że zawiłość zagadnienia i niezbadane do dziś reakcje, jakie zachodzą w spoiwach cementowo-glinianych, nie pozwalają obecnie wysnuć ścisłych wniosków dotyczących ilości poszczególnych składników, ale wydaje się, że kierunek procesów jest w ogólnych zarysach naświetlony, co pozwala już na wyciąganie pewnych teoretycznych i praktycznych wniosków odnośnie do tworzyw cementowo- glinianych. Następne rozdziały poświęcimy szczegółowemu omówieniu zmian własności technicznych, tj. fizycznych i wytrzymałościowych, jakie zachodzą w tworzywach cementowych pod wpływem dodatku gliny (uprawnienia budowlane).

Rodzaj gliny

Z góry wyjaśniamy, iż zaobserwowane zmiany w ogólnych zarysach powtarzają się przy różnych gatunkach glin i przy jednakowych proporcjach składników. Szczegółowe laboratoryjne badania pozwalają wysunąć daleko idące wnioski dotyczące zmian i ich zależności od rodzaju gliny. Jednak nie zawsze w praktyce zachodzi potrzeba dokładnego i ścisłego laboratoryjnego określenia wartości tworzywa cementowo-glinianego, gdyż za pomocą obserwacji przy produkcji w skali półtechnicznej i pewnych doraźnych prób porównawczych można z dużym prawdopodobieństwem określić przydatność tworzywa cementowo-glinianego przy takim czy innym dodatku gliny (program egzamin ustny).

Z pojęciem urabialności zapraw często spotykamy się w praktyce. W technologii materiałów budowlanych urabialnością nazywamy zwartość świeżej masy, która rozpływając się nie ulega rozdzielaniu się na części składowa, zachowując w ten sposób spoistość. Dla przykładu rozpatrzymy zachowanie się świeżej zaprawy cementowo-piaskowej o proporcji 1:6. Już w skrzyni, gdzie przygotowana jest zaprawa, następuje oddzielanie się wody i wypływanie cementu przy jednoczesnym obniżaniu się ziaren piasku. O takiej zaprawie mówimy, że jest nieurabialna (opinie o programie).

Przy ocenie urabialności możemy postępować w następujący sposób. Sporządzamy próbkę w kształcie stożka ściętego i ustawiamy ją na tarczy, w którą uderzamy miarowo. Stożek rozpływa się i tworzy placek. Stosunek ilości uderzeń i średnicy placka określamy graficznie (segregator aktów prawnych). Im krzywa jest bliższa osi odciętych, tym masa jest bardziej urabialna i wymaga mniej uderzeń, by uzyskać określoną średnicę placka. Zaprawy zbyt suche nie są urabialne, gdyż rozsypują się, zaprawy zaś zbyt wilgotne również nie są urabialne, gdyż następuje oddzielenie się wody przy rozmieszaniu.

Największą urabialnością odznaczają się te zaprawy, w których woda jest całkowicie więziona i zaprawa nie rozdziela się na części składowe podczas transportu i użycia. Urabialne są np. tradycyjne zaprawy cementowo-wapienne i tłuste zaprawy cementowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 8 Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 9 Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 10
Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 11
Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 12 Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 13 Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 14
Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Równoczesność obciążeń zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami