Blog

24.11.2022

Temperatura mięknienia lepiku

W artykule znajdziesz:

Temperatura mięknienia lepiku

Wkładki z pap lub tkanin mają za zadanie ochronę powłok bitumicznych przed uszkodzeniami mechanicznymi wskutek drgań lub pęknięć przyległych powierzchni oraz ochronę przed spływaniem powłok ze stromych powierzchni, zwłaszcza w wyższej temperaturze. Jednocześnie wkładki współpracują z powłokami przy powstrzymywaniu wody. Wkładki powinny być należycie nasycone materiałem impregnacyjnym tak, aby nie były kruche oraz by się łatwo i dobrze łączyły z powłokami bitumicznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Należy unikać stosowania pap pokrytych talkiem lub innymi sypkimi materiałami, utrudniającymi zlepianie papy z powłoką bitumiczną. Stosując papę powlekaną należy usunąć z jej strony licowej słabo związane ziarna posypki, ponieważ utrudniają one należyte sklejanie ze sobą warstw papy. Nie należy stosować tkanin (jut) nieasfaltowanych, gdyż podczas wykonania izolacji nie można uzyskać należytego nasycenia ich asfaltem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Izolacja nie powinna być wystawiona na działanie temperatury wyższej 40°C, gdyż punkt mięknienia przeciętnych rodzajów lepików leży w granicach 45-75°C (według Kramera-Sarnowa). Temperatura mięknienia lepiku powinna być co najmniej o 10-20°C wyższa od najwyższej temperatury, na jaką może być narażona izolacja (uprawnienia budowlane).

W wyjątkowych przypadkach, gdy izolacja może być narażona na działanie szczególnie wysokiej temperatury, konieczne jest dobranie wysokowartościowego lepiku o wyższej niż przeciętne temperaturze topnienia. Jednak zachodzi wówczas obawa, że w niższych temperaturach lepik taki będzie zbyt kruchy i może łatwo popękać. Z powyższych względów przy izolowaniu przed wodą naporową lub wilgocią obiektów, w których panuje wysoka temperatura (kotłownie, czopuchy, kanały centralnego ogrzewania, przewody na wodę gorącą i parę), należy zastosować izolację ciepłochronną, która ma za zadanie zabezpieczyć izolacje wodoszczelne przed wpływami wyższej temperatury (program egzamin ustny).

Aby uniknąć trudności związanych z wykonaniem izolacji ciepłochronnej, można wykonać izolację wodoszczelną metalową. Warstwa izolacyjna powinna być tak umieszczona, aby pod wpływem parcia wody była dociskana, a nie odrywana od konstrukcji nośnej, która ma przejąć parcie wody (opinie o programie).

Kierunek zakładów

Izolacje z wkładkami z papy. Izolacje z wkładkami z pap asfaltowych bez powłok lub obustronnie powlekanych, z wkładkami specjalnymi z juty, tkaniny szklanej, cienkiej folii z mas plastycznych grubości ułamków milimetra wklejonych na lepik pomiędzy dwie warstwy papy lub naklejonych na jedną warstwę papy, z blachy aluminiowej lub kombinacji tych materiałów (np. juty nalepionej na papie lepikiem asfaltowym) przylepia się lepikiem asfaltowym na przeznaczonej do izolowania i uprzednio zagruntowanej powierzchni konstrukcji (segregator aktów prawnych).

Nalepione izolacje z wkładkami powinny zachować plastyczność i odkształcalność, aby nie ulegając rozerwaniu mogły przykryć włoskowate rysy konstrukcji. Oczyszczone z posypki pasy materiału należy dopasować do izolowanej powierzchni. Należy unikać przylepiania pap lub innych wkładek całkowitymi zwojami długości 10 lub 20 m, lecz stosować krótsze odcinki, długości 5 m, gdyż arkusze o mniejszej powierzchni lepiej przylegają do izolowanej powierzchni. Następnie na powierzchnię wkładki nakłada się warstwę gorącego lepiku grubości co najmniej 1 mm i równocześnie smaruje lepikiem izolowaną powierzchnię.

Kierunek zakładów powinien być zgodny z kierunkiem spadków podłoża, należy więc układać papę rozpoczynając od najniższego poziomu podłoża. Powierzchnie pionowe należy izolować, układając pasy papy pionowo. W okresie chłodów należy dolną część posmarować jedynie na szerokość szczotki gorącym lepikiem. Następnie rozwija się rolkę wkładki i rękoma odzianymi w rękawice ochronne przyciska do podłoża (promocja 3 w 1).

Nie należy nalepiać warstw wkładek w kierunkach prostopadłych, gdyż łaje to gorszą szczelność. Na ostatniej warstwie nakłada się powłokę z lepiku grubości 1-2mm, Po ostygnięciu powłokę można posypać drobnym piaskiem chroniąc ją przed działaniem promieni słonecznych do czasu wykonania warstwy ochronnej. W stykach pasy należy układać na zakładki szerokości 10-M5 cm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami