Blog

Wiszące ogrody
W artykule znajdziesz:

Jednak, według świadectwa Posejdoniosa, kamienne stropy wynalazł starogrecki filozof Demokryt, który „opracował sposób budowanie sklepienia tak, aby ukośnie położone lekko po chylone kamienie opierały się na kamieniu śród kowym”. Wykopaliska w Babilonie ujawniły rowy ściekowe z łukowymi przekryciami zbudowane wieków przed pojawieniem się tam Greków. Twierdzi się, że jeden z siedmiu cudów starożytności wiszące ogrody Semiramidy stanowiły budowlę tarasową spoczywającą na sklepieniach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wszystko to świadczy o tym, że największe osiągnięcia techniki budowlanej i starożytnego budownictwa nie zrodziły się nagle, a najpewniej prawie jednocześnie w wielu miejscach. Droga do łuków i sklepionych przekryć przebiega od starożytnej konstrukcji „domku z kart” dwóch podpierających się kamiennych płyt, do połączenia trzech bloków zamykających przelot (przęsło). Można ją prześledzić, porównując przekrycia dwóch budowli egipskich świątyni Deir-el-Bahari i grobowca w Cizie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zalążkowy” kształt sklepienia ujawnia się również w konstrukcji Lwiej Bramy w Mykenach, gdzie na poziomej belce kamiennej o rozpiętości 3,5 m spoczywa masa jedynie cienkiej ozdobionej reliefem płyty, a nie całej ściany. Zwiększenie liczby klinów było już sprawą ilościowego rozwoju nowej jakości. Jednak pozwoliło to doprowadzić rozpiętość kamiennego przęsła w rzymskim moście Nami do 34 m, a w innym moście przez Addę pod Trezzo XIV w.) do 72 m (uprawnienia budowlane).
Nowa konstrukcja
Nowa konstrukcja, która pozwoliła rozwiązać w kamieniu zagadnienie rozpiętości, wzbudziła wiele problemów technicznych i estetycznych. Luk, złożony z kamiennych klinów opierających się jeden na drugim, dodał do pionowego nacisku własnej masy przekrycia na podpory jeszcze poziomy rozpór jego wzajemnie równoważących się części. Zrozumienie tego znajdujemy jeszcze u poprzednika Witruwiusza Warrona (Marcus Terentius Varro), który uważał, że w sklepieniach prawa część nie mniej trzyma się lewej, niż lewa prawej. Witruwiusz natomiast nadawał pracy sklepień już całkiem inżynierskie ujęcie (program egzamin ustny).
Związane z nową konstrukcją nowe inżynieryjno-techniczne problemy konstrukcji łukowych i sklepieniowych (grubość podpór i archiwolty, kształt geometryczny, strzałka łuku, zwiększenie rozpiętości, sposób układania kamieni i in.) rozwiązywano prawdopodobnie tak samo empirycznie, jak i zadanie zmian proporcji stropu architrawu, kosztem cierpliwych poszukiwań, a czasami też katastrof budowlanych. Część tych problemów udało się rozwiązać dopiero dużo później w metalu i betonie (opinie o programie).
Historia architektury od czasów zamierzchłej starożytności do teraźniejszości obfituje w przekonujące przykłady tego, jak wynalezienie i udoskonalanie nowych układów konstrukcyjnych i nowych metod budownictwa, postęp w zakresie technologii produkcji i stosowania nowych i tradycyjnych materiałów oraz postęp nauki okazały się doniosłe, a czasem były głównymi bodźcami i motorami rozwoju nowych form architektonicznych, nowych stylów i kompozycyjnych rozwiązań (segregator aktów prawnych). Z kolei, praktyka architektoniczno-budowlana zawsze stawiała przed nauką i techniką określone zadania, których rozwiązanie sprzyjało ich postępowi.
,,Jeżeli w społeczeństwie zjawia się techniczna potrzeba, to przesuwa ona naukę naprzód więcej niż dziesiątek uniwersytetów” pisał F. Engels. Uważa się, że budownictwo posługiwało się z reguły materiałami gotowymi naturalnymi lub stworzonymi przez człowieka dla pewnych potrzeb. Ale trudno wymienić inną dziedzinę produkcji materiałów, która by tak aktywnie przyczyniła się do udoskonalenia ich właściwości i technologii produkcji, przetwarzania i stosowania. Każdemu znany jest następujący przykład: ogrodnik francuski Joseph Monier w 1849 r. wykonał donice do kwiatów (dokładniej, duże kadzie do drzew pomarańczowych), założywszy w zaprawie cementowej siatkę z cienkich drutów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32