Blog

Opróżnione formy zdjęcie nr 2
24.05.2021

Temperatura wody sieciowej

W artykule znajdziesz:

Temperatura wody sieciowej

Opróżnione formy zdjęcie nr 3
Temperatura wody sieciowej

W tym systemie, poza centralną regulacją temperatury wody sieciowej, dokonuje się również centralnie zmian strumienia masy wody sieciowej tłoczonej do węzłów cieplnych. Warunkiem uzyskania założonych efektów takiego sposobu regulacji jest to, aby wre wszystkich węzłach cieplnych zasilanych z sieci straty ciśnienia przy przepływie wody sieciowej były równe; dlatego przyłącza węzłów należy wyposażyć w odpowiednie elementy dławiące nadmiar ciśnienia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Piezometryczny wykres ciśnień wody sieciowej przy regulacji jakościowo-ilościowej. Zgodnie z wykresem w warunkach obliczeniowych we wszystkich węzłach cieplnych powinny być utrzymane stałe wartości wysokości ciśnień. Centralną regulację sieci cieplnej dostosowuje się do średniego względnego zapotrzebowania dla najbardziej typowego odbiorcy ciepła w danym rejonie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jakikolwiek pobór wody z sieci cieplnej powoduje pewne zmiany rozkładu ciśnień i natężeń przepływu.

Pobór wody z sieci zaprogramowany tak, jak to ma miejsce przy bezpośrednim zasilaniu instalacji c. w. u., czy też wypływ przypadkowy będący wynikiem awarii sieci może doprowadzić do zakłócenia pracy całego układu ciepłowniczego. Niezbędnym warunkiem bezpośredniego poboru ciepłej wody z sieci jest jej wyposażenie w odpowiedni układ do uzdatniania i uzupełniania ubytków wody. Układ ten powinien utrzymywać właściwe ciśnienie w całej sieci cieplnej oraz uzupełnić występujące ubytki wody sieciowej (uprawnienia budowlane).

Najwłaściwszym punktem sieci dla utrzymania stałej wartości ciśnienia statycznego jest zbiorczy kolektor po ssawnej stronie pomp obiegowych. Ponadto na skutek zmiennych natężeń przepływu wody sieciowej zarówno w przewodzie zasilającym, jak i przewodzie powrotnym, wywołujących zmianę strat ciśnienia w sieci, wskazane jest, aby pompy obiegowe miały regulowaną wydajność umożliwiającą utrzymanie stałego ciśnienia w kolektorach tłocznych (program egzamin ustny).

Ciepła woda użytkowa

Dla tak przyjętych założeń pokazano przykłady wykresów ciśnień w sieci cieplnej dla trzech charakterystycznych przypadków pracy systemu ciepłowniczego z bezpośrednim poborem c. w. u. i z centralną regulacją jakościowo-ilościową (opinie o programie). Wykres ilustruje zmianę ciśnień w sieci cieplnej przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej (cr = 1), gdy instalacja c. w. u. zasilana jest całkowicie z przewodu powrotnego - 0), oraz dla różnych wartości udziałów wody pobieranej z sieci cieplnej dla instalacji c. w. u.

W tych warunkach pracy sieci straty ciśnienia w przewodzie zasilającym są największe i pompy obiegowe powinny wtedy pracować przy górnym zakresie regulacji wysokości podnoszenia (segregator aktów prawnych). W warunkach średniej temperatury zewnętrznej woda sieciowa pobierana jest w jednakowych ilościach z przewodu zasilającego i powrotnego. Maleją wówczas straty ciśnienia u odbiorców (w węzłach cieplnych), gdyż zmniejsza się natężenie przepływu czynnika grzejnego w węźle centralnego ogrzewania. W okresie gdy cała ilość c. w. u. pobierana jest z przewodu zasilającego (& = 1), spadek ciśnienia w węzłach cieplnych jest jeszcze mniejszy (promocja 3 w 1).

Gdy ciepła woda użytkowa pobierana jest z sieci cieplnej z regulacją jakościową o podwyższonym wykresie regulacyjnym, a węzły cieplne wyposażone są w regulatory natężenia przepływu, to zmiana ciśnień w sieci cieplnej. W tym przypadku bezpośredni pobór c. w. u. z sieci nie wpływa na rozkład ciśnień w przewodzie zasilającym; zmienia się tylko rozkład ciśnień w przewodzie powrotnym, przy czym charakter wykresu ciśnień w tym przewodzie zależy od wielkości rozbioru w wewnętrznej instalacji c. w. u. Ponieważ przy wzroście rozbioru c. w. u. maleje natężenie przepływu w przewodzie powrotnym sieci, powoduje zmniejszenie strat ciśnienia w tym przewodzie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Opróżnione formy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Opróżnione formy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Opróżnione formy zdjęcie nr 8 Opróżnione formy zdjęcie nr 9 Opróżnione formy zdjęcie nr 10
Opróżnione formy zdjęcie nr 11
Opróżnione formy zdjęcie nr 12 Opróżnione formy zdjęcie nr 13 Opróżnione formy zdjęcie nr 14
Opróżnione formy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Opróżnione formy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Opróżnione formy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami