Blog

02.11.2021

Temperatura zapłonu

W artykule znajdziesz:

Temperatura zapłonu

Temperatura zapłonu

Również ważną cechą rozpuszczalników jest ich temperatura zapłonu. Temperaturę tę określa się w specjalnych aparatach Abel-Pensky i Martens-Pensky, używanych w przemyśle naftowym do badania temperatury zapłonu nafty, ciężkich benzyn i oleju do silników Diesla (gazowego). W wielu przepisach zagranicznych dla asfaltów upłynnionych dolna granica temperatury zapłonu wynosi do 30°C (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy doborze rozpuszczalnika należy zawsze zwracać uwagę na jego wpływ na układ koloidalny rozpuszczalnego bitumu. Próbny roztwór składający się z 50% smoły lub asfaltu i 50% rozpuszczalnika, oglądany w preparacie mikroskopowym w powiększeniu 500-600-krotnym, nie powinien wykazywać ani wydzielonych frakcji olejowych, ani też koagulacji wolnego węgla (program uprawnienia budowlane na ANDROID). 
Ze względu na stosunkowo niewielkie ilości rozpuszczalników, jakie zużywa przemysł izolacyjny, są one przeważnie transportowane i przechowywane w beczkach. Większe ilości transportowane są cysternami i mogą być przechowywane tylko w zbiornikach stalowych, z zachowaniem obowiązujących przepisów dla magazynowania benzyny itp.
Przy pracy z rozpuszczalnikami należy zachowywać wszelkie przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, uważając jednocześnie na konieczność dobrej wentylacji pomieszczeń fabrycznych i zabezpieczenia pracujących przed większym stężeniem par rozpuszczalników w powietrzu, które mogą spowodować stany oszołomienia, a nawet zatrucia (uprawnienia budowlane).

Obok rozpuszczalników lotnych dodaje się często do kitów asfaltowych, lepików na zimno, mas izolacyjnych i powłokowych rozpuszczalniki nielotne i substancje o charakterze żywic w celu trwałego nadania masom konsystencji plastycznej i ich zmiękczenia, a także dla zwiększenia ich przyczepności.
Z produktów pochodzenia naftowego używa się różnych gatunków olejów, przeważnie nierafinowanych. Z olejów tych najczęściej stosuje się destylowany olej wrzecionowy i olej wulkanowy ich temperaturę mięknienia, wpływa stosunkowo niewiele na obniżenie temperatury łamliwości i zmniejsza dość znacznie ciągliwość (program egzamin ustny).

Olej antracenowy

Podobnie jak większość produktów pochodzenia naftowego, oleje te zmieniają się pod wpływem czynników atmosferycznych w stopniu bardzo niewielkim, dając trwały efekt zmiękczający.
Z olejów pochodzenia koksochemicznego jako rozpuszczalniki najczęściej stosowane są olej opałowy i olej antracenowy.
Jest to olej średniolotny, zawierający zawsze pewną ilość składników kwaśnych (i fenoli), nadający się jako rozpuszczalnik do kitów i wolno wiążących mas izolacyjnych i lepików. Olej opałowy jest dobrym rozpuszczalnikiem dla smół i asfaltów. Nie ulatnia się całkowicie i pozostawia w masie pewną część swych składników, trwale ją zmiękczając (opinie o programie).

Olej antracenowy jest to najcięższa frakcja olejów odbieranych przy destylacji smoły. Jest gęstą nieprzezroczystą cieczą o ciemnej barwie. W niższych temperaturach wykrystalizowuje z oleju antracen, fenantren i inne łatwo krystalizujące składniki. Temperatura wrzenia oleju antracenowego waha się w granicach 250-i-400oC. Do mas izolacyjnych należy używać oleju antracenowego filtrowanego, zawierającego możliwie niewiele składników krystalicznych (segregator aktów prawnych).
Zamiast oleju antracenowego stosuje się często olej impregnacyjny lub kreozotowy, będący rozszerzoną filtrowaną frakcją oleju antracenowego o niższej początkowej temperaturze wrzenia i dużej zawartości składników kwaśnych i wyższych fenoli.

Olej antracenowy jest dobrym rozpuszczalnikiem dla smół, paków i asfaltów. Dzięki wysokiej temperaturze wrzenia tylko niewielka część najbardziej lotnych składników ulatnia się z oleju antracenowego, reszta pozostająca w masie dobrze się plastyfikuje (promocja 3 w 1).

Olej antracenowy żywiczeje powoli na powietrzu. Masy izolacyjne, zawierające ten olej, gęstnieją powoli, zachowując plastyczność i zdolność wiążącą, która z czasem wzrasta.
Kalafonię oraz pak kalafoniowy stosuje się do lepików i mas izolacyjnych jako dodatek zwiększający ich przyczepność i zdolności wiążące.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami