Blog
Teren stoczniowy
W artykule znajdziesz:
Teren stoczniowy
Na odcinku leżącym poniżej poziomu terenu stoczniowego pochylnia leży w zagłębiu, które musi być z obu stron ograniczone skarpami lub obrzeżami. Zagłębie pochylni otrzymuje zwykle tę samą szerokość co i sama pochylnia. Czasami, jeżeli stocznia dysponuje rozległymi terenami, zagłębie może być szersze od pochylni. Powierzchnia gruntu pomiędzy pochylnią a obrzeżami powinna wówczas mieć nawierzchnię utrwaloną, np. brukowaną (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zagłębie na długości pochylni wybiegowej zachowuje, mimo znacznego zwykle zwężenia konstrukcji pochylni, szerokość zagłębia wyżej położonego. Bardzo często pomost pochylni wybiegowej rozpierany jest z boków ukośnymi (w osi ku górze) belkami drewnianymi, opierającymi się o boczne obrzeża. Rozpory te mają przeciwstawiać się działaniu sił równoległych do powierzchni pochylni, zarówno podłużnych, jak i poprzecznych.
Na części pochylni wychodzącej ponad tereny stoczniowe konieczne jest wykonanie stosownej estakady, która może składać się bądź z płyty o szerokości równej szerokości nośnej części pochylni, bądź z trzech stężonych ze sobą poprzecznicami belek nośnych pod podpory stępkowe i tory spustowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Płytę tę lub belki kładzie się na filarach poprzecznych, skonstruowanych jako masywy murowane czy betonowe lub ryglowa konstrukcja żelbetowa.
W konstrukcjach dawniejszych zamiast belek stosowano murowane łęki, a zamiast płyt takież sklepienia rozparte między ceglanymi filarami.
Podpory obłowe statku na długości estakady opiera się zwykle o umocnioną powierzchnię poboczy leżących na poziomie terenu stoczniowego (uprawnienia budowlane).
W pochylniach wybiegowych dopuszczających wodowanie z zeskokiem należy mocniej wykształcić próg pochylni, gdyż narażony jest on zwykle na znaczne siły działające w czasie wodowania. Z tego też względu zwiększona jest zwykle liczba pali podtrzymujących próg.
Ze względu na wspomniane już siły równoległe do powierzchni pochylni, szczególnie na siły podłużne, równoległe do osi statku, wskazane jest umieszczenie pod pochylnią pewnej liczby pali ukośnych, pochylonych ku lądowi, zdolnych przenieść te siły. Liczbę i rozstaw pali ukośnych należy obliczyć (program egzamin ustny).
Ściany obrzeży
Wszystkie elementy betonowe czy żelbetowe pochylni muszą być zdylatowane, przede wszystkim w kierunku podłużnym, co ok. 20 m. W kierunku poprzecznym dylatacje stosuje się zwykle przy zmianie grubości płyty, a także między płytą pochylni a konstrukcjami ograniczającymi zagłębie. Spoiny dylatacyjne w pochylniach otwartych wystarczy wypełnić dwiema warstwami papy, rozdzielając je ewentualnie wkładką z, filcu asfaltowego (opinie o programie).
Należy pamiętać o tym, że pale drewniane nie powinny wystawać ponad granicę gnicia, a więc na części nadwodnej pochylni wskazane jest raczej stosowanie pali żelbetowych, podchodzących pod płytę leżącą na powierzchni gruntu. Stosując bowiem pale drewniane, trzeba wykonywać głębokie betonowe lub żelbetowe żebra fundamentowe dochodzące do poziomu wody.
Pod względem konstrukcji pochylnia zamknięta różni się od pochylni otwartej tym, że musi stanowić szczelne koryto, co jest niezbędne, z uwagi na konieczność okresowego utrzymywania w stanie suchym jej wnętrza, leżącego nieraz znacznie poniżej poziomu SW (segregator aktów prawnych). Z tych względów dno pochylni zamkniętej i obrzeża zagłębia muszą być z reguły - od poziomu W W (a nawet WWB) aż do poziomu progu zamknięcia masywne i szczelne. Podobnie szczelne muszą być połączenia dna z obrzeżami.
Ściany obrzeży otrzymują przy zamknięciu specjalny kształt, dostosowany do rodzaju zamknięcia, i noszą nazwę głowy pochylni.
Przekrój takiej pochylni w jej części podwodnej. Powyżej tego poziomu konstrukcja pochylni może niczym nie różnić się od konstrukcji pochylni otwartych, zwykle jednak uzyskuje rozwiązanie takie samo jak i poniżej WW (promocja 3 w 1).
Między płytą pochylni a obrzeżem zwykle daje się dylatację lub zbroi w tym miejscu płytę na moment utwierdzający, wpuszczając w obrzeże górne wkładki (nie uwidocznione).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32