Blog

Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 2
03.11.2022

Terminowe przesyłanie

W artykule znajdziesz:

Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 3
Terminowe przesyłanie

W przypadku stosowania mechanizacji rozliczeń rachuba materiałowa przesyła następnie ten pierwszy egzemplarz do Biura Rozliczeń, gdzie następuje zaksięgowanie dowodu przy pomocy maszyn licząco-analitycznych. Drugi egzemplarz magazynier przesyła łącznie z egzemplarzem „1” do rachuby materiałowej. Egzemplarz ten przeznaczony jest dla rozliczenia dostaw przez służbę zaopatrzenia (rozliczenie zakupu, porównanie dowodu „Pz” z fakturą). Trzeci egzemplarz magazynier przechowuje w aktach magazynu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Terminowe przesyłanie (najpóźniej następnego dnia po przyjęciu materiału) dowodu „Pz” do centrali przedsiębiorstwa jest konieczne ze względu na obowiązujący pięciodniowy termin zgłoszenia do banku zastrzeżeń inkasowych w odniesieniu do rachunków dostawców materiałów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dowód „Pz” wystawia magazynier na materiały otrzymywane od dostawców zewnętrznych obcych oraz z tych jednostek w ramach przedsiębiorstw a, które działają na pełnym lub ograniczonym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym. Przyjęcie do magazynu materiałów wyprodukowanych lub przerobionych we własnym zakresie następuje na podstawie dowodu „przyjęcie materiałów Pz” z odpowiednią adnotacją: „produkcja własna” lub „przerób własny”. W dowodzie tym, poza informacjami podawanymi przy materiałach pochodzących z zakupu, podaje się dodatkowo numer zlecenia, na podstawie którego wyprodukowano wyroby lub przerobiono materiały (uprawnienia budowlane).

Przyjęcie do magazynu materiału pochodzącego z przerobu obcego następuje po dokonaniu odbioru ilościowego i jakościowego analogicznie jak przy dostawach pochodzących z zakupu. Dowód „przyjęcie materiałów Pz” uzupełnia się napisem: „materiał z przerobu obcego”. Ponadto podaje się w dowodzie „Pz” numer i datę dowodu „wydanie materiałów Wz”, na podstawie którego wydano z magazynu materiał do przerobu obcego, jak również ilość i jakość materiału nieprzerobionego, zwróconego jako materiał pełnowartościowy lub odpady stanowiące pozostałość wynikającą z rozliczenia zużycia materiałów (program egzamin ustny).

Dokumenty przyjęcia materiałów

Na materiały pochodzące z demontażu (rozbiórka starych obiektów, fundamentów, urządzeń na placu budowy i.tp.), lub odzysku na budowie (piasek i kamień pochodzący z wykopów itp.) wystawia się dowód „przyjęcie materiałów Pz”, na podstawie komisyjnego protokołu określającego ilość, rodzaj i wartość materiału zdemontowanego lub uzyskanego.

Drobne ilości materiałów zakupione za gotówkę mogą być pobierane bezpośrednio do produkcji, bez wystawienia dowodu „Przyjęcie materiałów Pz” i bez wprowadzenia ich do ewidencji magazynowej. Konieczne jest jednak w tym przypadku pokwitowanie na rachunku odbioru i zużycia tych materiałów przez osobę upoważnioną do zlecania pobrania materiałów do zużycia w produkcji (opinie o programie).

Zachodzą przypadki, gdy magazyn obowiązany jest przyjmować do przechowania materiały stanowiące obcą własność („depozyt”). Odnosi się to w szczególności do materiałów stanowiących własność inwestora, podwykonawców lub materiałów pochodzących z dostaw zewnętrznych, które postawione zostały do dyspozycji dostawcy na skutek stwierdzonych wad lub innych niezgodności z warunkami umowy na dostawę.

Przyjęcie do depozytu magazynowego materiałów stanowiących obcą własność może nastąpić wyłącznie na podstawie pisemnej dyspozycji udzielonej przez służbę zaopatrzenia lub jednostkę organizacyjną bezpośrednio nadzorującą magazyn (segregator aktów prawnych).

Udokumentowanie przyjęcia materiałów do depozytu może nastąpić w dwojaki sposób:

  1. przez wystawienie dowodu „przyjęcie materiałów Pz” z napisem „depozyt”,
  2. na podstawie dowodu dostawy bez wystawienia dowodu „Pz”.

Dokumenty przyjęcia materiałów do depozytu stanowią podstawę do wprowadzenia depozytu do ewidencji ilościowej magazynu i do pozaksięgowej ewidencji ilościowo-wartościowej. Przyjęcie do depozytu magazynowego opakowań obcych, wypożyczonych przez dostawcę, następuje w oparciu o dowód dostawy, fakturę, list przewozowy lub inny dokument dostawy. Obowiązuje przy tym, po dokonaniu odbioru ilościowego i jakościowego, wystawienie dowodu „przyjęcie materiałów Pz” z dodatkowym napisem: „depozyt opakowanie obce wypożyczone” i podanie numeru inwentarzowego opakowania, adresu i terminu zwrotu oraz ceny opakowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 8 Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 9 Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 10
Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 11
Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 12 Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 13 Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 14
Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obliczanie konstrukcji nośnej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami