Blog
Tkanka korkowa
W artykule znajdziesz:
Tkanka korkowa
Przyrost na grubość odbywa się dzięki temu, że w tkance miękiszowej powstają zgrupowania miazgi wtórnej, dające początek nowym skupieniom zamkniętych wiązek naczyniowo-sitowych. Wiązki takie zawierają zwrócone ku środkowi łodygi drewno, obejmujące elementy przewodzące wodę; obok nich występują komórki miękiszowe (program uprawnienia budowlane na komputer). W stronę obwodu łodygi zwrócona jest łykowa część wiązki, obejmująca elementy sitowe, obok których występują również komórki miękiszowe.
W ten sposób odbywa się przyrost na grubość w okresie młodocianym, po czym przyrost grubości w ogóle warstwę martwej korowiny. Grubość kory u niektórych gatunków dochodzi do znacznych wymiarów (kilka cm), jak np. u dębu, brzozy, topoli i sosny, zwłaszcza zaś u modrzewia, gdzie kora może osiągnąć 10 cm grubości. Na każdym drzewie w starszym wieku występuje równocześnie gruba warstwa kory i korowiny w odziomkowej części pnia i cienka gładka kora w górnej części strzały. W partiach położonych między odziomkiem a górną częścią strzały kora wykazuje cechy pośrednie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z grubości i wyglądu kory można do pewnego stopnia wnioskować wieku drzewa i jakości drewna. U sosny np. w starszym wieku (powyżej 100 lat) korowina ulega charakterystycznemu spękaniu. W związku z formą spękania wyróżnia się sosnę płytkowokorową, łuskowokorową muszlowokorową, przypisując im odmienne cechy jakościowe drewna. Poza tym kora u starszych sosen tworzy niekiedy dokoła zgrubień okółkowych charakterystycznie odstające wieńce, („kołnierze”), uważane w praktyce za cechę wybitnie dobrej jakości drewna. Sosnę taką określa się mianem sosny kołnierzykowej.
Wygląd i barwa kory ulega z wiekiem drzewa zmianom; u niektórych gatunków występują one bardzo wyraźnie. U brzozy np. kora jest za młodu gładka, cienka i biała, w późniejszym wieku staje się gruba, pęka i przybiera kolor popielatoszary. Jawor ma początkowo gładką korę barwy popielatej, podobną do kory buka. W wieku powyżej 100 lat kora pęka w charakterystyczny sposób i przybiera kolor brunatnoczerwony, zbliżony do koloru ochry (uprawnienia budowlane). Kora naszych gatunków leśnych obejmuje 6-20% objętości pnia, a w szczególności.
Włókna łykowe
Według badań J. Grochowskiego opartych na pomiarze 537 sosen (I klasa zasobności Schwappacha, wiek 80 lat) z Lasów Doświadczalnych SGGW w Rogowie udział kory zamyka się w granicach 7,3-25,6%, wartość średnia wynosi 13,9% (program egzamin ustny).
Według badań B. Goneta udział kory u rosnącej w odosobnieniu topoli (Populus alba L., Populus canescens Sm., Populus berolinensis Dippel, Populus deltoides Marsh) w wieku 21-59 lat zamyka się w granicach 8,7-15,4%.
Kora składa się z dwóch zasadniczych warstw: warstwę wewnętrzną stanowi łyko spełniające funkcję przewodzenia asymilatów, warstwę zewnętrzną stanowi tkanka korkowa spełniająca funkcję ochronną. Warstwy te są oddzielone od siebie warstwą miękiszu korkowego (opinie o programie). W łyku występują rurki sitowe służące do przewodzenia asymilatów z korony do pnia.
Nazwa ich pochodzi stąd, że promieniowe ściany wydłużonych komórek są przebite drobnymi otworami na kształt sita, dzięki czemu rurki te komunikują się z sobą oraz z promieniami rdzeniowymi i komórkami miękiszowymi. Drugim składnikiem łyka są włókna łykowe odgrywające rolę elementu mechanicznego. Silnie rozwinięte łyko występuje u lipy: przedstawia ono wartość użytkową i może być stosowane do celów praktycznych. Zewnętrzną warstwę kory stanowi tkanka korkowa, wytwarzana przez tkankę korkotwórczą (fellogen) (segregator aktów prawnych).
Na skutek wzrostu grubości pnia tkanka korkowa pęka i zamienia się w korowinę, która stopniowo łuszczy się i odpada warstwami. W miarę odpadania korowiny tkanka korkotwórczą wytwarza nowe warstwy korka.
Tkanka korkowa składa się z szeregu warstw zbudowanych z martwych, wypełnionych powietrzem komórek. Są to komórki cienkościenne lub grubościenne, o skorkowaciałych (przepojonych suberyną) błonach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32