Blog

12.04.2022

Tlenek miedziowy

W artykule znajdziesz:

Tlenek miedziowy

Tlenek miedziowy, CuO - brunatnoczamy, nieco higroskopijny proszek, nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszczalny w kwasach nieorganicznych, w roztworze chlorku amonowego, cyjanku potasowego i amoniaku; stosowany do barwienia szkła i porcelany, przy produkcji sztucznego jedwabiu, do tępienia szkodników, w przemyśle chemicznym, do produkcji soli miedziowych, jako katalizator oraz w lecznictwie tlenek wapniowy, wapno palone, CaO - biały, higroskopijny proszek, który łączy się gwałtownie z wodą wydzielając duże ilości ciepła; t.w. jest stosowany do wyrobu zaprawy murarskiej i cementu, jako środek owadobójczy, do wyrobu karbidu, jako nawóz sztuczny itd. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tlenek węgla, CO - bezbarwny, bezwonny gaz trudno rozpuszczalny w wodzie, silnie trujący; pali się niebieskim płomieniem tworząc dwutlenek węgla; ma własności redukujące; występuje w gazach kopalnianych; t.w. stosuje się w wielu procesach przemysłowych oraz jako składnik gazu świetlnego i generatorowego do celów grzejnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Tlenie się - palenie się, któremu towarzyszą tylko bardzo słabe zjawiska świetlne tlenki - dwuskładnikowe związki chemiczne pierwiastków z tlenem; t. tworzą wszystkie pierwiastki z wyjątkiem gazów szlachetnych; t. niemetali są ciałami stałymi, cieczami lub gazami i łącząc się z wodą tworzą kwasy (bezwodniki kwasowe); t. metali są zwykle trudno lotnymi ciałami stałymi i łącząc się z wodą tworzą wodorotlenki (bezwodniki zasadowe); występują w przyrodzie jako ważne rudy (uprawnienia budowlane).

Tlenki kwasowe

Tlenki kwasowe - bezwodniki kwasowe tlenki zasadowe - bezwodniki zasadowe tlenoazotowanie, azotopasywowanie - obróbka cieplno-chemiczna polegająca na nasycaniu powierzchniowych warstw przedmiotów metalowych tlenem i azotem tlenochlorek fosforu, POCI3 - bezbarwna ciecz dymiąca na powietrzu o własnościach trujących, stosowana do otrzymywania fosforanów organicznych, jako plastyfikator, środek chlorujący i katalizator w syntezie organicznej tlenomierz - przyrząd do pomiaru zawartości tlenu, np. w wodzie zasilającej kotłowej, w skroplinach z turbin elektrowni lub w powietrzu (program egzamin ustny).

Tlenowce - pierwiastki VI grupy głównej układu okresowego: tlen, siarka, selen, tellur i polon poza polonem (promieniotwórczy metal) oraz częściowo tellurem i selenem (fotoprzewodniki) są one typowymi niemetalami tieaowce, aeroby - organizmy, dla których wolny tlen jest niezbędny do życia deaownia - oddział huty wyposażony w urządzenia do przechowywania ciekłego tlenu i rozprowadzania go po odparowaniu do poszczególnych miejsc zapotrzebowania (np. do konwertorów) tło hydrochemiczne - średni skład chemiczny wód podziemnych występujących w określonym poziomie wodonośnym tło licznika - bieg własny licznika (opinie o programie).

Tło promieniowania - promieniowanie jonizujące pochodzące z innych źródeł niż promieniowanie, które ma być wykryte lub zmierzone, np. z nuklidów promieniotwórczych naturalnych, promieniowania kosmicznego, skażeń promieniotwórczych w laboratorium tło sejsmogramu - średni poziom zapisu sygnałów zakłócających na sejsmogramie tło skalne - ciasto skalne tłoczarka do wyrobów ceramicznych - prasa do formowania (półautomatycznego lub automatycznego) wyrobów ceramicznych tłoczarz - robotnik obsługujący prasę do tłoczenia (segregator aktów prawnych).

Tłoczenie - obróbka plastyczna na zimo lub na gorąco, obejmująca operacje cięcia i kształtowania blach oraz folii i płyt niemetalowych lub innych przedmiotów o małej grubości w stosunku do pozostałych wymiarów tłoczenie - sposób obróbki plastycznej wytworów lub przetworów papierniczych i półproduktów introligatorskich (np. okładek do książek) polegający na trwałym odkształceniu struktury i powierzchni materiału w celu zdobniczym tłoczenie barwne - tłoczenie introligatorskie, w którym wgłębne lub wypukłe elementy zdobnicze są barwione farbą lub folią introligatorską (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami