Blog

18.05.2022

Tłok wibracyjny

W artykule znajdziesz:

Tłok wibracyjny

Tłok wibracyjny jest to dyl z przymocowanymi do niego wibratorami opierającymi się na bokach formy za pośrednictwem gumowych amortyzatorów. W celu zapobieżenia wyciekaniu zaprawy cementowej z formy bateryjnej na obwodzie tłoka wibracyjnego przewidziano gumowe uszczelnienie, co z kolei eliminuje wibrację pionowych ścianek formy. Pionowo ukierunkowana wibracja dna formy powoduje dobre zagęszczanie wyrobu na całej wysokości przy warstwowym (15-25 cm) załadunku do formy mieszanek betonowych o małej plastyczności (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy produkcji wyrobów w formach bateryjnych konstrukcji Giprostroj-industrii stosuje się mieszanki betonowe przygotowane na tłuczniu lub żwirze o granicznej wielkości ziaren 20 mm; jako drobne kruszywo stosuje się piaski gruboziarniste (wskaźnik uziarnienia od 2,0 do 2,6) zawierające nie więcej niż 2% cząsteczek pylastych, gliniastych i ilastych. Przy doborze składu mieszanki betonowej, w celu polepszenia jej urabialności zwiększa się ilość drobnego kruszywa do 45, a nawet 50% ogólnej ilości kruszywa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jako spoiwo do przygotowania mieszanek betonowych stosuje się cementy portlandzkie 400, 500 i 600 o zawartości 50-60% krzemianu trójwapniowego i 5-10% glinianu trójwapniowego; zawartość aktywnych dodatków krzemionkowych w cemencie nie powinna być większa niż 10%, normalna gęstość takich cementów nie powinna przewyższać 27% (uprawnienia budowlane).

Technologia produkcji wyrobów żelbetowych w formach bateryjnych składa się z następujących podstawowych operacji: przygotowania form do betonowania, montażu szkieletów i wkładek łącznikowych, układania i zagęszczania mieszanki betonowej, obróbki cieplnej i rozformowania gotowych wyrobów (program egzamin ustny).

Przygotowanie form bateryjnych

Przygotowanie form bateryjnych do napełniania mieszanką betonową następuje po rozformowaniu i wydobyciu gotowych wyrobów. Operacje tę rozpoczyna się od profilaktycznego oczyszczania przegród (w przypadku gdy dokładne mechaniczne oczyszczanie wykonuje się po 20-30 obiegach form). Mechaniczne czyszczenie przegród formy bateryjnej jest bardzo pracochłonne i stanowi długotrwałą operację. W wielu wytwórniach stosuje się do tego celu specjalne maszyny, w których głównym elementem roboczym są metalowe szczotki obracane za pomocą silnika elektrycznego; pozostawiają one jednak zadrapania na powierzchni ścianek metalowych (opinie o programie).

Dobre okazały się specjalne maszyny do oczyszczania form bateryjnych opracowane przez DSK-2 Gławmosstroja. Na portalu tej maszyny zawieszone są dwie obracające się metalowe tarcze z pierścieniami. Na każdej tarczy zamocowano po 3 komplety pierścieni, które obracają się swobodnie na osiach przesuniętych względem siebie o 120°. Umieszczając roboczą głowicę maszyny w kasecie między przegrodami, mechanizm rozporowy przyciska obracające się tarcze do ścianek. Przy tym pierścienie nie tylko toczą się po powierzchni ścianki, rozgniatając cząsteczki zaprawy cementowej, lecz również zdzierają swoimi bocznymi krawędziami błonkę cementową (segregator aktów prawnych).

Błonkę cementową można usunąć w sposób chemiczny, przemywając ścianki formy 10-procentowym roztworem technicznego kwasu solnego. Chemiczne oczyszczanie form przeprowadza się nie częściej niż 1 lub 2 razy w ciągu roku z przestrzeganiem wszystkich wymagań techniki bezpieczeństwa. Oczyszczone powierzchnie ścianek formy bateryjnej smaruje się emulsyjnym zestawem OE-2, nanosząc warstwę smaru za pomocą rozpylacza. Smar ten ułatwia wykonywanie mechanicznego czyszczenia przegród formy po 50-h70 cyklach pracy instalacji form bateryjnych.

Smar emulsyjny OE-2 jest emulsją wtórną typu woda-olej, przygotowaną na oleju wrzecionowym i syntetycznych kwasach. Ustawianie szkieletów zbrojenia i wkładek łącznikowych przeprowadza się dopiero po oczyszczeniu i nasmarowaniu kasety formującej. Zgodnie z projektem położenie szkieletu w formie ustala się za pośrednictwem przymocowanych do prętów zbrojeniowych ograniczników, które mogą być betonowe, z masy plastycznej lub stalowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami