Blog

12.04.2022

Toczenie obwiedniowe

W artykule znajdziesz:

Toczenie obwiedniowe

Toczenie obwiedniowe - toczenie powierzchni obrotowych lub śrubowych nożem tokarskim obwiedniowym (kołowym); zarys toczonego przedmiotu powstaje w wyniku ruchu obrotowego narzędzia dookoła jego osi, posuwu narzędzia równolegle do osi przedmiotu i jednoczesnego ruchu obrotowego przedmiotu toczenie poprzeczne - toczenie, przy którym kierunek ruchu posuwowego jest prostopadły do osi toczenia toczenie stożkowe - toczenie, przy którym kierunek ruchu posuwowego przecina się z kierunkiem osi toczenia pod kątem różnym od prostego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Toczenie się - mech. ruch względny dwóch sztywnych powierzchni lub linii, dotykających się kolejnymi swymi elementami, przy którym chwilowe ruchy względne są ruchami obrotowymi dookoła osi leżących we wspólnej płaszczyźnie stycznej, tak że prędkości względne stykających się punktów tych powierzchni lub linii są równe zeru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Toczenie wzdłużne - toczenie, przy którym kierunek ruchu posuwowego jest równoległy do osi toczenia toczysko, bobina - ryb. krążek (drewniany, gumowy, metalowy) o średnicy do ok. 60 cm; t. nawleczone na linę stalową na przemian z łącznikami toczysko wy mi tworzą podborę toczy- skową włoka, ułatwiającą przesuwanie sieci po dnie (uprawnienia budowlane).

Tok szynowy - każdy z dwóch równolegle ułożonych ciągów szyn, tworzących tor tok technologiczny, reżym technologiczny - sposób prowadzenia procesu technologicznego określony przez podanie wszystkich parametrów wpływających na bieg procesu tokamak - układ pinchu toroidalnego tokarka - obrabiarka skrawająca służąca głównie do toczenia; poza toczeniem na t. można wykonywać zabiegi wytaczania, wiercenia, rozwiercania, przecinania i radełkowania, a przy użyciu dodatkowych przyrządów również frezowania i szlifowania (program egzamin ustny).

Tokarka automatyczna

Tokarka automatyczna - automat tokarski tokarka do czopów - czopówka tokarka do drążków - drążkarka tokarka karuzelowa, karuzelówka - tokarka, w której obrabiany przedmiot umieszcza się na poziomym stole obrotowym (tarczy) osadzonym na wrzecionie o osi pionowej; t.k. podobnie jak t. tarczowa służy do obróbki przedmiotów o dużej średnicy i stosunkowo małej wysokości, z tym, że mogą to być przedmioty bardzo ciężkie (do 200 t) tokarka kłowa - tokarka, w której obrabiany przedmiot umieszcza się w kłach wrzeciona i konika; rozróżnia się t.k. produkcyjne - bez śruby pociągowej i t.k. uniwersalne (poci ą g o w e) ze śrubą pociągową wykorzystywaną przy obróbce gwintów (opinie o programie).

Tokarka kopiarka - tokarka zawierająca układ kopiujący, przeznaczona do obróbki toczeniem przedmiotów o nieregularnych kształtach, np. wałków o różnych średnicach tokarka półautomatyczna - półautomat tokarski tokarka rewolwerowa, rewolwerówka - tokarka o budowie podobnej do tokarki kłowej produkcyjnej, która zamiast konika ma suport wzdłużny wyposażony w głowicę rewolwerową służącą do zamocowywania w niej narzędzi (noży, wierteł, gwintowników itp.) w kolejności ich użycia podczas obróbki; ze względu na położenie osi głowicy rozróżnia się t.r. z głowicą o osi pionowej i poziomej; w głowicę rewolwerową wyposażone są również tokarki karuzelowe tokarka specjalna - tokarka przeznaczona do określonej pracy, np. tokarka do osi, tokarka do kół wagonowych, tokarka do wlewków wielobocznych (segregator aktów prawnych).

Tokarka stołowa - mała tokarka ustawiona na stole umożliwiająca obsługę w pozycji siedzącej, przeznaczona do drobnych robót tokarskich, wiertarskich i in. w przemyśle precyzyjnym tokarka tarczowa, tarczówka - tokarka wyposażona w dużą tarczę uchwytową osadzoną na wrzecionie o osi poziomej; służy do obróbki przedmiotów płaskich o dużej średnicy tokarka uchwytowa - tokarka przeznaczona wyłącznie do obróbki przedmiotów mocowanych w uchwycie wrzeciona tokarka wielonożowa - tokarka przystosowana do jednoczesnej pracy wieloma nożami; t.w. stosowane są w produkcji wielkoseryjnej i masowej do obróbki wałków o różnych średnicach, wrzecion, kół zębatych, tłoków itp.; t.w. odznaczają się dużą wydajnością obróbki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami