Blog

27.07.2022

Trąby wodne

W artykule znajdziesz:

Trąby wodne

Trąby wodne są w istocie tornadami powstającymi nad wodą. Mniejsze tarcie powierzchniowe nad jeziorami, rzekami i morzami sprawia, że wir łatwiej tworzy się nad wodą niż nad lądem. Jednakże  wiele takich trąb cechuje stosunkowo niewielka gwałtowność. Rozwijają się one raczej pod wysoko wypiętrzonymi cumulusami, a nie pod chmurami burzowym; (cumulonimbusami). Niemniej gwałtowna trąba wodna może nawet zatopić statek i wyrządzić wielkie szkody na wybrzeżu W roku 1879 trąby wodne spowodowały zawalenie się słynnego mostu Tay Bridge w Szkocji, wskutek czego runął do wody edynburski pociąg pocztowy; zginęło wówczas 75 pasażerów. Niszczycielskie tornada pojawiają się w średnich szerokościach na obydwu półkulach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na szczęście, tylko jedna ze stu burz „rodzi" tornada. Przeciętnie co roku w tornadach ginie 300-400 osób, z czego co czwarta - w Stanach Zjednoczonych. Liczba ofiar mogłaby być znacznie wyższa, gdyby nie nadawano specjalnych ostrzeżeń o tornadach pary, że wydaje się, iż przedmioty te eksplodują, jak gdyby uderzył w nie masywny pocisk lub piorun. Błyskawice trafiają w miejsca o najmniejszym oporze elektrycznym, najczęściej w drzewa, wzgórza i wysokie budynki. Dlatego najgorszym miejscem schronienia przed burzą jest wysokie, odosobnione drzewo. Nie jest ono tak dobrym przewodnikiem elektryczności, jak ludzkie ciało, więc gdy błyskawica uderza w nie, może porazić chroniącą się pod nim osobę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na poważne niebezpieczeństwo narażeni są również ludzie pracujący lub uprawiający sporty pod gołym niebem. Trzymając w rękach metalowy przedmiot - kij golfowy, parasol, strzelbę czy grabie - zwiększają prawdopodobieństwo trafienia przez błyskawicę. Może ona spowodować straszliwe oparzenia, poważnie uszkodzić ważne organy, a nawet zatrzymać serce. Na szczęście ginie tylko co czwarty człowiek porażony gromem (uprawnienia budowlane).

Najbezpieczniej jest pozostawać w czasie burzy w budynku lub w pojeździe. Kiedy na przykład błyskawica uderzy w samochód, prądy bezpiecznie płyną wokół siedzącego w nim człowieka przez metal karoserii, by spłynąć do ziemi przez mokre opony. W roku 1979 piorun zabił trzech pasażerów siedzących w otwartej skrzyni ciężarówki, podczas gdy trzy osoby znajdujące się we wnętrzu kabiny nie doznały żadnych obrażeń (program egzamin ustny).

Zawirowane powietrze

Zawirowane powietrze wewnątrz burzy unosi kropelki wody i kryształki lodu w górę, po czym opuszcza je w dół. Kiedy kryształki te na przemian opadają i unoszą się, mogą na nich narosnąć warstwy przejrzystego i matowego lodu: tak tworzy się grad. Na gradzinie wielkości grapefruita naliczono 25 takich warstw. Kiedy stanie się ona zbyt ciężka, by wstępujący prąd mógł ją porwać w górę, opada jako śmiertelnie niebezpieczny pocisk (opinie o programie). Od uderzeń takich pocisków zginęło wielu ludzi, zostało uszkodzonych wiele budynków i zniszczonych wiele pól uprawnych.

Czasami bardzo wielka gradzina tworzy się wokół niezwykłego jądra. Dwie takie gradziny spadły w Dubuque w stanie Iowa w roku 1882. Zawierały żaby, które jeszcze żyły, gdy lód stopniał. W wyjątkowo wielkiej gradzinie, która spadła w roku 1894 w Vicksburgu w stanie Mississipi, znajdował się żółw norowy o rozmiarach cegły. W angielskim mieście Bournemouth spadły w roku 1983 setki gradzin o średnicy 5-8 centymetrów, wewnątrz których znajdowały się kawałki węgla. Meteorolodzy drogą błyskotliwej dedukcji ustalili pozycję składu opałowego, z którego potężny prąd wstępujący porwał ów węgiel w niebo (segregator aktów prawnych).

Gradziny miewają czasami wręcz kolosalne rozmiary. W roku 1973, w angielskim mieście Manchester, u stóp pewnego meteorologa wylądował po pojedynczej błyskawicy potężny lodowy pocisk. Zbudowany był z 51 warstw lodu na przemian czystego i zawierającego bąbelki. Wprawdzie gradzina pękła, ale jej fragmenty ważyły łącznie 1,5 - 2,0 kilogramy. Nie było w niej zanieczyszczeń, które mogłyby sugerować, iż powstała z wody wyrzuconej przez samolot. Wydaje się, że w jakiś nieznany sposób ten olbrzymi, lodowy meteoryt powstał za sprawą błyskawicy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami