Blog
Metody sztucznego przyśpieszenia dojrzewania betonu
W artykule znajdziesz:
Metody sztucznego przyśpieszenia dojrzewania betonu
W zakładzie stałym, który dysponuje odpowiednim wyposażeniem, mogą być uzyskiwane najwyższe marki betonu, co oczywiście zmniejsza przekroje i ciężary elementów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Należy przewidywać, że praktycznie uzyskiwane obecnie w zakładach stałych marki betonu w wysokościach od 400 do 600 kG/cm2 mogą być w przyszłości podwyższone do wielkości 1000 kG/cm2, a nawet ją przekroczyć. Postęp w tym kierunku może decydująco wpłynąć na sam charakter przyszłych konstrukcji prefabrykowanych.
Stosowane obecnie metody sztucznego przyśpieszenia dojrzewania betonu, jak naparzanie nisko- lub wysokoprężne, dojrzewanie w termobase- nach, podgrzewanie elektryczne, dojrzewanie w suchym gorącym powietrzu, metoda próżniowa itp., dają najlepsze wyniki techniczne i ekonomiczne w warunkach pracy zakładów stałych. Najbardziej zaś efektywne z tych metod, jak np. naparzanie wysokoprężne, już z charakteru niezbędnych urządzeń są w ogóle nierozdzielnie związane z organizacją i wyposażeniem zakładów stałych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niezmiernie charakterystycznym przykładem, jak wielkie korzyści mogą być osiągnięte przy produkcji wyrobów betonowych w zakładach stałych są elementy gazo- i pianobetonowe wykonywane w autoklawach. Jak wiadomo, wymagany okres twardnienia tych betonów na otwartym powietrzu wynosi w warunkach letnich 3 miesiące. Naparzanie elementów gazobetonowych i pianobetonowych w autoklawach (komorach wysokiego ciśnienia) nie tylko skraca ten okres do około 12 godzin, lecz i podnosi do 100% końcową wytrzymałość tych materiałów (uprawnienia budowlane).
Należy tu też podkreślić, że straty materiałów budowlanych są w zakładach stałych ze względu na bardziej racjonalną gospodarkę znacznie niższe, aniżeli przy wykonawstwie na placu budowy.
Oszczędności betonu
Oszczędności betonu, jakie mogą być osiągnięte w konstrukcjach prefabrykowanych, wynikają z następujących okoliczności:
a) Uzyskiwane w zakładach stałych dzięki osiągnięciom nowoczesnej technologii wysokie marki betonów dają możność stosowania w konstrukcjach prefabrykowanych mniejszych przekrojów betonu, aniżeli w konstrukcjach monolitycznych (program egzamin ustny).
W szczególności dotyczy to prefabrykacji konstrukcji z betonów wstępnie sprężonych, w których stosowane są betony najwyższych marek. Produkcja elementów do konstrukcji wstępnie sprężonych, ze względu na specjalnie wysokie wymagania dotyczące jakości prefabrykatów, powinna z reguły odbywać się w zakładach stałych, posiadających wysoko wyszkolony personel i niezbędne wyposażenie mechaniczne.b) Prefabrykacja stworzyła możliwości stosowania korzystniejszych rodzajów konstrukcji oraz ekonomiczniejszego kształtowania przekrojów elementów aniżeli w konstrukcjach monolitycznych.
Szczególnie korzystne jest stosowanie słupów, dźwigarów i ram kratowych z betonów zwykłych i sprężonych, które w postaci prefabrykatów można formować z niezwykłą łatwością, w wykonaniu natomiast metodami monolitycznymi nie są stosowane ze względu na niezwykle duże trudności i wysokie koszty wykonania deskowań i rusztowań oraz samego procesu betonowania.
c) W konstrukcjach prefabrykowanych zostaje wyeliminowany wpływ skurczu betonu (opinie o programie).
Wyeliminowanie jego ma wpływ na zmniejszenie przekrojów nie tylko betonu, lecz i stali, szczególnie w takich ustrojach, jak wieloprzęsłowe lub wielopiętrowe ramy, gdzie wpływ skurczu betonu przy wykonaniu monolitycznym jest poważny. Wyeliminowanie wpływu skurczu betonu pozwala też na zmniejszenie lub nawet i całkowite wyeliminowanie szczelin dylatacyjnych, co upraszcza konstrukcję i eliminuje potrzebę stosowania podwójnych slupów i innych elementów przydylatacyjnych (segregator aktów prawnych).
Można przyjąć, że konstrukcje prefabrykowane zwykłe zużywają przeciętnie betonu o około 25% mniej aniżeli monolityczne, zaś konstrukcje prefabrykowane sprężone około 25% mniej niż konstrukcje prefabrykowane zwykłe.
Drewno należy u nas do materiałów deficytowych, a więc do materiałów, których podaż jest mniejsza od zapotrzebowania (promocja 3 w 1).
Z tego względu, zgodnie z zarządzeniami władz, stosowanie drewna w budownictwie powinno być ograniczone do minimum. Deficytowość drewna ma specjalnie ostry charakter z tego względu, że w związku z rozwojem budownictwa zużycie drewna osiągnęło u nas rozmiary przekraczające jego przyrost.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32