Blog

20.01.2021

Transport zewnętrzny

W artykule znajdziesz:

Transport zewnętrzny

Transport zewnętrzny

Przyjęte niektóre rozwiązania konstrukcyjne z powodzeniem stosowane są i w obecnie produkowanych mieszarkach. Po 91 wojnie światowej przemysł ten rozpowszechnił się w Europie i na pozostał) kontynentach.

Transport zewnętrzny stosowany jest do przewożenia mieszanki betonowe; z zakładu produkcji mieszanki (usytuowanego zewnętrznie w stosunku do budowy) na plac budowy. Do tego rodzaju transportu stosowane są przeważnie środki transportu kołowego - mieszarki samochodowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Czynniki mające wpływ na wybór zestawu maszyn do transportu zewnętrznego betonu towarowego dzielimy na dwie grupy:
- Czynniki otoczenia bliższego, których wartości determinują wybór zestawu maszyn transportowych. Do grupy tych czynników zaliczamy:
- wielkość dostaw betonu towarowego,
- intensywność robót betonowych na budowach,
- odległość transportu,
- kategoria dróg,
- dostępność środków transportowych.

Czynniki otoczenia dalszego, mające wpływ na funkcjonowanie rozpatrywanego podsystemu, których stopień oddziaływania może być korygowany. Na przykład, jeśli nasilenie ruchu w pewnych porach dnia jest bardzo duże, co zdecydowanie wydłuża czas transportu, można wybrać inny przedział czasu w ciągu doby, kiedy przejazdy mieszarek samochodowych będą bezkolizyjne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do grupy czynników otoczenia dalszego należą:
- warunki klimatyczne,
- intensywność ruchu,
- stan techniczny dróg (prowadzenie robót drogowych).

Do transportu dalekiego mieszanki betonowej (od betonowni na plac budowy) należy stosować mieszalniki na podwoziach samochodowych. Jest to obecnie powszechnie używany, najbardziej skuteczny środek transportu. W trakcie jazdy bęben z mieszanką obraca się (uprawnienia budowlane). Ciągły powolny ruch mieszanki przeciwdziała segregacji składników. Wielkość mieszarek samochodowych limitowana jest przede wszystkim przepisami transportu drogowego. Największe mieszarki mogą przewozić do 15 m’ (około 35 ton) mieszanki betonowej. W naszych krajowych warunkach drogowych, o ograniczonej nośności mostów, wiaduktów i dróg, są kłopoty z wykorzystaniem mieszarek samochodowych o pojemności 9 m\ W mieszarkach tych mieszalnik obraca się na rolkach, ma regulowaną prędkość obrotową w zakresie 0-14 obr/min. We wnętrzu znajdują się spirale mieszające ze stali o wysokiej wytrzymałości i odporności na ścieranie (program egzamin ustny). Podczas wyładunku mieszanka betonowa trafia przez zsyp na rynnę spustową obracaną w poziomie o kąt 180° i regulowaną w pionie o ok. 30°. Mieszarka ma zbiornik wody o pojemności 350-600 dm’ umożliwiający utrzymanie jej w czystości.

Istotną częścią procesu technologicznego jest dostawa mieszanki betonowej na plac budowy. Dostawa w rozumieniu normy PN-EN 206-1:2()03 jest to proces przekazywania przez producenta mieszanki betonowej (opinie o programie).

Wielkość dostawy

Wykonawca powinien uzgodnić z producentem godzinę oraz wielkość dostawy; w przypadku jeśli zaistnieją ku temu okoliczności, informować producenta o:
- specjalnym rodzaju transportu mieszanki betonowej na budowie,
- specjalnych metodach układania,
- ograniczeniach dotyczących pojazdu dostawczego, np. o jego rodzaju, wielkości, wysokości lub masie brutto (segregator aktów prawnych).

Przy dostawie każdego ładunku mieszanki betonowej, producent powinien dostarczyć wykonawcy dowód dostawy, który zawiera następujące informacje:
- nazwa wytwórni,
- numer seryjny atestu,
- data i godzina załadunku (np. godzina pierwszego kontaktu cementu z wodą),
- numer rejestracyjny pojazdu lub jego identyfikacja,
- nabywca,
- szczegóły dotyczące specyfikacji, np. numer przepisu lub zamówienia,
- ilość mieszanki betonowej w m\
- deklarację zgodności z powołaniem na specyfikację oraz PN-EN 206-1,
- nazwa lub oznaczenie jednostki certyfikującej (jeśli dotyczy),
- godzina dostawy betonu na miejsce,
- godzina rozpoczęcia rozładunku,
- godzina zakończenia rozładunku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami