Blog
Trasowanie cięgien w przekroju podłużnym
W artykule znajdziesz:
Trasowanie cięgien w przekroju podłużnym
Należy mieć na uwadze, że dostatecznie gęsto i równomiernie rozmieszczone uzbrojenie łagodzi zjawisko zarysowania. W tym przypadku rysy występują gęściej, lecz są mniej rozwarte, a moment ich pojawienia się jes: opóźniony (program uprawnienia budowlane na komputer). Tłumaczy się to zwiększeniem odkształcalności granicznej betonu zbrojonego; zjawisko to ma swe źródło w „wyrównującym” działaniu uzbrojenia, polegającym na przeniesieniu przezeń nadmiernych naprężeń i odkształceń spowodowanych niejednorodnością i miejscowymi usterkami w wykonaniu betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niezależnie od kryteriów wytrzymałościowych należy kierować się względami konstrukcyjnymi i wykonawczymi, takimi jak: wielkość ziarn kruszywa, możliwość zagłębienia wibratora, konieczność powiązania z uzbrojeniem poprzecznym, dostateczna grubość otulenia itd.
Trasowanie swobodne i trasowanie ograniczone. Efekt sprężenia musi być dostosowany do wielkości monientów zginających od obciążenia zewnętrznego, skąd wynika zależność siły sprężającej oraz jej mimośrodu od położenia rozpatrywanego przekroju (uprawnienia budowlane).
W ustrojach sprężanych kablami korzystamy na ogół z pewnej swobody w trasowaniu. Podstawowy warunek nieprzekroczenia w żadnym punkcie belki naprężeń dopuszczalnych pozwala wyznaczyć obwiednie graniczne zakreślające obszar, w obrębie którego musi mieścić się trasa wypadkowa kabli.
Odstęp obu obwiedni wskazuje na stopień wykorzystania przekroju: im ten odstęp jest mniejszy, tym lepiej wyzyskany jest materiał. Wspólna styczna obu obwiedni świadczy o pełnym wykorzystaniu naprężeń, a takie miejsce jednoznacznie ustala położenie kabla.
Poza punktami stycznymi trasa kabla w obszarze między obwiedniami może mieć w zasadzie przebieg dowolny. W belce prostej o stałym przekroju obszar ten jest z reguły wystarczająco duży, aby bez trudności móc nadać trasie kabla dowolny kształt (program egzamin ustny). W tych przypadkach trasowanie może być podciągnięte pod miano trasowania swobodnego.
Znaczny odstęp
W elementach sprężanych na zasadzie przyczepności mamy jednak do czynienia z przypadkiem ograniczonego prowadzenia trasy cięgien, gdzie trasa przebiega przeważnie prostoliniowo na całej długości, z uwagi na dogodność naciągu cięgien. Zerowa wartość momentu na podporach od obciążenia zewnętrznego przesądza więc o usytuowaniu osi cięgna na całej długości elementu. Rzutuje to oczywiście na wymiary przekroju (opinie o programie).
Nowoczesne zakłady produkcyjne zaopatrzone są co prawda w urządzenia umożliwiające naciąg strun o kierunku łamanym, system ten jednak znajduje uzasadnienie tylko w belkach, które muszą zachować stały przekrój, oraz tam, gdzie duży moment Mg usprawiedliwia większy koszt spowodowany zrezygnowaniem z trasy prostoliniowej i koniecznością stosowania środków redukujących wpływ tarcia, wywołanego zmianą kierunku trasy (segregator aktów prawnych).
Wymagany więc warunek będzie spełniony dla trasy przeprowadzonej nieco poniżej linii połowiącej rzędne między tymi obwiedniami. Dla r\ = 1, a więc dla stanów la i 2, pożądana trasa przebiegać będzie przez środek obszaru zakreślonego przez obwiednie.
Znaczny odstęp między obwiedniami w pewnych częściach belki dowodzi nadmiernej wysokości przekroju lub też zbyt wielkiej intensywności sprężenia.
Podczas gdy w elementach o niedużych rozpiętościach objaw ten, jako nie odgrywający istotnej roli, może być w zupełności tolerowany, to przy większych rozpiętościach nadmiar siły sprężającej - jako konsekwencja prowadzenia wszystkich kabli do końca belki - zaważyłby już zbyt wyraźnie na zużyciu stali, niezależnie od trudności na jakie napotykamy przy kotwieniu dużej liczby kabli na stosunkowo wąskiej powierzchni czoła belki (szczególnie przy większej liczbie mniejszych jednostek sprężających). W tych więc przypadkach stosowany jest często inny sposób prowadzenia trasy kabli, a mianowicie - układ kabli odginanych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32