Blog

Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 2
14.01.2020

Trasowanie osi ścian nośnych

W artykule znajdziesz:

Trasowanie osi ścian nośnych

Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 3
Trasowanie osi ścian nośnych

Trasowanie osi ścian nośnych (tzw. osi głównych) dokonuje się na powierzchni stropu stanu zerowego, przy pomocy tachimetru z ustalonych wkoło budynku punktów-reperów (uprawnienia budowlane).

Punkty wyznaczające osie podstawowe ustala się na krawędziach ścian podziemia i stropu, tak aby nie uległy zatarciu lub zniszczeniu do czasu ukończenia całego montażu.

Punkty te stanowią repery dla przemieszczenia osi głównych na dowolny poziom budynku. W dalszym ciągu montażu prefabrykatów stosowane są różne metody rektyfikacji ustawiania prefabrykatów ścian, których celem jest wyeliminowanie odchyłek przesunięć z osi lub wychyleń z pionu ścian konstrukcyjnych (program na telefon).

Najszerzej rozpowszechnione w szeregu krajów są metody stosujące pewne układy oznaczeń lub mechanicznych zazębień, wyznaczających z kondygnacji na kondygnację położenie osi ścian i wprowadzające pewną wymuszoną konieczność dokładnego montażu W wyznaczonym położeniu. W ZSRR stosowane są również układy tzw. fiksatorów, które spełniają podwójną rolę, tj. oprócz wyznaczania położenia geometrycznego ścian stanowią ich usztywnienie montażowe, w zamian stosowania zastrzałów montażowych (program na komputer).

Montaż „według osi ścian”

Aktualnie na terenie Polski szerzej jest stosowany montaż „według osi ścian”. Metoda ta jest rozszerzona do wszystkich ścian nośnych (program egzamin ustny).

Metoda ta polega na tym, że po wyznaczeniu geodezyjnym i utrwaleniu na stanie zerowym wszystkich osi ścian konstrukcyjnych są one przenoszone przy montażu wyższych kondygnacji teodolitem na strop odpowiedniej kondygnacji i na nim wyznaczane cienkim drutem, naciągniętym pomiędzy ustalonymi punktami na krawędzi stropu (opinie o programie).

Poza tym na każdym prefabrykacie jest wyznaczona jego oś rzeczywista u dołu krawędzi bocznej (segregator aktów prawnych). Przy montażu przestrzega się zasady, aby oś prefabrykatu trafiała w wyznaczoną oś na stropie.

Po zmontowaniu każdej kondygnacji następuje geodezyjne sprawdzenie ustawienia ścian, wykazujące odchyłki montażowe przesunięć od osi wytrasowanych u dołu płyt i odchyleń od pionu u góry pod stropem następnej kondygnacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 8 Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 9 Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 10
Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 11
Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 12 Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 13 Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 14
Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Definicja prefabrykatu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami