Blog
Wilgotność powietrza
W artykule znajdziesz:
Wilgotność powietrza
Warunki wymiany energii z otoczeniem stanowią o komforcie cieplnym. Znaczenie jego ujawnia się szczególnie w warunkach koniecznego wysiłku fizycznego, gdyż ilość ciepła całkowitego oddanego przez człowieka do otoczenia zależy od temperatury i wilgotności powietrza. W stanie spoczynku człowiek dorosły wytwarza moc ok. 81,4 W, natomiast podczas ciężkiej pracy fizycznej - ok. 700 W. Człowiek dorosły przeciętnie w ciągu godziny wdycha ok. 0,5 m3 powietrza, które przy wydechu ma temperaturę ok. 35°C i wilgotność względną prawie 95% (program uprawnienia budowlane na komputer). Podczas wytężonej pracy człowiek doznaje uczucia komfortu cieplnego w odpowiednio niższych temperaturach.
Wilgotność powietrza w warunkach komfortu powinna wynosić 30-65%, a szybkość powietrza nie powinna przekraczać v = 0,15-0,25 m/s, aby nie odczuwano ruchu powietrza jako przeciągu. Zaleca się, aby w pomieszczeniach o wentylacji naturalnej różnice temperatur między różnymi obszarami jednego pomieszczenia nie były większe niż 4°C. O temperaturze wyczuwanej przez człowieka nieosłoniętymi częściami ciała, zwłaszcza głowy, decyduje także temperatura powierzchni ścian i elementów, która nie powinna różnić się od temperatury powietrza więcej niż o 2°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyczuwanie przez człowieka zawartości wilgoci w powietrzu jest w obszarze 30 < cp < < 65% ograniczone, stąd obszar ten przyjęto jako właściwy dla normalnych warunków życia. Do zdefiniowania właściwości powietrza pod względem komfortu cieplnego konieczne jest uwzględnienie co najmniej trzech parametrów:
- temperatury i wilgotności powietrza,
- średniej temperatury powierzchni ścian pomieszczenia,
- prędkości przepływu powietrza.
Prób zdefiniowania komfortu w postaci jednej wielkości fizycznej lub jednolitej funkcjonalnie zależności nie zakończono.
Obliczenia cieplno-wilgotnościowe przegród budowlanych dla ustalonych warunków wymiany ciepła i wilgoci (uprawnienia budowlane).
Temperatura obliczeniowa otoczenia budynku
Obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla celów ogrzewnictwa wykonuje się dla umownej temperatury okresu zimy 20°C. Celem uwzględnienia lokalizacji miejscowości podzielono obszar Polski na 5 stref i przyjęto odpowiednie współczynniki korekcyjne (program egzamin ustny). Obliczenia rozkładu temperatury wykonuje się dla odrębnej klasyfikacji temperaturowej stref.
W warunkach rzeczywistych istnieje nieustalony w czasie przepływ ciepła, a więc nieustalone pole temperatur. W praktyce ze względu na konieczność stosowania do obliczeń metod uproszczonych przyjmuje się zwykle następujące założenia:
- pole temperatur i gęstość strumienia ciepła są stałe w czasie,
ruch ciepła jest jednokierunkowy i zgodny z kierunkiem gradientu temperatury,
- długość i szerokość przegrody nie mają wpływu na przyjęte warunki przepływu ciepła.
Wymiana ciepła odbywa się przez przewodzenie, unoszenie i promieniowanie. Przewodzenie ma miejsce we wszystkich materiałach, niezależnie od ich stanu fizycznego, gdzie występuje gradient temperatury. Unoszenie polega na przenoszeniu ciepła przez poruszające się nagrzane cząsteczki gazu lub cieczy, a promieniowanie - na wymianie energii między powierzchniami o różnych temperaturach i przebiega w środowisku gazowym (opinie o programie).
Wymiana ciepła przez przegrody jest złożona i odbywa się wszystkimi trzema sposobami oraz zależy w istotny sposób od dwu zasadniczych czynników:
- szybkości powietrza lub cieczy omywających przegrodę,
- różnicy temperatur powietrza lub cieczy i przegrody (segregator aktów prawnych).
Uproszczenie obliczeń polega na przyjęciu stałych wartości współczynników napływu ciepła na przegrodę oraz odpływu z przegrody do powietrza po jego chłodnej stronie i jest dopuszczalne dla szybkości wiatru vp < 0,2 m/s, tj. dla warunków normalnej eksploatacji obiektów budowlanych.
Współczynnik przejmowania ciepła a stanowi funkcję uwikłaną wielu zmiennych, np. temperatury, prędkości powietrza, przewodności cieplnej itp., i dla różnych warunków wymiany ciepła wyrażany jest specjalnymi wzorami (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32