Blog

02.03.2020

Trójkątnie ścięte bale

W artykule znajdziesz:

Trójkątnie ścięte bale

Trójkątnie ścięte bale

Na dolnym końcu bale są trójkątnie ścięte na długość równą 1,5 - 3-krotnej grubości: w gruntach ziarnistych to ścięcie jest krótsze, w gliniastych dłuższe. Krawędź tego zakończenia w płaszczyźnie ścianki jest nachylona do poziomu pod kątem l(K-30°, co powoduje samoczynne i ciasne wsuwanie się jednych bali w drugie (program uprawnienia budowlane na komputer)..

Grubość bali stosowanych do ścianek szczelnych zależy w znacznym stopniu od ich długości: mianowicie do 2,5 m wystarcza grubość 5- 8 cm, przy długościach 3-4 m potrzeba 8-10 cm, a dalej na każdy metr dodaje się 2-2,5 cm; w gruncie twardym grubości bali daje się większe niż w miękkim ze względu na możliwość wyboczenia przy uderzeniu młotem katarowym. Ściankę szczelną wbija się o ile możności do głębokości gruntu wodonieprzepuszczalnego, aby zabezpieczyć się od napływania wody przez dno wykopu.

Przy dużych głębokościach wykopów powyżej 3-5 m parcie ziemi i wody staje się tak znaczne, że zachodzi konieczność stosowania ściany szczelnej stalowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do tego celu służą profile stalowe o specjalnych przekrojach. Ciężar 1 m- ściany z tych pali wynosi 165 kG, wskaźnik wytrzymałości 1 mb ścianki W = 1362 cm3. Ścianki takie były zastosowane m. in. do budowy wielkiego gmachu przy ul. Nowowiejskiej róg al. Niepodległości w Warszawie.

Rozparcie przeciwległych ścian wykopów stosuje się przeważnie przy wykopach wąskich, jakie np. są stosowane do głębszych murów fundamentowych lub w robotach kanalizacyjnych. Zdarzają się jednak przypadki, że i szerokie na kilkanaście metrów wykopy utrzymywane są w równowadze przez wzajemne rozparcie ścian za pomocą specjalnej konstrukcji (np. wykopy kolei podziemnej) (uprawnienia budowlane).

Grunty bardzo spoiste, jak zbite margle, iły i gliny dadzą się wykopywać prawie pionowo do głębokości 5-8 m, mimo to jednak przy wykopach wąskich powinno się robić zabezpieczenia, ponieważ nie ma pewności, czy nie zajdzie obsunięcie się skarpy z powodu pochyłego układu warstw lub z powodu długotrwałych deszczów itp. Zabezpieczenie to polega na ułożeniu w powierzchni ściany w kierunku podłużnym desek - pojedynczo lub po kilka obok oraz na rozparciu tych desek za pomocą rozporek, zazwyczaj z okrąglaków. U góry rozparcie może być słabsze, u dołu powinno być silniejsze ze względu na zwiększające się parcie ziemi. Pojedyncze deski rozpiera się zaklinowanymi rozporkami, rozstawionymi co 1,2-2,0 m. Grupowo ułożone deski zbija się w tarcze za pomocą poprzeczek, a te ostatnie rozpiera się zaklinowanymi rozporkami (program egzamin ustny).

Ściana wykopu

Robiąc ścianę wykopu z pewnym niewielkim pochyleniem do pionu, mamy większą pewność, że rozparcie się nie rozluźni, jednak w tym przypadku zachodzi pewne utrudnienie, mianowicie w każdym poziomie podpórki muszą mieć inną długość.
W gruncie o średniej spoistości, ale utrzymującym się przez pewien czas w skarpie wykopu, robi się wykop stopniowo na pewną głębokość, równą szerokości kilku desek ii rozpiera się kolejno każdą część wykopu przy pomocy obok siebie ułożonych desek, pionowych poprzeczek, rozporek i klinów (opinie o programie)

Przy wykonaniu w ten sposób wykopu aż do dna powinno się wymienić poprzeczki i rozporki, mianowicie zamiast krótkich poprzeczek dać długie na całą głębokość wykopu i rozeprzeć je nowymi zaklinowanymi rozporkami. W ten sposób rozparcie staje się mocniejsze, a dzięki mniejszej ilości rozporek jest więcej wolnej przestrzeni w wykopie.

W gruncie o małej spoistości, ale jeszcze nie sypkim, trzeba stopniowo kopać na głębokość równą szerokości jednej deski i umacniać taki odcinek pionowy od razu przez ułożenie deski z każdej strony i rozparcie rozporki z klinami. Po doprowadzeniu wykopu do dna należy dać pionowe poprzeczki na całą głębokość i nowe rozporki (segregator aktów prawnych).

Jeżeli grunt jest sypki, nie utrzymujący się w pionowej powierzchni nawet przez krótki czas, wówczas przy niedużej głębokości wykopu można wykonać rozparcie pionowymi balami zaostrzonymi na dolnym końcu. Bale te wbija się przy obydwóch ścianach z jednoczesnym wyjmowaniem gruntu.

Przez cały czas wykonywania wykopu i dalszych robót bale rozpierane są za pomocą poziomych bali i rozporek (promocja 3 w 1). W celu usztywnienia konstrukcji rozpierającej przybija się do pionowo ustawionych krawędziaków rozporki, a niekiedy nawet daje się krzyżulce.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami