Blog
Trójkątnie ścięte bale
W artykule znajdziesz:
Trójkątnie ścięte bale
Na dolnym końcu bale są trójkątnie ścięte na długość równą 1,5 - 3-krotnej grubości: w gruntach ziarnistych to ścięcie jest krótsze, w gliniastych dłuższe. Krawędź tego zakończenia w płaszczyźnie ścianki jest nachylona do poziomu pod kątem l(K-30°, co powoduje samoczynne i ciasne wsuwanie się jednych bali w drugie (program uprawnienia budowlane na komputer)..
Grubość bali stosowanych do ścianek szczelnych zależy w znacznym stopniu od ich długości: mianowicie do 2,5 m wystarcza grubość 5- 8 cm, przy długościach 3-4 m potrzeba 8-10 cm, a dalej na każdy metr dodaje się 2-2,5 cm; w gruncie twardym grubości bali daje się większe niż w miękkim ze względu na możliwość wyboczenia przy uderzeniu młotem katarowym. Ściankę szczelną wbija się o ile możności do głębokości gruntu wodonieprzepuszczalnego, aby zabezpieczyć się od napływania wody przez dno wykopu.
Przy dużych głębokościach wykopów powyżej 3-5 m parcie ziemi i wody staje się tak znaczne, że zachodzi konieczność stosowania ściany szczelnej stalowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do tego celu służą profile stalowe o specjalnych przekrojach. Ciężar 1 m- ściany z tych pali wynosi 165 kG, wskaźnik wytrzymałości 1 mb ścianki W = 1362 cm3. Ścianki takie były zastosowane m. in. do budowy wielkiego gmachu przy ul. Nowowiejskiej róg al. Niepodległości w Warszawie.
Rozparcie przeciwległych ścian wykopów stosuje się przeważnie przy wykopach wąskich, jakie np. są stosowane do głębszych murów fundamentowych lub w robotach kanalizacyjnych. Zdarzają się jednak przypadki, że i szerokie na kilkanaście metrów wykopy utrzymywane są w równowadze przez wzajemne rozparcie ścian za pomocą specjalnej konstrukcji (np. wykopy kolei podziemnej) (uprawnienia budowlane).
Grunty bardzo spoiste, jak zbite margle, iły i gliny dadzą się wykopywać prawie pionowo do głębokości 5-8 m, mimo to jednak przy wykopach wąskich powinno się robić zabezpieczenia, ponieważ nie ma pewności, czy nie zajdzie obsunięcie się skarpy z powodu pochyłego układu warstw lub z powodu długotrwałych deszczów itp. Zabezpieczenie to polega na ułożeniu w powierzchni ściany w kierunku podłużnym desek - pojedynczo lub po kilka obok oraz na rozparciu tych desek za pomocą rozporek, zazwyczaj z okrąglaków. U góry rozparcie może być słabsze, u dołu powinno być silniejsze ze względu na zwiększające się parcie ziemi. Pojedyncze deski rozpiera się zaklinowanymi rozporkami, rozstawionymi co 1,2-2,0 m. Grupowo ułożone deski zbija się w tarcze za pomocą poprzeczek, a te ostatnie rozpiera się zaklinowanymi rozporkami (program egzamin ustny).
Ściana wykopu
Robiąc ścianę wykopu z pewnym niewielkim pochyleniem do pionu, mamy większą pewność, że rozparcie się nie rozluźni, jednak w tym przypadku zachodzi pewne utrudnienie, mianowicie w każdym poziomie podpórki muszą mieć inną długość.
W gruncie o średniej spoistości, ale utrzymującym się przez pewien czas w skarpie wykopu, robi się wykop stopniowo na pewną głębokość, równą szerokości kilku desek ii rozpiera się kolejno każdą część wykopu przy pomocy obok siebie ułożonych desek, pionowych poprzeczek, rozporek i klinów (opinie o programie)
Przy wykonaniu w ten sposób wykopu aż do dna powinno się wymienić poprzeczki i rozporki, mianowicie zamiast krótkich poprzeczek dać długie na całą głębokość wykopu i rozeprzeć je nowymi zaklinowanymi rozporkami. W ten sposób rozparcie staje się mocniejsze, a dzięki mniejszej ilości rozporek jest więcej wolnej przestrzeni w wykopie.
W gruncie o małej spoistości, ale jeszcze nie sypkim, trzeba stopniowo kopać na głębokość równą szerokości jednej deski i umacniać taki odcinek pionowy od razu przez ułożenie deski z każdej strony i rozparcie rozporki z klinami. Po doprowadzeniu wykopu do dna należy dać pionowe poprzeczki na całą głębokość i nowe rozporki (segregator aktów prawnych).
Jeżeli grunt jest sypki, nie utrzymujący się w pionowej powierzchni nawet przez krótki czas, wówczas przy niedużej głębokości wykopu można wykonać rozparcie pionowymi balami zaostrzonymi na dolnym końcu. Bale te wbija się przy obydwóch ścianach z jednoczesnym wyjmowaniem gruntu.
Przez cały czas wykonywania wykopu i dalszych robót bale rozpierane są za pomocą poziomych bali i rozporek (promocja 3 w 1). W celu usztywnienia konstrukcji rozpierającej przybija się do pionowo ustawionych krawędziaków rozporki, a niekiedy nawet daje się krzyżulce.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32