Blog
Trudna sytuacja wewnętrzna
W artykule znajdziesz:
W 2. poł. XVII w. rozpoczął się proces powolnego rozpadu imperium kolonialnego, dokonujący się poprzez przejmowanie terytoriów zamorskich przez silniejsze państwa lub usamodzielnianie się byłych kolonii. W wyniku hiszpańskiej wojny sukcesyjnej 1701-1714 na tronie Hiszpanii zasiadła dynastia francuskich Burbonów (zakaz unii obu państw), co wciągnęło Hiszpanię - na skutek zawartych paktów familijnych - w liczne wojny toczone przez Francję z Wielką Brytanią (m.in. 1762-1765 udział w wojnie siedmioletniej, 1779-1781 w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po nieudanej próbie powstrzymania ekspansji wpływów- rewolucji francuskiej, polityka Hiszpanii została całkowicie podporządkowana interesom Francji, m.in. uczestniczyła w wojnie francusko-brytyjskiej zakończonej klęską floty hiszpańsko-francuskiej pod Trafalgarem w 1805. W latach 1808-1814 Hiszpania pozostawała we władaniu Francji (na jej tronie zasiadał brat Napoleona I, Józef Bonaparte) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na skutek działań partyzantki (Izw. guerilla) oraz brytyjskiej interwencji, w 1814 na tron hiszpański powrócił Ferdynand VII, przywracając rządy absolutne. Trudna sytuacja wewnętrzna Hiszpanii ułatwiła koloniom amerykańskim zrzucenie hiszpańskiego panowania; Hiszpanii udało się jedynie utrzymać Kubę, Puerto Rico oraz Filipiny (posiadłości te utraciła w 1898 w wyniku wojny ze Stanami Zjednoczonymi) (uprawnienia budowlane).
Po śmierci Ferdynanda VII w 18 5 5 doszło do walk o tron pomiędzy zwolennikami prawowitej następczyni, córki zmarłego króla Izabeli II, a tzw. karlistami, popierającymi pretendującego do tronu brata królewskiego Don Carlosa, którzy ponieśli klęskę w serii wojen domowych, zwanych karlistowskimi (18 5 5-18 59, 1847- -1849, 1872-1876). Panowanie Izabeli II (obalona w 1868) stało się okresem nieustannej rywalizacji między partiami, znaczonej częstymi przewrotami i zmianami rządów, w których znaczącą rolę odgrywali wojskowi sięgający po władzę dyktatorską (program egzamin ustny).
Rzeźba terenu
Konstytucja z 1876 określiła podstawy ustrojowe monarchii, a na scenie politycznej wykrystalizowały się dwie sprawujące wymiennie władzę partie - Konserwatywna (gł. ziemiaństwo) oraz Liberalna (gl. burżuazja). W czasie I wojny światowej Hiszpania zachowała neutralność. Po przejściowej dobrej koniunkturze gospodarczej, wywołanej zwiększeniem popytu na hiszpańskie surowce, Hiszpania ponownie pogrążyła się 1918-192 5 w kryzysie oraz chaosie politycznym (opinie o programie).
Do wybrzeża przylegaj,) grupy wysp: Zelandzkie (Walclieren, Noord- Beveland, Zuid-Beveland) oraz Zachodnioiry- zyjskie (Texel, Vlieland, Terse helling, Ameland). Dl. lini brzegowej (z wyspami) wynosi 1027 km. Na wsc;h., na odcinku 577 km, Holandia graniczy z Niemcami, na pd. natomiast, na odcinku 4S() km, z Belgi,). Holandia posiada terytoria zamorskie: Aruby i Antyle Holenderskie (segregator aktów prawnych).
Holandia leży w większości na obszarze Niziny Środkowoeuropejskiej. Tektonicznie obszar ten jest głębokim obniżeniem masywu skandynawskiego a hercyńskimi. Rzeźba terenu została ukształtowana przez działalność: morza, rzek. lodowca oraz w znać stopniu przez człowieka. Ok. 25% pow. kraju zajmuj.) depresje, a 55% - tereny do I m n.p.m. Średnia wys. n.p.m. wynosi 10 m. Obszar kraju można podzielić na I lolandiy Nisk.j (Laag Nederland) oraz Holandię Wysok.) (I loog Nederland), pomiydzy którymi granic y wyznać za poziomica I m n.p.m (promocja 3 w 1).
Holandia Niska obejmuje pn.-zach. tereny kraju. Region len ukształtował się w holocenie. Twor/.j go przede wszystkim utwory gliniaste i tortowe powstałe z osadów morskich, obszar płaski i nizinny, obejmujący pas równin nadmorskich. W znacznej czyści się to tereny znajdujące się poniżej poziomu morza, powstałe z osuszenia płytkich zbiorników wodnych (tzw. poldery). Dla potrzeb ich ochrony powstały liczne lamy i sieć kanałów. Na dnie polderu Księcia Aleksandra, położonego w pobliżu Rotterdamu, znajduje się najniższy punkt Holandii (6,7 m p.p.m.).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32