Blog
Końce szyn
W artykule znajdziesz:
Końce szyn
Wykonywanie spawanych poprzecznych styków szyny jest technologicznie opanowane. Końce szyn obcina się prostopadle i zestawia z odstępem ok. 20 mm. Przed spawaniem końce szyn podgrzewa się do temperatury ok. 300°C, przy czym powinny być one wolne od zamocowań na długości nie mniejszej niż 1,0 m (program uprawnienia budowlane na komputer). W czasie stopniowego wypełniania szczeliny styku szyny spoiwem występuje pewne odkształcenie i z tych względów nie należy spawać szyn zamocowanych całkowicie na belce. Warstwy spoiwa w główce szyny powinny mieć twardość zbliżoną do twardości materiału szyny.
W belkach podsuwnicowych należy stosować szyny o długości belki, a w przypadku szyn krótszych styki ich spawać.
Szyna zostaje włączona do współpracy całego przekroju belki, jeżeli jest połączona z belką w sposób trwały (np. za pomocą nitów stosowanych wyjątkowo lub śrub sprężających) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W miejscu nie zespawanego styku szyny następuje nagła zmiana przekroju belki. W tej sytuacji łączniki na końcach szyny zostają znacznie przeciążone i powstają pęknięcia materiału na obwodzie otworu nitu, które stopniowo rozszerzają się na cały przekrój pasa i na spoiny łączące pas ze środnikiem.
Ostatnio coraz szerzej stosuje się szyny ciągłe na całej długości jezdni w celu polepszenia pracy suwnic i zwiększenia trwałości konstrukcji.
Styki kształtowników walcowanych należy wykonywać jako doczołowe prostopadłe do osi podłużnej, stosując spoiny czołowe w całym przekroju poprzecznym. W celu ułatwienia uzyskania dobrego przetopu w styku pasów wykonuje się niekiedy półokrągłe otwory w środniku pod pasem (uprawnienia budowlane). W koniecznych przypadkach dla spełnienia wymagań normy można zastosować w elementach obciążonych statycznie nakładkę wzmacniającą spoinę w pasie rozciąganym.
Formowanie połączeń kształtowników
Natomiast nie należy stosować styków ukośnych i łamanych, jak również styków całkowicie pokrytych nakładkami. Takie styki są nietechnologiczne, a pod względem wytrzymałościowym niecelowe, gdyż nie dają zwiększenia wytrzymałości w stosunku do styku doczołowego prostego (program egzamin ustny).
Podobnie jak w prętach rozciąganych również w elementach zginanych nie należy stosować styków na przeponie poprzecznej, ze względu na niebezpieczeństwo rozwarstwienia blachy. Rozwiązań styków na przeponie poprzecznej powinno unikać się także i w innych przypadkach, gdy blacha jest rozciągana poprzecznie do swej grubości. Przy stosowaniu przepony konieczne są dodatkowe nakładki ciągłości lub śruby (opinie o programie).
Formowanie połączeń kształtowników pod kątem lub wyginanie osi podłużnej kształtownika wykonuje się z podgrzewaniem i kuciem. Wyginanie dłuższych prętów jest pracochłonne z uwagi na podgrzewanie i konieczność wywarcia dużych nacisków przy gięciu. Dlatego też korzystniej jest stosować częściowe wycięcia ścianki w płaszczyźnie gięcia, na przykład wycięcie w poziomym ramieniu kątownika lub w pasach ceownika, zmniejszając w ten sposób znacznie sztywność zginanej części. Zginana ścianka może być ogrzana w tym przypadku nie w piecu kuziennym, lecz miejscowo palnikiem gazowym (segregator aktów prawnych). Technologicznie najprostszym rozwiązaniem jest całkowite przecięcie przekroju kształtownika i połączenie końców spoinami czołowymi. W czasie wyginania kształtownika o większym przekroju następuje znaczne odkształcenie części przekroju, które musi być zlikwidowane przez prostowanie na gorąco.
W elementach belkowych w niektórych przypadkach zwiększa się wysokość przekroju na podporze. W kształtowniku nacina się na pewnej długości środnik, a następnie odgina go pod wymaganym kątem, po uprzednim podgrzaniu miejsca zginania.
Ze względu na wymagany dostęp głowicy palnika gazowego do środnika, linia cięcia powinna przebiegać w odległości ok. 50 mm od dolnej krawędzi kształtownika. Na końcu przewidywanej linii cięcia należy wywiercić otwór i na nim zakończyć cięcie palnikiem (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32