Blog

Pokrywa glebowa zdjęcie nr 2
14.07.2021

Trwałe rezultaty

W artykule znajdziesz:

Trwałe rezultaty

Pokrywa glebowa zdjęcie nr 3
Trwałe rezultaty

Szybko jednak wielkość tego parcia zmniejsza się i nie uzyskujemy żadnych trwałych rezultatów. Jednak ponieważ przez pewien czas docisk był znaczny, izolacja za pośrednictwem warstwy ochronnej została dociśnięta, nastąpiło wypełnienie wyciśniętym lepikiem miejsc nie powleczonych lub niedostatecznie powleczonych, wkładki szczelnie przylgnęły do lepiku, co w znacznym stopniu przyczynia się do podniesienia jakości wykonanej izolacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Ten sam wynik uzyskuje się w przypadku wykonywania warstwy ochronnej z betonu, który zanim stwardnieje wywiera parcie hydrostatyczne na ściany formy (w naszym przypadku na izolację), do której jest nanoszony.

Docisk jest wymagany jedynie w przypadku stosowania izolacji ciężkich z wkładkami pochodzenia organicznego (papy, juty), które stanowią większość obecnie wykonywanych izolacji, natomiast nie jest konieczny przy izolacji z mas plastycznych. Spełnienie tego warunku, jak wynika zresztą z wyżej podanych obliczeń, najczęściej nastręcza poważne trudności przy projektowaniu budowli i wymaga dodatkowego nakładu robocizny i materiałów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy rozważyć, czy nie opłaci się zastosować innego rodzaju izolacji, przy której zachowanie omawianego warunku nie jest wymagane.
W zasadzie warunek docisku, który powinien być spełniony w całej rozciągłości, dotyczy jedynie izolacji poddanej stałemu działaniu wody naporowej.

Przy izolacji tarasów i pomostów mostów powstają trudności konstrukcyjne w osiągnięciu docisku wynoszącego 0,1 kG/cm2, co odpowiada mniej więcej dociskowi warstwy betonu o grubości 0,40 m na powierzchniach zbliżonych do poziomych (uprawnienia budowlane).
W najlepszym przypadku stosowana nawierzchnia na mostach i posadzka na tarasach stanowi obciążenie o połowę mniejsze, ponieważ w przeciwnym razie konstrukcja byłaby nadmiernie przeciążona i nieekonomiczna. A zatem i docisk wynosi zaledwie połowę wymaganego.

Dlatego, aby izolacja nie ulegała stałemu działaniu wody, należy dążyć do jak najszybszego całkowitego jej odwodnienia (program egzamin ustny). W tym celu budowle podlegające jedynie działaniu wód opadowych powinny mieć izolowane powierzchnie wykonywane ze spadkiem. Spadek ten w zasadzie nie powinien być mniejszy od 2%.
Izolację taką można rozpatrywać jako pracującą przeważnie w warunkach suchych i nie wymagającą docisku.

Ciężar budowli

Nadanie odpowiedniego spadku izolowanym powierzchniom konieczne jest również z następujących przyczyn (opinie o programie). Zwykle posadzki tarasów i nawierzchnie na mostach są mało przepuszczalne (płytki na zaprawie asfaltowej, kostka kamienna ze spoinami wypełnionymi zaprawą cementową itp.) i dlatego woda nie mając możliwości szybkiego wyparowania do góry wsiąka do warstwy ochronnej, zatrzymując się dopiero na izolacji. Jeżeli izolacja nie ma spadku, to woda zatrzymuje się i wywiera wprawdzie niewielkie, ale stałe parcie hydrostatyczne na izolację, zawilgaca ją i powoduje jej pęcznienie i gnicie. Z tej samej przyczyny należy bezwzględnie unikać worków wodnych, z których woda nie miałaby odpływu (segregator aktów prawnych).

Podstawowymi elementami składowymi każdej budowli podziemnej, podlegającej działaniu wody naporowej i zabezpieczonej izolacją wodoszczelną bitumiczną, są: konstrukcja obiektu, izolacja wodoszczelna oraz warstwy ochronne izolacji zewnętrzna i wewnętrzna.

Konstrukcja obiektu, zasadniczo składająca się co najmniej ze ścian i dna wspólnie tworzących zamkniętą skrzynię w obrębie wody gruntowej, ma za zadanie przenieść następujące obciążenia statyczne:
- ciężar budowli, który powinien być przekazywany możliwie równomiernie na grunt,
- parcie boczne ziemi użytej do zasypania obiektu,
- wypór wody, działający na zanurzoną w wodzie część budowli (promocja 3 w 1).

Należy przy tym pamiętać, że ciężar stały budowli powinien być większy od wielkości wyporu. Jeśli warunek ten nie będzie spełniony, budowla straci stateczność, przestanie być w równowadze stałej i zachowując się jak ciało lżejsze od wody wypłynie ku górze. Nastąpi to wówczas, jeśli konstrukcja nie zostanie zniszczona lub uszkodzona, a wraz z nią i izolacja wodoszczelna, przy czym woda nie przedostanie się do środka budowli.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pokrywa glebowa zdjęcie nr 8 Pokrywa glebowa zdjęcie nr 9 Pokrywa glebowa zdjęcie nr 10
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 11
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 12 Pokrywa glebowa zdjęcie nr 13 Pokrywa glebowa zdjęcie nr 14
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pokrywa glebowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami