Blog

Obiekty mostowe zdjęcie nr 2
05.02.2022

Trwałość chemiczna

W artykule znajdziesz:

Obiekty mostowe zdjęcie nr 3
Trwałość chemiczna

Wykorzystując metodę Joosten III, nadającą się do piasków gruboziarnistych i średnioziarnistych, bierze się rozcieńczony rozczyn szkła wodnego, do którego dodaje się soli ciężkich metali i następnie amoniakalnego koloidu ochronnego. Otrzymuje się w ten sposób płyn o zagęszczeniu 35°Be, który traci swą trwałość chemiczną po dodaniu wody (program uprawnienia budowlane na komputer). Rozwodnionego do 22°Be płynu zastrzykowego „Joosten 111“ można z powodzeniem używać do dodatkowych uszczelniających zastrzyków w żwirach, gruboziarnistych piaskach i spękanych skałach po uprzednim zastosowaniu zastrzyków cementowych lub „Joosten I“.

H. Jahde, długoletni współpracownik Joostena w pracach zastrzykowych, opracował nowe typy jednopłynowego zastrzyku. W jednym z tych typów, działając cementową zawiesiną na rozcieńczone szkło wodne, doprowadza Jahde do wymiany jonów i niszczy trwałość chemiczną szkła wodnego sodowego (w niemieckiej terminologii czyni go „labil“, czyli chemicznie nietrwałym). W wyniku wstępnego przerobienia stanu szkła wodnego można rozporządzać płynem, który tężeje nie wcześniej niż po 45 min (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Okres tężenia można wyznaczyć przez szereg prób ujętych w wykresy, gdyż zmniejsza się on, jeżeli zwiększać ilość cementu oraz jeżeli przedłużać działanie cementu na szkło wodne. Metoda ta była niejednokrotnie użyta do uszczelnienia zwietrzałych, przepuszczalnych dla wody, skał masywnych i wykazała większą prostotę w użyciu oraz dalszy zasięg zastrzyków niż przy metodzie Joostena (uprawnienia budowlane).

Jahde opracował jeszcze inny typ zastrzyku jednopłynowego, nazwany „Jahde I“: przez dodanie do szkła wodnego jednego z 4 nieujawnionych chemikalii wytwarza się płyn zastrzykowy, nadający się również do drobnoziarnistych piasków o współczynniku filtracji łc>l • 10-3 cm/sek. Wśród innych zastrzyków chemicznych zasługują na większą uwagę: metoda Rodio, metoda Brunnera-Blattera oraz metoda z użyciem kwasu fosforowego (program egzamin ustny).

Rozczyn

W metodzie Rodio wprowadza się zastrzyk jednopłynowy składający się z 3 części szkła wodnego o stężeniu 23°Be i 1 części wapna gaszonego CaO * H2O o stężeniu 2,5 Be (opinie o programie). Wiązanie trwa w tym składzie 70 min. Roz- czyny dwóch wymienionych składników można wprowadzać w różny sposób otrzymując w wyniku różny czas wiązania. Rozczyn trzeba przed użyciem oczyścić przepuszczając go przez wirówkę, która nieraz po upływie godziny pracy zanieczyszcza się. Zastrzyk doprowadza do nieznacznego wzrostu wytrzymałości (do 6-9 at), ale uszczelnienie gruntu następuje zupełne i uzyskuje się współczynnik filtracji gruntu k = 1 • 10~8 cm/sek. Zastrzyki Rodio można stosować w gruntach mających k= 1 • 10~3 cm/sek do 1 * 10~4 cm/sek, co odpowiada uziarnieniu gruntu 0,06 mm. Można zalecić takie postępowanie, żeby najpierw wprowadzać zastrzyki „Joosten 1“ i uzyskać wytrzymałość gruntu 35-50 at, a później dodatkowo uszczelnić tenże grunt za pomocą zastrzyków ,,Rodio“ (segregator aktów prawnych).

Rozpatrując zalety i ujemne strony zastrzyków według metody Rodio spostrzega się następujące zalety:

  • metody tej można używać do zastrzyków daleko sięgających i głębokich; w tych przypadkach przedsiębiorstwo Rodio stosuje rozczyny o stężeniu 20° Be, gdyż przy dużym zagęszczeniu np. 35° Be trzeba by rury przepłukiwać wodą po każdym zastrzyku, aby uniknąć zatkania;
  • rzadszy rozczyn umożliwia dalekie rozchodzenie się go i regulowanie czasu wydzielania się żelu krzemowego; jednocześnie zużycie chemikalii w rzadszym rozczynie jest znacznie mniejsze niż przy zastosowaniu metod Joosten I lub II;
  • przepuszczalność gruntu dla wody zmniejsza się po zastrzykach do 10 000 razy;
  • grunt uszczelniony zastrzykami wykazuje zupełną odporność przeciwko agresji wód gruntowych, poza tym płyn zastrzykowy jest nieszkodliwy dla betonów, tak samo zresztą jak i przy innych zastrzykach chemicznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obiekty mostowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obiekty mostowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obiekty mostowe zdjęcie nr 8 Obiekty mostowe zdjęcie nr 9 Obiekty mostowe zdjęcie nr 10
Obiekty mostowe zdjęcie nr 11
Obiekty mostowe zdjęcie nr 12 Obiekty mostowe zdjęcie nr 13 Obiekty mostowe zdjęcie nr 14
Obiekty mostowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obiekty mostowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obiekty mostowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami