Blog
Trwałość papy na osnowie
W artykule znajdziesz:
Zastosowanie. Papę asfaltową na osnowie z włókien szklanych stosuje się jako wierzchnią warstwę pokrycia dachowego. Używa się również do izolacji przeciwwilgociowych i wodoszczelnych, zwłaszcza tam, gdzie konieczne jest zastosowanie dostatecznie wytrzymałej i elastycznej warstwy izolacyjnej. Ponadto papa ta może być stosowana do ciężkich izolacji wodochronnych płaszczyzn poziomych i lekko pochylonych. Trwałość papy na osnowie z włókien szklanych zastosowanej jako jednowarstwowe pokrycie dachu ocenia się na 20 lat, a jako dwuwarstwowe na 25 lat (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wymagania. Papa asfaltowa na osnowie z włókien szklanych nie może mieć dziur i załamań. Krawędzie powinny być równe. Posypka mineralna powinna być równomiernie rozłożona na obydwu powierzchniach papy (bez miejsc niepokrytych) i przylegać do masy asfaltowej. Przy rozwijaniu rolki papa nie może się lepić i rwać, a po rozdarciu powinna mieć jednolite ciemnobrunatne zabarwienie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przechowywanie i transport. Warunki przechowywania i transportu są takie same jak dla papy smołowej. Określenie. Papę asfaltową na osnowie z folii aluminiowej obustronnie powlekaną otrzymuje się przez obustronne pokrycie folii aluminiowej masą asfaltową i również obustronne posypanie mączką mineralną. Właściwości. Odmiany oraz wymiary zamieszczono w tabl. 9-5. Ilość asfaltu we wszystkich odmianach wynosi 1200 g/m2. Podstawową zaletą tej papy jest bardzo wysoka odporność na przenikanie wody i pary (uprawnienia budowlane).
Zastosowanie. Papę asfaltową z folią aluminiową obustronnie powlekaną stosuje się do wykonywania izolacji paro- i wodoszczelnych. Najbardziej odpowiednia jest do wykonywania izolacji ciężkich, np. fundamentów, zbiorników i wszędzie tam, gdzie w trudnych warunkach budowlanych zachodzi konieczność doskonałego zabezpieczenia od przenikania wody i pary (program egzamin ustny). W budownictwie indywidualnym stosuje się do pokrycia ocieplonych stropodachów, izolacji tarasów itp.
Para wodna
Przechowywanie i transport. Warunki przechowywania i transportu są takie same jak papy asfaltowej z wierzchnią warstwą z folii aluminiowej. Określenie. Papę asfaltową perforowaną otrzymuje się przez obustronne powleczenie masą asfaltową perforowanej wkładki z włókna szklanego. Jedna strona papy (górna) pokryta jest drobnoziarnistą posypką mineralną. Druga strona (dolna) pokryta jest jednofrakcyjną posypką gruboziarnistą o ziarnach wielkości ok. 3 mm. Na całej powierzchni papy znajdują się otwory o średnicy 20 mm, rozmieszczone w ilości 170-2000 na 1 m2. Właściwości. Szerokość papy perforowanej wynosi 100 cm, a długość 10 lub 20 m (opinie o programie).
Zastosowanie. Papę asfaltową perforowaną stosuje się do budowy (lub przebudowy) stropodachu w celu odprowadzenia na zewnątrz wilgoci wydzielającej się z podłoża lub warstwy termoizolacyjnej. Zastosowanie papy perforowanej pozwala na przekształcenie stropodachu pełnego na stropodach odpowietrzony bez potrzeby wprowadzenia zmian konstrukcyjnych (segregator aktów prawnych).
Sposób wykonania. Papę perforowaną przykleja się do podłoża nie na całej powierzchni, lecz tylko na obwodzie pasem szerokości 45 cm. Przy smarowaniu pasa pozostawia się CO 3 m przerwę o szerokości 30 cm. Bezpośrednio na podłoże kładzie się papę perforowaną posypką gruboziarnistą do dołu. Następnie smaruje się papę perforowaną rozgrzanym lepikiem asfaltowym i przykleja dwie warstwy papy asfaltowej. W ten sposób zostają połączone 2 warstwy papy asfaltowej z papą perforowaną na całej powierzchni, a punktowo poprzez otwory w papie perforowanej z podłożem (promocja 3 w 1).
Para wodna uchodząc z podłoża do atmosfery przedostaje się między ziarnami posypki w miejscach nieprzyklejonych i poprzez pozostawione 30 cm przerwy w pasie dookoła płaszczyzny dachu. W stropodachach dwuspadowych odprowadzenie pary następuje przez specjalne wywietrzniki lub kominki wentylacyjne. Przechowywanie i transport. Papę przechowuje się w pomieszczeniach krytych, w pozycji leżącej, najwyżej w dwóch równoległych warstwach. W czasie transportu papa powinna być ułożona ściśle obok siebie w dwóch warstwach na leżąco. Podczas przewożenia należy chronić ją przed nadmiernym nagrzaniem, przemarzaniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32