Blog

Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 2
02.09.2020

Twardnienie betonu

W artykule znajdziesz:

Twardnienie betonu

Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 3
Twardnienie betonu

Jeżeli beton twardnieje w temperaturach innych niż 15°C (tak wyższych jak niższych), należy deskowania i rusztowania pozostawić dopóty, dopóki beton nie osiągnie wyżej podanych wytrzymałości. Ponadto można korzystać z wytycznych podanych przez T. Trojanowskiego, które jednakże terminów rozdeskowania nie wiążą z wytrzymałością betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).

T. Trojanowski zaleca przy tym, aby do okresów poprzedzających usunięcie deskowania wliczać tylko dnie o średniej temperaturze dobowej wyższej od 8°C. Podobnie PN-63/B-06251 podaje wytyczną, aby zaliczać tylko sumę dni, w których średnia temperatura dobowa nie spadła poniżej 0°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy stosowaniu cementu glinowego terminy wyżej podane są o połowę krótsze, przy nie zmienionych wymaganiach dotyczących wytrzymałości betonu.
Jeżeli w czasie betonowania i tężenia betonu temperatura spadła, to przed usunięciem deskowania i rusztowania należy zbadać, czy beton dostatecznie stwardniał. Jeżeli nie przeprowadza się w tym przypadku kontroli wytrzymałości betonu przez badanie walców próbnych na ściskanie, wskazane jest badanie betonu przez uderzenie młotkiem lub dokonanie próby wbicia w beton gwoździa o długości 4″ (100 mm).

Jeżeli dźwięk przy uderzeniu młotkiem jest czysty, a wbijany gwóźdź zagnie się nie krusząc powierzchni, można uważać, że beton jest dostatecznie wytrzymały. Pewna ilość podpór powinna w tym przypadku pozostawać przez czas dłuższy jako podpory zabezpieczające (uprawnienia budowlane).
W przypadku wykonywania stałych próbek kontrolnych z betonowanych części konstrukcji - terminy usunięcia deskowań i rusztowań mogą być przesunięte w zależności od rzeczywistych wytrzymałości betonu i przewidzianego obciążenia konstrukcji po rozdeskowaniu. Dla elementów zginanych można tu stosować omówione kryterium. 

Rusztowanie

Wartość tę porównujemy z rzeczywistą wytrzymałością Rw betonu, określaną sukcesywnie przez badanie walców próbnych na ściskanie. Z chwilą gdy Rw ^ Rrw konstrukcję można rozdeskować (program egzamin ustny).
Z powyższej tablicy wynika, że potrzebny wskaźnik dojrzałości betonu zra = 5,04 dni zostanie osiągnięty dopiero po 10 dniach tężenia, przy podanych średnich temperaturach dobowych.
W przypadku dużych różnic temperatury w ciągu doby, należy przyjąć do obliczeń krótszy odstęp czasu (opinie o programie).

Przy rozdeskowywaniu konstrukcji betonowych obowiązuje zasada, w myśl której najpierw zdejmuje się deskowanie elementów drugorzędnych, obciążonych tylko ciężarem własnym w okresie budowy, a następnie - elementów nośnych konstrukcji jak żebra, podciągi itp. Wyjątek stanowią tu słupy, które z reguły rozdeskowuje się najwcześniej, pomimo że stanowią elementy nośne konstrukcji. Dzieje się tak dlatego, że do czasu usunięcia stempli spod belek nośnych są one obciążone tylko ciężarem własnym. Przy rozdeskowaniu belek nośnych celowe jest usuwanie bocznych deskowań wcześniej, w celu ułatwienia karbonizacji powierzchniowych warstw betonu wzrostu energii sieciowej kamienia cementowego (segregator aktów prawnych).

Całkowite rozmontowanie deskowania konstrukcji może nastąpić po uprzednim ustaleniu rzeczywistej wytrzymałości betonu, określonej na próbkach przechowywanych w warunkach najbardziej zbliżonych do warunków dojrzewania betonu w konstrukcji. W szczególnych przypadkach określenie wytrzymałości betonu w konstrukcji można przeprowadzić metodami nieniszczącymi, z których najbardziej rozpowszechnioną jest metoda sklerometryczna.

Rusztowanie należy demontować stopniowo, unikając jednoczesnego usunięcia większej liczby podpór (promocja 3 w 1). Usuwanie podpór rusztowań należy przeprowadzić w takiej kolejności, aby nie wywołać szkodliwych naprężeń w konstrukcji.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 8 Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 9 Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 10
Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 11
Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 12 Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 13 Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 14
Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zakres maszyn probierczych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami