Blog
Twardnienie cementu
W artykule znajdziesz:
Twardnienie cementu
Beton nie jest ciałem stałym w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż składa się z dwóch stanów (faz) fizycznych, stałego i ciekłego. Ponadto wykazuje on zdolność przechodzenia poszczególnych składników z jednego stanu do drugiego. Obserwujemy to w czasie wiązania i twardnienia cementu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Charakterystyczna ta własność betonu wiąże się z jego zdolnością regeneracji procesu twardnienia w środowisku dostatecznie wilgotnym. Rzutuje to na właściwości Teologiczne betonu i odróżnia go od innych materiałów kruchych takich jak szkło, ceramika, żeliwo, kamień naturalny o jednofazowej strukturze stałej.
Jako główne kryterium własności mechanicznych betonu i podstawową miarę jego wytrzymałości zwykło się przyjmować wytrzymałość betonu na ściskanie (Rc). Mierzymy ją przez zgniecenie próbek wykonanych w pewien umowny, określony przepisami sposób (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rozwój jednak teorii żelbetu, jak również metod badawczych spowodował, w dążeniu do wszechstronniejszego określenia własności betonu, wprowadzono - poza wytrzymałością na ściskanie - również badania wytrzymałości na rozciąganie (Rr), zginanie, przesuw (rozwarstwienie) i ścinanie.
Początkowo starano się pozostałe cechy wytrzymałościowe betonu oceniać zależnie od wytrzymałości na ściskanie Rw, którą do dziś charakteryzujemy beton (uprawnienia budowlane). Wyprowadzono w tym wiele wzorów statystycznych. Doświadczenia wykazały, że betony o tej samej wartości Rc mogą mieć różne wytrzymałości Rr, Rf itp.
Z tego względu Lenkiewicz proponuje np. przyjmowanie trzech parametrów wyjściowych dla jednoznacznego określenia wszystkich cech wytrzymałościowych betonu. Wychodzi on z rozpatrzenia wyidealizowanych układów elementów obrazujących wewnętrzną strukturę betonu. Układy są tak dobrane, że gęstość ciała jest coraz większa. Układy I-III obejmują elementy jednakowej średnicy, natomiast w układach IV i V pustki między elementami większymi są wypełnione elementami drobniejszymi. W miarę zagęszczania się układu rośnie ilość sił wiążących wzajemnie elementy. Przypadki rozciągania, ściskania i ścinania(program egzamin ustny).
Wytrzymałość betonu
Inne rodzaje wytrzymałości są zbliżone do tych trzech zasadniczych. Siły wiążące poszczególne elementy obliczył Lenkiewicz w założeniu, że rozciąganiu i ścinaniu przeciwstawiają się siły, które przecinają przekrój poprowadzony pomiędzy elementami, przy czym brał on pod uwagę przekrój, w którym występuje jak najmniej powiązań. Natomiast przy ściskaniu założył, że poszczególny element nie ulega zgnieceniu, lecz zostaje wypchnięty z układu. Zwiększenie wymiarów próbek wpływa dodatnio na dokładność wyników badań (opinie o programie).
Duże próbki są jednak mniej dogodne w użyciu i z natury rzeczy utrudnione jest przeprowadzanie na nich badań. Wytrzymałość betonu wzrasta z jego wiekiem. Przy określaniu zatem wytrzymałości miarodajnej zasadnicze znaczenie posiada czasokres liczony od chwili zabetonowania próbki do momentu, w którym próbka podlega badaniu w celu wyznaczenia Rc, Rk lub Riy. Czasokres ten jest ustalony w poszczególnych przepisach i normach w oparciu o następujące przesłanki. Wzrost wytrzymałości betonu następuje najszybciej w okresie pierwszych kilkudziesięciu dni.
Jednak w zależności od składu betonu, sposobu zagęszczania i warunków dojrzewania trwa bardzo długo. Badania wytrzymałości betonu na ściskanie, przeprowadzone po upływie 20 lat od chwili zabetonowania wykazały 2,5-3-krotne zwiększenie się wytrzymałości w stosunku do wytrzymałości 28-dniowej. Istnieje wiele wzorów na określenie przyrostu wytrzymałości w czasie (segregator aktów prawnych). Wzory te w praktyce projektowej są wykorzystywane bardzo rzadko, gdyż Rw określa się dla próbki 28-dniowej.
Niemniej w pewnych przypadkach bierze się pod uwagę dalszy wzrost wytrzymałości betonu. Normy szwajcarskie z 1935 r. pominęły w ogóle czynnik b, zaś dla a przyjęły wartość 1,43. Podobnie norma PN/B-196 przyjmowała tylko a = 1,6. Dwudziestoośmiodniowy okres miarodajny został przyjęty ze względu na warunki wykonywania konstrukcji betonowych i żelbetowych na budowach oraz termin, w którym konstrukcja powinna przejąć pełne obciążenie użytkowe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32