Blog
Twardnienie komórkowych betonów cementowych
W artykule znajdziesz:
Twardnienie komórkowych betonów cementowych
Zależnie od użytego spoiwa rozróżnia się pianobetony, gazolu tony i pianogazobetony cementowe, wapienne, gipsowe i magnozjowe. Nazwę beton (pianobeton, gazobeton, pianogazobeton) losuje się często jedynie do betonów o spoiwie cementowym, natomiast betony o spoiwie wapiennym nazywane są sylikatami (pianosylikat, gazosylikat, pianogazosylikat); do pianobetonów gipsowych stosuje się nazwę pianogips, a pianobetony o spoiwie magnezjowym nazywane są pianomagnezytami.
Zależnie od warunków dojrzewania stosuje się betony komórkowe:
a) dojrzewające na powietrzu,
b) naparzane pod niskim ciśnieniem,
c) naparzane pod wysokim ciśnieniem (w autoklawach) (program uprawnienia budowlane na komputer). Zależnie od przeznaczenia rozróżnia się betony komórkowe izolacyjne i konstrukcyjne.
Twardnienie komórkowych betonów cementowych odbywa się wskutek hydratacji (uwodnienia) cementu, podobnie jak w betonach zwykłych. Betony o spoiwie wapiennym twardnieją podczas autoklawizacji wskutek reakcji chemicznej zachodzącej między wapnem a krzemionką. W wyniku tej reakcji powstają hydrokrzemiany (a częściowo i hydrogliniany) wapnia.
Produkcja wyrobów z betonów komórkowych połączona z naparzaniem niskoprężnym, a częściej z autoklawizacją odbywa się w wytwórniach wyposażonych w aparaturę mniej skomplikowaną dla betonów naparzanych pod niskim ciśnieniem i bardziej złożoną dla betonów autoklawizowanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nowoczesne wytwórnie betonów komórkowych osiągnęły wysoki stopień uprzemysłowienia. Są to fabryki materiałów budowlanych, wyposażone w laboratoria chemiczne. W tych fabrykach przeprowadza się kontrolę produkcji w skali półtechnicznej (uprawnienia budowlane).
Dla zobrazowania technologii produkcji betonów komórkowych omawia się niżej:
- ogólne zasady projektowania betonów komórkowych,
- autoklawizowany pianobeton zbrojony,
- pianobeton wapienny (pianosylikat) autoklawizowany,
- gazobeton wapienny (gazosylikat) autoklawizowany,
- nieautoklawizowany pianobeton na cemencie żużlowym z mokrego przemiału,
- nieautoklawizowany gazobeton na cemencie żużlowym z mokrego przemiału (program egzamin ustny).
Zasady projektowania betonów komórkowych
Przy projektowaniu betonów komórkowych nie można na ogół podać z góry dokładnego przepisu na mieszankę, zwłaszcza jeżeli zależy na otrzymaniu określonego ciężaru objętościowego. Stwierdzają to w swych publikacjach badacze różnych krajów [8], t61J.
Projektowany skład betonu komórkowego jest dostosowany zwykle do wymaganego ciężaru objętościowego materiału w stanie suchym ys zależnie od przeznaczenia betonu. Przy projektowaniu betonów komórkowych odgrywają znaczną rolę: stopień miałkości cementu, skład granulometryczny piasku, wskaźnik wodno-cementowy, temperatura otoczenia, pora roku, miejsce produkcji (na otwartym powietrzu lub w zamkniętym pomieszczeniu itp.) (opinie o programie).
Przy projektowaniu betonu komórkowego określa się ciężary cementu C, piasku K, oraz wody W, przypadających na 1 m3 masy betonowej, przy założonym z góry ciężarze objętościowym betonu w stanie suchym ys.
Z pianobetonu autoklawizowanego produkuje się w Rosji zbrojone płyty dachowe. Płyty te są stosowane jako nośne do przekryć budynków przemysłowych, bez oddzielnej izolacji cieplnej i bez specjalnego- podłoża pod pokrycie papą (segregator aktów prawnych).
Płyty powinny spełniać wymagania normy radzieckiej GOST 1781-49 „Płyty zbrojone z autoklawizowanego betonu komórkowego do pokryć budynków przemysłowych** i „Warunków technicznych dla płyt zbrojonych o długości 2,5 i 3 m z autoklawizowanego pianobetonu do pokryć budynków przemysłowych*’ (Tu-137-53 Minstroj).
Autoklawizowany pianobeton otrzymuje się przez zmieszanie zaprawy cementowej (przy użyciu mielonego piasku kwarcowego) z pianą i obróbką betonu po wstępnym stwardnieniu w autoklawach pod ciśnieniem pary 8 at n. Zamiast mielonego piasku można stosować również inne rodzaje materiałów krzemianowych (krzemionkę bezpostaciową, opokę, ziemię okrzemkową, less i inne, jak również granulowane żużle metalurgiczne, pyły lotne z elektrowni itp.), pod warunkiem stwierdzenia na podstawie doświadczeń, że wykonywane przy użyciu tych kruszyw zbrojone płyty pianobetonowe odpowiadają wymaganiom normy GOST 1781-49 i TU-1 37-53/Minstroj (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32