Blog

Mikrotermy zdjęcie nr 2
12.07.2021

Tworzywa syntetyczne

W artykule znajdziesz:

Tworzywa syntetyczne

Mikrotermy zdjęcie nr 3
Tworzywa syntetyczne

Zaprawy takie nadają się szczególnie do uszczelniania zbiorników na wodę i na kiszonki pastewne, gdyż nie wywierają one żadnego wpływu na płyny, z którymi się stykają (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tworzywa syntetyczne, które znajdują we wszystkich działach budownictwa coraz to nowe zastosowania, są również bardzo dobrymi materiałami do izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej.
Do tych celów nadają się tworzywa dające się łatwo formować w folie i arkusze (laminaty), nie zmieniające swych właściwości pod wpływem temperatur od -20 do ok. 150°C, odporne na wpływy chemiczne oraz niezbyt drogie.

Spośród ogromnej ilości różnych typów tworzyw na pierwsze miejsce jako materiały izolacyjne wysunęły się pochodne izobutylenu oraz pochodne chlorku winylu I,8).
Poliizobutylen jest polimerem, pochodnym butylenu, a zatem należy chemicznie do tej samej grupy co ,,Buna“. Folie poliizobutylenowe pozostają plastyczne w dużych granicach temperatur od -20 do 150°C. Produkt ten wprowadzony jest na rynek pod nazwą oppanolu w paru gatunkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oppanol - folia z czystego poliizobutylenu, posiada skłonności do płynięcia w normalnej temperaturze, na skutek czego zastosowanie jej jest ograniczone.

Oppanol ORG zawierający jako wypełniacze grafit i sadzę jest koloru czarnego; podobny do skóry, dostarczany jest w pasmach grubości 1-13 mm i szerokości 1 m. Wytrzymałość na zerwanie oppanolu jest wysoka, wynosi ona bowiem 3CH-36 kG/cm2.
Wydłużenie w chwili zerwania wynosi 82CH-1 000!% dla folii bez wypełniaczy, a 300-^600°/o dla folii z wypełniaczami. Pod względem odporności chemicznej poliizobutylen jest odporny na wszystkie kwasy i zasady nieogrzane.

Jedynie oleje i płynne materiały pędne powodują pęcznienie poliizo- butylenów i przyspieszają ich niszczenie. Wysoka cena oppanoli ogranicza ich stosowanie w budownictwie do wypadków specjalnych, jak roboty izolacyjne przy budowie tuneli i zabezpieczenie kanałów i podłóg przed silnie agresywnymi wodami (uprawnienia budowlane).
Łączenie folii oppanol owych ze sobą może się odbywać bądź przez sklejanie, bądź też przez spawanie na gorąco.

Folia igielitowa

Jako kleje do oppanolu używane są roztwory mieszanek wysoko- i niskospolimeryzowanych izobutylenów (program egzamin ustny).
Wadą tych klejów jest brak zdolności wysychania. Miejsca sklejone mają skłonność do wyciągania się w nici i już przy niewielkich stosunkowo siłach rozciągających wyciągają się w sposób nieodwracalny, mogą być jednak z powrotem sklejone przez docisk. Zakres plastyczności lepików leży w granicach 10 do + 20°.

Innym sposobem sklejania jest łączenie folii oppanolowych przez spęcznienie. Jest ono łatwiejsze niż sklejanie klejem. Sklejanie to polega na zwilżaniu powierzchni folii oppanolu, które mają być ze sobą sklejone, dobrym rozpuszczalnikiem dla poliizobutylenu. Zwilżone powierzchnie pęcznieją i stają się plastyczne (opinie o programie). Uplastycznione powierzchnie dociska się do siebie silnie, przy czym następuje spojenie, nabierające mocy przez wyparowanie rozpuszczalnika. Spawanie na gorąco polega na ogrzaniu powierzchni oppanolu, które mają być sklejone, do temperatury, w której oppanol staje się lepki i plastyczny (ok. 20(K-250°C), i następnym silnym przyciśnięciu i sprasowaniu obu powierzchni.

Do spawania zostały skonstruowane różne przyrządy ogrzewane bądź to prądem elektrycznym, bądź też gorącym powietrzem.
Obok czystego spawania stosuje się często metodę kombinowaną pęcznienia i spawania, która ułatwia robotę.
Do zlepiania folii oppanolowej z betonem stosuje się lepiki będące mieszaniną poliizobutylenu z asfaltem (segregator aktów prawnych).
Folie z tzw. igielitu są to folie z polichlorku winylu z dodatkiem plastyfikatorów, zmniejszających wrażliwość materiału na niskie temperatury.

Zasadniczo wyroby z P. V. C. (polichlorku winylu) są najczęściej stosowane do innych celów niż izolacje. Wyrabiane są np. z P. V. C. wykładziny podłogowe łączące w sobie zalety linoleum i kauczuku (promocja 3 w 1).
Folia igielitowa wykazuje dużo cech podobnych do folii oppanolowej, można ją kleić specjalnymi klejami lub spawać. Na wpływy chemiczne jest tak samo odporna jak oppanol.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Mikrotermy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Mikrotermy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Mikrotermy zdjęcie nr 8 Mikrotermy zdjęcie nr 9 Mikrotermy zdjęcie nr 10
Mikrotermy zdjęcie nr 11
Mikrotermy zdjęcie nr 12 Mikrotermy zdjęcie nr 13 Mikrotermy zdjęcie nr 14
Mikrotermy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mikrotermy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mikrotermy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami