Blog
Tworzywa sztuczne
W artykule znajdziesz:
Tworzywa sztuczne
Należy nadmienić, że kształt tego przekrycia nie jest całkowicie wierną kopią kształtu błony, lecz pewnym jego uproszczeniem, które tylko nieznacznie wpływa na zmianę korzystnego stanu naprężeń w przekryciu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przyczyny, dla których decydujemy się przeprowadzić badania modelowe mogą być różne.
Z grubsza można je podzielić na trzy grupy:
a. konieczność weryfikacji obliczeń w całości lub bardziej dyskusyjnych części tych obliczeń oraz doświadczalne sprawdzenie założeń,
b. konieczność uzupełnienia przybliżonych obliczeń przez wyznaczenie tych wielkości statycznych, które zostały w rachunku pominięte,
c. brak metod ołjliczeniowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od grupy przyczyn ranga badania w procesie projektowania może być różna. Najbardziej trudne a zarazem odpowiedzialne są badania, których wyniki mają stanowić wyłączną i bezpośrednią podstawę dla wymianowania konstrukcji. Przeprowadzającego badanie obowiązuje wtedy szczególna wnikliwość w ustaleniu programu badań, zakresu prac pomiarowych i ostrożność przy ocenie i interpretacji wyników (uprawnienia budowlane).
Rezygnacja z warunków ke - 1 oraz kv = 1 pozwala na szeroką dowolność wyboru materiału w zależności od typu konstrukcji i programu badań. Materiały te można podzielić na trzy grupy: tworzywa sztuczne, metale i tworzywa mineralne. Ponieważ każda z tych grup charakteryzuje się odmiennymi cechami fizycznymi, wypada omówić je oddzielnie.
Materiały z tworzyw sztucznych nadają się szczególnie do wykonania modeli typu III ze względu na łatwą obrabialność.
Część z tych materiałów jest termoplastyczna, wobec czego można z nich formować modele w stanie plastycznym stosując podwyższone temperatury.
Inne są termoutwardzalne i przy dodaniu utwardzaczy i przyśpieszaczy przechodzą ze stanu plastycznego lub ciekłego w stały nawet w temperaturze pokojowej (program egzamin ustny).
Aluminium
Do wykonania modeli konstrukcji inżynierskich stosowane są: celuloid, polimetakrylan metylu, żywice poliestrowe, epoksydowe i rzadziej twardy PCW.
Wymienione materiały charakteryzują się niskim współczynnikiem sprężystości 20 000 < E < 70 000 kG/cm2 i stosunkowo wysoką graniczną wartością odkształcenia jednostkowego. Wartość współczynnika Poissona waha się od 0,34 do 0,36 i jest duża w stosunku do analogicznego współczynnika dla betonu (opinie o programie). Z tego względu model wykonany z tworzyw sztucznych reprezentuje dokładnie stany liniowo-sprężyste konstrukcji o ile wpływ wydłużalności poprzecznej na wielkość odkształceń jest niewielki.
Przypadek taki zachodzi przy badaniu ustrojów prętowych, których jeden wymiar jest znacznie większy od dwu pozostałych. Jeżeli mamy do czynienia z ustrojami powierzchniowymi, trzeba liczyć się z błędem odwzorowania modelowego. Dalszą trudność przy wykonywaniu pomiarów stwarzają wyraźne, zwłaszcza przy większych odkształceniach, własności reologiczne zależne od czasu (segregator aktów prawnych).
Również i wpływ temperatury, od której zależy wielkość Em, nie może być w badaniach pominięty. Niektóre tworzywa sztuczne dostarczane są na rynek w postaci prętów i płyt o określonych wymiarach nominalnych. Praktyka wykazuje, że tolerancje wymiarów tych asortymentów są znaczne.
Wśród metali najczęściej stosowane bywają stopy aluminium, rzadziej stal i mosiądz.
Aluminium charakteryzuje się małym w stosunku do innych metali modułem sprężystości (E = 7 • 105 kG/cm2), który jest jednak 35 krotnie większy niż moduł sprężystości celuloidu. Współczynnik Poissona wynosi ok. 0,33 a zatem jest nieco mniejszy niż dla tworzyw sztucznych. W zakresie naprężeń powstających w modelu, aluminium jest idealnie liniowo-sprężyste.
Odkształcenia jego nie zależą również w takim stopniu od temperatury jak odkształcenia tworzyw sztucznych. Ze względu na dużą sztywność modele metalowe muszą być obciążone dużymi siłami.
Półfabrykaty z metali zwłaszcza blachy są również często niestałej grubości (promocja 3 w 1).
Ponieważ sztywność płyty jest funkcją sześcianu jej grubości, zatem nawet niewielka tolerancja tego wymiaru powoduje błąd przewyższający 10%.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32