Blog

Zaprawa cementowa zdjęcie nr 2
18.01.2019

Tynki cementowe i wapienne – jakie najlepsze dla alergików?

W artykule znajdziesz:

Tynki cementowe i wapienne – jakie najlepsze dla alergików?


Tynki cementowe i wapienne mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków (program na komputer). Sprawdzają się nie tylko w pomieszczeniach suchych, ale również tych o podwyższonej wilgotności, np. w łazienkach czy kuchniach. Ich największą zaleta jest to, że można je nakładać niemal na każde podłoże i to bez konieczności stosowania środków chemicznych, które poprawiają przyczepność tynków do podłoża (program na telefon). Trudno przecenić zalety wapnia, które jest materiałem znacznie bardziej uniwersalnym, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim tynki oparte na wapnie są trwałe i wyjątkowo odporne na negatywne działanie czynników biologicznych. Ponadto jest to materiał w pełni naturalny, niezawierający żadnych substancji potencjalnie niebezpiecznych.
Tynki wapienne są wysoce elastyczne, co jest bardzo ważne, ponieważ wymiary liniowe budynków zmieniają się na skutek zmian temperatury i ruchów tektonicznych (program na egzamin ustny). Co więcej, wyrównują one różnice wilgotności między powietrzem a ścianą – gdy wilgoci jest za dużo, tynki pochłaniają ją, a gdy jest jej za mało oddają ją do powietrza.

Rozwój grzybów pleśniowych

Zaprawa cementowa zdjęcie nr 3

Ziarna wapna są na tyle drobne, że zapewniają doskonałą szczelność, przyczepność i elastyczność zapraw (promocja 3 w 1). Wykonane wapna mury oraz tynki są bardzo trwałe i odporne na zawilgocenie. Z racji tego, że wapno jest w pełni naturalnym materiałem, skutecznie ogranicza ono rozwój pleśni i grzybów w pomieszczeniach.
Największą bolączką polskich domów i mieszkań jest mało wydajna wentylacja grawitacyjna (segregator). W miejscach, gdzie okresowo wilgotność jest podwyższona, często dochodzi do korozji biologicznej. W takich warunkach może dojść do rozwoju grzybów pleśniowych. Największe ryzyko dotyczy materiałów zawierających celulozę i jej pochodne, a także materiałów pochodzenia mineralnego. Wapno jest wysoce odporne na korozję biologiczną, dlatego tynki wapienne znakomicie sprawdzają się w takich obiektach jak szpitale, przedszkola, żłobki, a także pomieszczenia dla alergików (opinie). Co ważne, hydratyzowane wapno nadaje tynkom zasadowy odczyn, którego nie toleruje większość domowych grzybów i pleśni.

Najnowsze wpisy

14.11.2024
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 4
Co rozumiemy przez konstrukcje oporowe?

Konstrukcje oporowe to elementy inżynieryjne, które mają na celu stabilizację gruntu i zapobieganie jego osuwaniu się, co jest szczególnie istotne…

13.11.2024
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 5
Właściciel nieruchomości gruntowej

Zgodnie z polskim prawem właściciele gruntów mają prawo do zabudowy swoich gruntów, jeśli spełnione są określone wymogi. Najważniejsze z nich…

Zaprawa cementowa zdjęcie nr 8 Zaprawa cementowa zdjęcie nr 9 Zaprawa cementowa zdjęcie nr 10
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 11
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 12 Zaprawa cementowa zdjęcie nr 13 Zaprawa cementowa zdjęcie nr 14
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami