Blog

18.01.2019

Tynki cementowe i wapienne – jakie najlepsze dla alergików?

W artykule znajdziesz:

Tynki cementowe i wapienne – jakie najlepsze dla alergików?


Tynki cementowe i wapienne mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków (program na komputer). Sprawdzają się nie tylko w pomieszczeniach suchych, ale również tych o podwyższonej wilgotności, np. w łazienkach czy kuchniach. Ich największą zaleta jest to, że można je nakładać niemal na każde podłoże i to bez konieczności stosowania środków chemicznych, które poprawiają przyczepność tynków do podłoża (program na telefon). Trudno przecenić zalety wapnia, które jest materiałem znacznie bardziej uniwersalnym, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim tynki oparte na wapnie są trwałe i wyjątkowo odporne na negatywne działanie czynników biologicznych. Ponadto jest to materiał w pełni naturalny, niezawierający żadnych substancji potencjalnie niebezpiecznych.
Tynki wapienne są wysoce elastyczne, co jest bardzo ważne, ponieważ wymiary liniowe budynków zmieniają się na skutek zmian temperatury i ruchów tektonicznych (program na egzamin ustny). Co więcej, wyrównują one różnice wilgotności między powietrzem a ścianą – gdy wilgoci jest za dużo, tynki pochłaniają ją, a gdy jest jej za mało oddają ją do powietrza.

Rozwój grzybów pleśniowych

Ziarna wapna są na tyle drobne, że zapewniają doskonałą szczelność, przyczepność i elastyczność zapraw (promocja 3 w 1). Wykonane wapna mury oraz tynki są bardzo trwałe i odporne na zawilgocenie. Z racji tego, że wapno jest w pełni naturalnym materiałem, skutecznie ogranicza ono rozwój pleśni i grzybów w pomieszczeniach.
Największą bolączką polskich domów i mieszkań jest mało wydajna wentylacja grawitacyjna (segregator). W miejscach, gdzie okresowo wilgotność jest podwyższona, często dochodzi do korozji biologicznej. W takich warunkach może dojść do rozwoju grzybów pleśniowych. Największe ryzyko dotyczy materiałów zawierających celulozę i jej pochodne, a także materiałów pochodzenia mineralnego. Wapno jest wysoce odporne na korozję biologiczną, dlatego tynki wapienne znakomicie sprawdzają się w takich obiektach jak szpitale, przedszkola, żłobki, a także pomieszczenia dla alergików (opinie). Co ważne, hydratyzowane wapno nadaje tynkom zasadowy odczyn, którego nie toleruje większość domowych grzybów i pleśni.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami