Blog

17.03.2020

Tynkowanie mechaniczne

W artykule znajdziesz:

Tynkowanie mechaniczne

Tynkowanie mechaniczne

Tynkowanie mechaniczne wykonuje się zestawami sprężarkowymi lub bezsprężarkowymi (program uprawnienia budowlane na komputer). Zestaw ze sprężarką składa się z trzech zasadniczych części:

1) urządzenia do przygotowania zaprawy,

2) urządzenia do sprężania powietrza i podawania zaprawy,

3) instalacji i sprzętu do mechanicznego nanoszenia zaprawy, zmontowanych wewnątrz budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zaprawę przygotowuje się w specjalnych agregatach przewoźnych, w skład których wchodzą: mieszarka do zapraw, sito wibracyjne do przesiewania zaprawy, pompa do zaprawy i sprężarka powietrza. Gotowa zaprawa jest tłoczona przez pompę agregatu do rurociągu, z którego napełnia się zbiorniki narzutnic rozstawione na poszczególnych kondygnacjach.

Rurociąg jest zestawiany z węży gumowych. Równolegle z rurociągiem do poszczególnych narzutnic biegnie też gumowy przewód sprężonego powietrza. Narzutnice wyposażone są w końcówki do tynkowania. Tynkowanie zestawem sprężarkowym ma tę wadę, że działanie silnego strumienia powietrza powoduje duży rozprysk zaprawy (uprawnienia budowlane).

Zestaw do tynkowania bezsprężarkowego  składa się również z agregatu tynkarskiego, tylko bez sprężarki powietrza. Agregat zawiera mieszarkę do zapraw, wibrator i pompę do zapraw o dużej wydajności i wysokości podnoszenia (tłoczenia) do kilkunastu metrów. Pompa agregatu podaje zaprawę do zbiornika ustawionego na wyższej kondygnacji.

Ze zbiornika przewodami ssawnymi czerpią zaprawę pompy do tynkowania o wydajności 2-3 m3/h i niższym ciśnieniu roboczym. Tłoczą one zaprawę do przewodów z końcówkami do tynkowania. Podczas tynkowania na parterze lub na dolnej kondygnacji budynku przewód przeciąga się przez otwór okienny wprost do tynkowanego pomieszczenia. Wydajności agregatów tynkarskich stosowanych w naszym budownictwie wynoszą: 1,5; 2,0 i 3,0 m3/h (program egzamin ustny).

Konsystencja zaprawy wapiennej

Podczas wykonywania obrzutki tynkarz powinien trzymać wylot końcówki tynkarskiej w odległości 20-30 cm od powierzchni podłoża w zależności od konsystencji zaprawy. Kąt nachylenia końcówki w stosunku do tynkowanej powierzchni powinien wynosić około 60°. Konsystencja zaprawy wapiennej 1 : 3 lub cementowo-wapiennej 1 :1,5 : 5 stosowanej do obrzutki powinna wynosić 10-Ml cm zanurzenia stożka pomiarowego.

Wykonywanie narzutu rozpoczyna się najczęściej po upływie 4 godzin od ukończenia obrzutki. Najpierw narzuca się zaprawę na strop, a później na ściany. W ślad za zespołem wykonującym narzut postępuje zespół tynkarzy, którzy wyrównują narzut, usuwają listwy i pozostałe po nich ślady zarzucają zaprawą ręcznie.
Ostatnią czynnością podczas wykonywania tynku dwuwarstwowego jest zatarcie tynku, a w razie tynku trójwarstwowego - naniesienie i zatarcie gładzi. Czynności te wykonuje zespół tynkarzy, wyposażonych w packi lub zacieraczki mechaniczne. Przeważnie jednak tynki zaciera się ręcznie, gdyż mechaniczne zacierało działają dobrze tylko w pewnym momencie tężenia zaprawy (opinie o programie).

W zbyt świeżej zaprawie grzęzną, a suchą rysują. Urządzenia do tynkowania mechanicznego są już od kilkunastu lat produkowane w Polsce. Zestaw tynkarski ZT-2 używany jest do wykonywania tynków zewnętrznych i wewnętrznych sposobem sprężarkowym i bezsprężarkowym. Wydajność zestawu waha się od l,5-3 nr7h. Pozioma odległość podawania zaprawy dochodzi do 100 m, wysokość do 25 m (segregator aktów prawnych).

Zainstalowaną moc wynosi 6-j-l 1,4 kW, zaś masa zestawu 1000-M400 kg. Na przyczepie samochodowej zmontowany jest agregat tynkarski uniwersalny ATU-301, którym można wykonywać oprócz tynków zwykłych również nakrapiane. Agregat tynkarski ATL-151 przeznaczony jest do tynkowania małych obiektów. Wydajność jego wynosi 1-1,5 m3/h, zaś masa 550 kg.

Polskie zacieraczki mechaniczne mają symbol ZM. Zacieraczka ZM-3 pracuje 4 owalnymi tarczami zacierającymi, zaś zacieraczki ZM-4 i ZM-5 jedną okrągłą tarczą. We wszystkich zacieraczkach tarcze są połączone z silnikiem giętkim wałem. Tynki gładzone zależnie od użytej zaprawy i sposobu wykończenia dzielimy na filcowane, wypalane i sztablatury (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami