Blog

Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 2
23.04.2020

Typowa elastyczna konstrukcja budynku usługowego

W artykule znajdziesz:

Typowa elastyczna konstrukcja budynku usługowego

Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 3
Typowa elastyczna konstrukcja budynku usługowego

Typowa elastyczna konstrukcja budynku usługowego odpowiadająca tym założeniom powinna więc spełniać następujące warunki:
- Konstrukcja budynku usługowego powinna być niezależna od konstrukcji hali produkcyjnej i posiadać jedynie zgodną z nią siatkę słupów (program uprawnienia budowlane na komputer). Konstrukcja powinna składać się z typowych sekcji jednakowych dla budynków ustawianych przy ścianach czołowych czy też bocznych hali produkcyjnej.
- Podłoga parteru budynku usługowego powinna znajdować się na jednakowym poziomie z podłogą hali produkcyjnej. Wysokość parteru powinna odpowiadać wymaganiom technologicznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- Konstrukcja ściany między budynkiem usługowym a halą powinna przewidywać możliwość dogodnej komunikacji każdej sekcji budynku usługowego z halą.
- Konstrukcja ściany zewnętrznej podłużnej budynku usługowego powinna przewidywać możliwość umieszczenia wejść do budynku w dowolnej jego sekcji.

Wyszczególnionym warunkom elastyczności konstrukcji budynku usługowego przylegającego do hali produkcyjnej odpowiadają wyłącznie rozwiązania szkieletowe. Jakkolwiek rozwiązanie tego rodzaju jest konieczne tylko w kondygnacji przyziemia, to jednak zgodnie z wymaganiami prefabrykaeji wskazane jest zastosowanie identycznej konstrukcji i w kondygnacjach wyższych (uprawnienia budowlane).
Układ typowej konstrukcji jednopiętrowego budynku usługowego’). Konstrukcja składa się z ram dwukondygnacjowych zamocowanych w stopach kielichowych (lub gniazdach w stropie nad podziemiem), z kasetonowych płyt stropowych opartych na ryglach ram oraz tafli ściennych zewnętrznych. Rozstaw ram w kierunku podłużnym wynosi 6,0 m. Budynek usługowy oddzielony jest na I piętrze od hali produkcyjnej lekkimi ściankami działowymi. Zastosowanie ścianek działowych w przyziemiu zależne jest od przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń (opinie o programie).

Zastosowanie prefabrykatów

Zastosowanie prefabrykatów w postaci ram dwukondygnacjowych ze wspornikami wyeliminowało wszelkie połączenia prefabrykatów w podstawowej konstrukcji nośnej. Układ zbrojenia ramy nie różni się dzięki temu od układu ramy wykonywanej metodą monolityczną.
Przekroje słupów są prostokątne, a rygli - teowe, przy czym szerokość półek rygli jest równa szerokości słupów. Ramy mogą więc być wykonywane w stosach w formach podnoszonych z zastosowaniem przekładek z bali drewnianych formujących środniki rygli.
Ciężar ramy wynosi 5610 kG. Ze względu na wielkie wymiary i duży ciężar ramy tego typu powinny być z reguły wykonywane w pobliżu miejsca wbudowania ich w konstrukcję.
Dowóz ramy z miejsca formowania do miejsca montażu i montaż ich może być wykonany żurawiem wieżowym 45-tonowym lub suwnicą bramową obejmującą całość gabarytu konstrukcji budynku usługowego (segregator aktów prawnych).
Konstrukcja oparcia płyty kasetonowej na ryglu ramy. Ustabilizowanie wzajemnego położenia prefabrykatów następuje przez złożenie zbrojenia w spoinach podłużnych między płytami i zabetonowanie przestrzeni między czołowymi żebrami płyt i środnikiem przekroju teowego rygla.
Na osiach obydwóch rzędów słupów i na krawędzi wsporników zastosowane są wąskie płyty stropowe z wypełnieniem pustakami typu Akermana.

Wymiary płyty wynoszą: wysokość 7,0 m, szerokość - 1,0 m. a zatem na ścianę zewnętrzną jednej sekcji budynku usługowego składa się 6 płyt.
Na obciążenie składa się: ciężar własny płyty i parcie lub ssanie wiatru. Siły te nie mają żadnego wpływu na wymiary elementów płyty, gdyż wymiary betonu i stali niezbędne ze względów wyłącznie budowlanych i montażowych są większe aniżeli by to wynikało z uwzględnienia wpływu działania wymienionych sił (promocja 3 w 1).
W bruzdy pionowe zmontowanej już płyty wkładane są wałki z abizolu, do których zostają dociśnięte następne z kolei montowane płyty ścienne. Szczeliny między płytami zostają zatknięte pakułami i wyspoinowane zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 8 Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 9 Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 10
Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 11
Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 12 Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 13 Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 14
Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odprowadzanie odpadów komunalnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami