Blog
Zwiększenie ilości stłuczki
W artykule znajdziesz:
Ze względów metodycznych na uwagę zasługuje zmniejszanie się białości porcelany w płytkach poniżej 1 mm w miarę zmniejszania ich grubości, które zaobserwował Zendrikow, co może być wytłumaczone zwiększeniem się części strumienia świetlnego przechodzącego przez płytkę, tj. zwiększeniem się przeświecalności. Zwiększenie ilości stłuczki w składzie szkliwa zmniejsza białość porcelany, gdyż stłuczka zawiera więcej tlenków barwiących, niż może je zawierać szkliwo. Kukolew i Abramowicz zaobserwowali również zależność między porowatością i białością (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przeświecalność porcelany jest określana stosunkiem intensywności światła, które przeszło przez czerep, do intensywności światła padającego i zależy od grubości czerepu (MRU 17-571-67). Po wypaleniu w temperaturze 1320°C przeświecalność porcelany wynosiła: 1,51/0,390, 1,51/0,666, 1,55/0,501; po wypaleniu w temperaturze 1380°C przeświecalność zwiększyła się i wynosiła: 1,52/0,590, 1,47/0,990, 1,55/0,790. Cyfry w liczniku określają grubość płytki porcelanowej w milimetrach, a w mianowniku jej przeświecalność (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na przeświecalność porcelany w dużym stopniu wpływa struktura kwarcu. Kwarc żyłowy rozpuszcza się w fazie ciekłej szkła prędzej niż piasek kwarcowy. Równocześnie szkło bardziej kwaśne łatwiej rozpuszcza mulit i w rezultacie porcelana ubożeje w fazy krystaliczne, a wzbogaca się w fazę ciekłą szkła, stając się dzięki temu bardziej przeświecalną. Niemałe znaczenie ma rozdrobnienie kwarcu: im ziarna kwarcu są mniejsze, tym prędzej rozpuszczają się one w stopie (uprawnienia budowlane).
Zawartość domieszek
Nie mniejszy wpływ na przeświecalność porcelany wywiera wielkość ziaren kaolinu; drobne cząsteczki kaolinu tworzą drobne kryształy mulitu, co związane jest z dużym pochłanianiem światła. Dlatego bardziej grubokrystaliczny kaolin daje bardziej przeświecalny czerep. Wprowadzenie dodatków powodujących obniżenie lepkości fazy ciekłej szkła sprzyja roztwarzaniu substancji krystalicznej w porcelanie i zwiększeniu jej przeświecalności. Dłuższe przetrzymywanie i powolne studzenie tworzywa sprzyja rozwijaniu się mulitu i kry sto halitu i zmniejsza przeświecalność porcelany (program egzamin ustny).
Ze wzrostem temperatury wypalania porcelany współczynnik rozszerzalności cieplnej maleje w związku ze wzrostem rozpuszczalności kwarcu i zmniejszeniem się jego zawartości w czerepie. Współczynnik rozszerzalności cieplnej /9-kwarcu wynosi 12,3 - 10“6, /9-krystobalitu 10 • 10-6, y-trydymitu 20 • 10“6, a-krystobalitu 2,5 • 10“6 i topionego kwarcu 0,5- 10“6 (opinie o programie).
Na naprężenia w czerepie niekorzystnie wpływają przemiany polimorficzne kwarcu, a zatem należy zwrócić uwagę na odpowiednie zakresy temperatur studzenia porcelany. Pod tym względem bardziej korzystnie wpływa a-korund, który nie wykazuje podobnych przemian, przez co porcelana o dużej zawartości A1203 jest bardziej odporna na wstrząsy termiczne niż porcelana kwarcowa. Ponadto współczynnik rozszerzalności cieplnej a-Al203 jest mniejszy niż kwarcu i wynosi 5,7- 10-6 (segregator aktów prawnych).
Wymiary ziaren spiekającego się materiału mają niewielki wpływ na wartość E; istotnie, Maslennikowa obserwowała zmianę E czerepu porcelany w granicach (8,7-8,9)-10~7 MPa (8,7-8,9-10~6 kG/cm2) z masy rozdrobnionej do powierzchni właściwej 3200 do 7500 cm2/g. W tym samym czasie wytrzymałość na zginanie wzrosła z 85 do 105 MN/m2 (850 do 1050 kG/cm2). Szczełaczewa nie zaobserwowała zmiany współczynnika E, stosując do wykonywania narzędzi ściernych ziarno korundu w granicach 14-120 pm (promocja 3 w 1).
Zawartość domieszek, nawet do 1 %, w sposób widoczny wpływa na wielkość E podczas ogrzewania, co należy tłumaczyć wywołaniem poślizgu wzdłuż siatek krystalicznych na granicach agregatów. Porównanie danych z literatury, dotyczących mechanicznych właściwości wyrobów ceramicznych, przytoczono w pracy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32