Blog

20.09.2022

Typowe budynki i segmenty

W artykule znajdziesz:

Typowe budynki i segmenty

W konstrukcjach z elementów wielkopłytowych zmiany będą polegać głównie na stosowaniu różnych substytutów w ścianach zewnętrznych oraz w konstrukcji poddaszy i dachów. Na całą problematykę techniczną będzie rzutować tak zwana otwartość projektowania. Typowe budynki i segmenty będą mieć charakter zanikający, typowe pozostaną jedynie elementy konstrukcji. Większość zadań budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej będzie można realizować według zasad unifikacji elementów i ich połączeń (program uprawnienia budowlane na komputer).

W celu zwiększenia zdolności produkcyjnych istniejących i projektowanych wytwórni prefabrykatów, podwyższenia jakości produkowanych elementów oraz racjonalnego kształtowania funkcji i formy architektonicznej budynków podjęto w końcu lat siedemdziesiątych szereg ustaleń dotyczących specjalizacji i kooperacji w produkcji prefabrykatów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podstawowe ustalenia, które mogą rzutować na ukierunkowanie nowych rozwiązań to przede wszystkim:

  1. stopniowe rozwijanie produkcji elementów, które mogą być ze sobą wzajemnie zestawiane bez względu na to, w której zostały wytwórni wykonane,
  2. stopniowa eliminacja systemów zamkniętych i przechodzenie na produkcję elementów zunifikowanych o ujednoliconych obrzeżach,
  3. przechodzenie w regionach grupujących kilka wytwórni na specjalizację asortymentową produkcji (zastępowanie wytwórni pełnoasortymentowych wytwórniami o częściowej lub pełnej specjalizacji produkcji) (uprawnienia budowlane).

W ślad za proponowanymi założeniami ustalono główne kierunki specjalizacji produkcji zunifikowanych elementów betonowych i żelbetonowych, z których wynika, że w ośrodkach o dużej koncentracji zadań budownictwa mieszkaniowego mogą być następujące wytwórnie specjalistyczne:

  • stropów, ścian wewnętrznych i zewnętrznych nośnych,
  • klatek schodowych, obudowy dźwigów, przewodów wentylacyjnych,
  • elementów poddaszy i dachów,
  • kabin sanitarnych,
  • lekkiej obudowy wewnętrznej i zewnętrznej (program egzamin ustny).

Jakość wyrobów

Można przypuszczać, że specjalizacja produkcji spowoduje znaczne podniesienie poziomu jakości wyrobów. Jednocześnie będzie mieć znaczny wpływ na zwiększenie wymagań w zakresie jakości technologicznej rozwiązań elementów prefabrykowanych (opinie o programie).

Jakość wyrobów będzie polepszona również dzięki rozwinięciu produkcji betonów: o dużej wytrzymałości na ściskach, szybkotwardniejących, kolorowych, zbrojnych siatkami, zbrojnych włóknem rozproszonym, sprężonych, bezskurczowych oraz prasowanych. Ponadto można przewidywać postęp chemii w zakresie wprowadzania nowych materiałów oraz możliwości modyfikacji cech materiałów stosowanych dotychczas, co pozwoli w przyszłości na zmiany w technologii budowania.

We wszystkich krajach europejskich istnieją silne tendencje do zastępowania pracy ręcznej maszynami. W ciągu ostatnich 25 lat w Europie liczba maszyn ciężkich w budownictwie wzrosła z kilkudziesięciu tysięcy do ponad miliona sztuk. Przewiduje się, że w przyszłości będzie podobnie. Generalnie można przyjąć, że ciężkie procesy robocze na budowach zostały prawie całkowicie zmechanizowane. W latach osiemdziesiątych powinny nastąpić zmiany jakościowe w mechanizacji robót oraz rozszerzenie mechanizacji na wszystkie możliwe operacje i czynności robocze. Coraz ostrzej występują w budownictwie problemy ergonomiczne. W nadchodzącym okresie warunki pracy będą determinować w dużej mierze możliwość zatrudnienia potrzebnej liczby pracowników i, co za tym idzie, możliwość realizacji nałożonych zadań (segregator aktów prawnych).

Poza wymaganiami w zakresie minimalizacji nakładów robocizny ręcznej, racjonalnego wykorzystania maszyn, dobrych warunków ergonomicznych, należy uwzględnić wymagania w zakresie minimalizacji nakładów energii. Energochłonność poszczególnych procesów technologicznych będzie bowiem istotnym ograniczeniem rozwiązań technicznych i technologicznych. Dotychczasowe rozwiązania techniczne będą musiały być udoskonalone. Nie ulega wątpliwości, że również wymagania w zakresie jakości technologicznej będą znacznie ostrzejsze od wymagań obecnych. W ślad za wymaganiami ulegną również zaostrzeniu kryteria technologiczności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami