Blog

Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 2
20.09.2022

Typowe budynki i segmenty

W artykule znajdziesz:

Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 3
Typowe budynki i segmenty

W konstrukcjach z elementów wielkopłytowych zmiany będą polegać głównie na stosowaniu różnych substytutów w ścianach zewnętrznych oraz w konstrukcji poddaszy i dachów. Na całą problematykę techniczną będzie rzutować tak zwana otwartość projektowania. Typowe budynki i segmenty będą mieć charakter zanikający, typowe pozostaną jedynie elementy konstrukcji. Większość zadań budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej będzie można realizować według zasad unifikacji elementów i ich połączeń (program uprawnienia budowlane na komputer).

W celu zwiększenia zdolności produkcyjnych istniejących i projektowanych wytwórni prefabrykatów, podwyższenia jakości produkowanych elementów oraz racjonalnego kształtowania funkcji i formy architektonicznej budynków podjęto w końcu lat siedemdziesiątych szereg ustaleń dotyczących specjalizacji i kooperacji w produkcji prefabrykatów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podstawowe ustalenia, które mogą rzutować na ukierunkowanie nowych rozwiązań to przede wszystkim:

  1. stopniowe rozwijanie produkcji elementów, które mogą być ze sobą wzajemnie zestawiane bez względu na to, w której zostały wytwórni wykonane,
  2. stopniowa eliminacja systemów zamkniętych i przechodzenie na produkcję elementów zunifikowanych o ujednoliconych obrzeżach,
  3. przechodzenie w regionach grupujących kilka wytwórni na specjalizację asortymentową produkcji (zastępowanie wytwórni pełnoasortymentowych wytwórniami o częściowej lub pełnej specjalizacji produkcji) (uprawnienia budowlane).

W ślad za proponowanymi założeniami ustalono główne kierunki specjalizacji produkcji zunifikowanych elementów betonowych i żelbetonowych, z których wynika, że w ośrodkach o dużej koncentracji zadań budownictwa mieszkaniowego mogą być następujące wytwórnie specjalistyczne:

  • stropów, ścian wewnętrznych i zewnętrznych nośnych,
  • klatek schodowych, obudowy dźwigów, przewodów wentylacyjnych,
  • elementów poddaszy i dachów,
  • kabin sanitarnych,
  • lekkiej obudowy wewnętrznej i zewnętrznej (program egzamin ustny).

Jakość wyrobów

Można przypuszczać, że specjalizacja produkcji spowoduje znaczne podniesienie poziomu jakości wyrobów. Jednocześnie będzie mieć znaczny wpływ na zwiększenie wymagań w zakresie jakości technologicznej rozwiązań elementów prefabrykowanych (opinie o programie).

Jakość wyrobów będzie polepszona również dzięki rozwinięciu produkcji betonów: o dużej wytrzymałości na ściskach, szybkotwardniejących, kolorowych, zbrojnych siatkami, zbrojnych włóknem rozproszonym, sprężonych, bezskurczowych oraz prasowanych. Ponadto można przewidywać postęp chemii w zakresie wprowadzania nowych materiałów oraz możliwości modyfikacji cech materiałów stosowanych dotychczas, co pozwoli w przyszłości na zmiany w technologii budowania.

We wszystkich krajach europejskich istnieją silne tendencje do zastępowania pracy ręcznej maszynami. W ciągu ostatnich 25 lat w Europie liczba maszyn ciężkich w budownictwie wzrosła z kilkudziesięciu tysięcy do ponad miliona sztuk. Przewiduje się, że w przyszłości będzie podobnie. Generalnie można przyjąć, że ciężkie procesy robocze na budowach zostały prawie całkowicie zmechanizowane. W latach osiemdziesiątych powinny nastąpić zmiany jakościowe w mechanizacji robót oraz rozszerzenie mechanizacji na wszystkie możliwe operacje i czynności robocze. Coraz ostrzej występują w budownictwie problemy ergonomiczne. W nadchodzącym okresie warunki pracy będą determinować w dużej mierze możliwość zatrudnienia potrzebnej liczby pracowników i, co za tym idzie, możliwość realizacji nałożonych zadań (segregator aktów prawnych).

Poza wymaganiami w zakresie minimalizacji nakładów robocizny ręcznej, racjonalnego wykorzystania maszyn, dobrych warunków ergonomicznych, należy uwzględnić wymagania w zakresie minimalizacji nakładów energii. Energochłonność poszczególnych procesów technologicznych będzie bowiem istotnym ograniczeniem rozwiązań technicznych i technologicznych. Dotychczasowe rozwiązania techniczne będą musiały być udoskonalone. Nie ulega wątpliwości, że również wymagania w zakresie jakości technologicznej będą znacznie ostrzejsze od wymagań obecnych. W ślad za wymaganiami ulegną również zaostrzeniu kryteria technologiczności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

18.06.2025
Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 4
Jak wygląda proces ocieplenia poddasza?

Proces ocieplenia poddasza to wieloetapowe zadanie, które wymaga dokładnego przygotowania i precyzyjnego wykonania, aby zapewnić skuteczną izolację termiczną oraz ochronę…

16.06.2025
Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 5
Podbijanie fundamentów

Podbijanie fundamentów staje się konieczne zawsze wtedy, gdy dotychczasowy fundament nie jest w stanie sprostać rosnącym obciążeniom lub gdy zaczynają…

Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 8 Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 9 Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 10
Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 11
Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 12 Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 13 Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 14
Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zadania planu pięcioletniego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami