Blog

Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 2
02.04.2021

Typowe szerokości budynków inwentarskich

W artykule znajdziesz:

Typowe szerokości budynków inwentarskich

Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 3
Typowe szerokości budynków inwentarskich

Typowe szerokości budynków inwentarskich o obsadzie mieszanej wynoszą 4,5; 6,0; 7,5 lub 9,0 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Obiekty magazynowo-składowe. Konieczność przechowywania nawozów mineralnych i środków ochrony roślin, sprzętu, maszyn rolniczych i pojazdów. a także ziarna, owoców, ziemniaków, warzyw, zbóż i pasz sprawia, że w zabudowie rolniczej występują rozliczne, znacznie różniące się między sobą budynki i inne obiekty magazynowo-składowe, jak: szopy, garaże, stodoły, magazyny, a także brogi, silosy płaskie, półzagłębione, zagłębione i wieżowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Budynki magazynowo-składowe projektuje się z uwzględnieniem specyfiki przechowywanych w nich produktów. Występuje znaczne zróżnicowanie wymagań w zakresie temperatury, oświetlenia, wilgotności powietrza, wentylacji, zapotrzebowania na powierzchnię i kubaturę, lokalizacji obiektów oraz materiałów i konstrukcji stosowanych do ich w’znoszenia. Program użytkowy wynikający z przeznaczenia budynku powinien zapewniać odpowiednie warunki przechowywania i konserwacji surowców, produktów’ i paszy, a często także możliwość wykonywania dodatkowych czynności, jak suszenie, czyszczenie, sortowanie ziaren, podkiełkowywanie ziemniaków, mycie, suszenie i obcinanie warzyw (uprawnienia budowlane).

Paszą nazywamy organiczne i nieorganiczne substancje, które służą do żywienia zwierząt. W żywieniu poszczególnych gatunków zwierząt stosuje się różne pasze: zielonki, kiszonki, siano-kiszonki, siano, słomy, plewy, łuski, ziarna, nasiona, kłęby, korzenie, melasę, mleko, serwatkę, mączki z krwi, mięsa i kości oraz mieszanki pasz treściwych, które mogą być produkowane w wytwórniach lub przygotowywane w gospodarstwach (program egzamin ustny).

Zróżnicowanie pasz ze względu na konsystencję, objętość, masę itp. powoduje konieczność projektowania różnorodnych obiektów do ich przechowywania.
Do podręcznego przechowywania siana i słomy (służącej także jako ściółka) wykorzystuje się bardzo często poddasza budynków inwentarskich, co ma tę zaletę, że transport na stanowiska zwierząt jest krótki i łatwy, a ponadto warstwa składowanej słomy i siana zapewnia dodatkową izolację cieplną stropu nad pomieszczeniem dla zwierząt. Rozwiązanie to jednak utrudnia zmechanizowanie prac transportowych (opinie o programie).

Rów silosowy

Większe ilości siana i słomy magazynuje się w wiatach, szopach, stodołach i brogach poza budynkami dla bydła. W nowoczesnych, dużych obiektach hodowlanych, w których prace transportowe są zmechanizowane, siano magazynuje się w’ brogach specjalnego typu, umożliwiających mechaniczne załadowanie, dosuszenie i transport siana do żłobów.
Kiszonki przechowuje się w silosach płaskich naziemnych, półzagłębionych lub zagłębionych albo w silosach wieżowych. Rów silosowy jest przykładem bardzo prostego i taniego zbiornika na kiszonki.

Stodoły służą do przechowywania zbóż nie młóconych i pasz słomiastych (segregator aktów prawnych). Dawniej w stodołach projektowano powierzchnię do młócenia zbóż, suszenia ziarna, rżnięcia sieczki, przygotowywania ściółki. W związku z coraz powszechniejszym stosowaniem kombajnów do zbioru zbóż, przechowywanie zbóż w stanie nie omłóconym i młócenie ich w stodołach odbywa się sporadycznie, najczęściej tylko w tradycyjnie prowadzonych gospodarstwach indywidualnych.

Zależnie od przeznaczenia rozróżnia się stodoły:
- uniwersalne, przeznaczone do składowania zbóż i pasz,
- paszowe, służące do magazynowania pasz w postaci siana łąkowego lub siana z roślin motylkowych, sieczki luzem lub suszu, mączek i mieszanek w workach,
- specjalne, w których przechowuje się materiały doświadczalne i selekcyjne przy placówkach doświadczalnych. naukowo-badawczych i hodowlanych (promocja 3 w 1).

Zależnie od lokalizacji stodoły dzieli się na:
- podwórzowe, usytuowane w zabudowie zagrodowej na terenie podwórza, najczęściej w jego głębi, od strony użytków rolnych,
- połowę, sytuowane na ogół centralnie w stosunku do gruntów’, z których plony mają być magazynowane; budowane niekiedy bez ścian jako otwarte.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 8 Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 9 Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 10
Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 11
Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 12 Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 13 Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 14
Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami