Blog
Charakter wielkich fabryk
W artykule znajdziesz:
Dobrze rozwinięta jest produkcja hodowlana, zaspokajająca potrzeby związane ze znacznym spożyciem mięsa i produktów mlecznych. Wysoki poziom produktywności (zwł. w dziedzinie produkcji mleka) osiągnięto dzięki racjonalnemu żywieniu i selekcji zwierząt gospodarskich. Oprócz hodowli bydła i trzody chlewnej na szczególnie dużą skalę rozwinięto chów drobiu (obecnie dominujący kierunek w produkcji mięsa). Również i w tej dziedzinie stosowane są przemysłowe metody pracy (m.in. bardzo duża mechanizacja i automatyzacja czynności związanych z hodowlą), a farmy drobiarskie mają charakter wielkich fabryk mięsa i jaj (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bardzo ważną rolę w gospodarce Stanów Zjednoczonych odgrywa eksploatacja lasów. W czasach prekolumbijskich zajmowały one prawie połowę powierzchni kraju. Intensywna eksploatacja doprowadziła do zmniejszenia zasobów leśnych (stanowią one 29% terytorium państwa) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obecnie drewno pozyskuje się w 5 obszarach lasów produktywnych, leżących w rejonie wybrzeża Oceanu Spokojnego i w Górach Skalistych oraz na terenach pn., środk. i pd.-wsch. kraju, stanowiących okręgi produkcji leśnej i przemysłu drzewnego. Chociaż Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem drewna (14,6% produkcji globalnej), to jednak ogromny popyt na niektóre rodzaje tego surowca musi być zaspakajany poprzez import (uprawnienia budowlane).
Rybołówstwo słodkowodne
Pod względem wielkości połowów ryb Stany Zjednoczone zajmują 5. miejsce w świecie (po Chinach, Peru, Japonii i Chile). Przeważają połowy morskie, dokonywane w strefie przybrzeżnej Oceanu Atlantyckiego (także Zatoki Meksykańskiej) i Oceanu Spokojnego (program egzamin ustny). Rybołówstwo słodkowodne rozwinięte jest gł. w rejonie Wielkich jezior eksploatacji spowodowały zwiększenie importu surowców mineralnych (Stany Zjednoczone są obecnie jednym z największych ich importerów na świecie); dotyczy to m.in.: ropy naftowej, gazu ziemnego, rudy żelaza, rud\ i koncentratów miedzi, koncentratów cynku i ołowiu, cyny, boksytów, uranu, chromu manganu i antymonu (opinie o programie).
Stany Zjednoczone są czołowym światowym producentem - i równocześnie konsumentem - energii elektrycznej, która w ok. 71% jest wytwarzana w elektrowniach cieplnych (gł. węglowych i gazowych). Do jej produkcji wykorzystuje się także energię jądrową (ten rodzaj energetyki stracił na popularności wskutek groźnej awarii w elektrowni Stany Zjednoczone są państwem o największym na kuli ziemskiej potencjale przemysłowym. Produkcja przemysłowa cechuje się bardzo wysokim poziomem technicznym, co związane jest z szerokim zastosowaniem mechanizacji i automatyzacji. Odznacza się także bardzo wysoką wydajnością, której źródłem jest zaawansowana specjalizacja i kooperacja wielu przedsiębiorstw (segregator aktów prawnych).
Podstawą rozwoju przemysłu są ogromne zasoby surowców mineralnych - na większą skalę eksploatuje się tu ok. 60 rodzajów kopalin. Najważniejszymi rejonami ich występowania są Kordyliery, Nizina Zatokowa i Appalachy. Szczególnie dużą rolę odgrywa wydobycie surowców energetycznych: ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla i uranu (ok. 20% produkcji światowej w przeliczeniu na węgiel kamienny), a także złóż metali: żelaza, miedzi, cynku, ołowiu i molibdenu. Długie tradycje ma eksploatacja złota i srebra. Stany Zjednoczone są również potentatem w dziedzinie wydobycia fosforytów i soli kamiennej. Do lat 60. amerykański przemysł przetwórczy bazował gł. na surowcach krajowych (promocja 3 w 1).
Stopniowe wyczerpywanie się złóż, a także wzrastające koszty Three Mile Island w Pensylwanii w 1979 energię wód płynących oraz energię, której źródłem są Słońce, wiatr, pływy morskie i procesy zachodzące w głębi skorupy ziemskiej (elektrownie geotermalne). Na niezwykle szeroką skalę rozwinięty jes-: przemysł przetwórczy. Odznacza się on wszechstronnością i nowoczesnością systemu organizacji pracy, która decyduje o bardzo wysokiej jakości produkowanych wyrobów. Szczególną pozycję zajmuje przemysł środków transportu, zwł. samochodowy, którego rozwój został zapoczątkowany w zakładach Forda na początku XX w.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32