Blog

Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 2
07.04.2021

Zwalczanie szkodników

W artykule znajdziesz:

Zwalczanie szkodników

 

Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 3
Zwalczanie szkodników

Biologiczne metody zwalczania szkodników wchodzą w grę tylko w pomieszczeniach niezamieszkałych.
Ze względu na szkodliwość poszczególnych metod należałoby w miarę możliwości zrezygnować ze zwalczania szkodników i po prostu w danym wypadku odnawiać zniszczone części (program uprawnienia budowlane na komputer).
Co doprowadziło do takiego zniszczenia drewna i czy można było je zabezpieczyć?
Gnicie powodowane jest przez obecność grzybów. Zniszczone drewno świerkowe ma widoczne na przekroju czerwono-brunatne przebarwienie. Drewno utraciło część swej trwałości i popękało (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szkodnik powoduje więc mursz (zgnilizna destrukcyjna).
Grzyby powodujące zgniliznę drewna rozkładają celulozę obecną w ściankach komórkowych, pozostawiając jedynie czerwono-brunatną ligninę. Grzyby zbudowane są z siatki wiązek komórek (grzybni), która ogarnia drewno. Jeśli grzybnia mogła się rozprzestrzenić w drewnie, to grzyb zaczyna tworzyć owocniki poza drewnem. W celu rozmnażania się, owocniki wytwarzają przetrwał ni ki roznoszone na wszystkie strony przez ruch powietrza. Z przetrwalników mogą powstać w korzystnych warunkach nowe grzyby.

Na podstawie znaków rozpoznawczych grzybów niszczących drewno, grzyb powodujący zgniliznę na oknie identyfikujemy jako niszczącę. Typowe objawy dla tego grzyba to szczeliny pierścieniowe (rysy wzdłuż słojów i gnicie od wewnątrz (uprawnienia budowlane).
Przez dłuższy czas (przynajmniej dwa miesiące) musi utrzymywać się minimum 20% wilgotność drewna. Dobrze wykonane okno drewniane wykazuje < w normalnych warunkach wilgotność drewna | o przeciętnej wartości 12% - 15%, tak że zagrzybienie nie jest w ogóle możliwe (program egzamin ustny).
Zagrzybienie wystąpi dopiero wtedy, jeśli do I drewna będą stale wnikać większe ilości wilgoci a nie zaistnieje możliwość szybkiego wysuszenia go.
Zniszczone okno z drewna świerkowego (rys. 1 pomalowane zostało farbą kryjącą. Przez miejsca uszkodzeń powłoki malarskiej, po każdorazowych opadach deszczu, w strukturę drewna wnikała woda, której wyparowanie spowalniała szczelna warstwa farby (opinie o programie).

Drewniana rama

W oczy rzuca się także szczególnie silne zniszczenie dolnej części ramy okiennej. Przy zacinającym deszczu powstaje niebezpieczeństwo, że spływająca po szybie woda zatrzymywać się będzie na prawie poziomej dolnej krawędzi ramy, lub jej odpływ będzie utrudniony. W ten sposób wilgoć ma ułatwiony dostęp do włókien drewna i do najdrobniejszych rys i szczelin. Kolejnym słabym punktem jest nieszczelne połączenie pionowej i dolnej części ramy. Pod działaniem sił kapilarnych woda wnika w połączenie i przez część czołową dostaje się głęboko do dolnej ramy.
W jaki sposób można chronić drewno przed zagrzybieniem?

Drewnianą ramę okienną należy pokryć równomiernie wodoodporną farbą, którą trzeba regularnie odświeżać. Jest to typ fizycznej ochrony drewna.
Spoiny narażone na zawilgocenia muszą być szczelne. Połączenia muszą być trwale szczelne, aby czoło drewna nie przyjmowało wilgoci. Górną krawędź dolnej części ramy, na której może zatrzymywać się woda, należy lekko spiłować w celu ułatwienia odpływu (segregator aktów prawnych). Przez odpowiednią konstrukcję chroni się zatem drewno przed przemakaniem. Jest to typ profilaktycznej ochrony drewna.
Do typu zapobiegawczej ochrony drewna zalicza się - poza tym - poprawny dobór drewna. Na ramy okienne zalecane jest drewno rdzeniowe bez sęków i pęknięć. Szczególne znaczenie ma dobór rodzaju drewna. Drewno świerkowe charakteryzuje się według tab. 5 słabą odpornością na zagrzybienie.

Natomiast drewno, np. robinii, daglezji i modrzewia posiada już, przez swoje substancje wypełniające, pewną naturalną ochronę.
Poza tym drewno pokryć można powłoką malarską zawierającą środki ochrony drewna. Jest to typ chemicznej ochrony drewna.
Czy chemiczna ochrona drewna jest godna polecenia?

W łazience na ścianach, również przy umywalce i wannie, właściciel chce umocować profile z drewna (promocja 3 w 1).  Ze względu na stały kontakt z wilgocią rozważana jest impregnacja drewna chemicznymi środkami ochrony drewna, aby przedłużyć jego trwałość.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 8 Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 9 Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 10
Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 11
Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 12 Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 13 Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 14
Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Terpentyna siarczanowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami