Blog
Typy traków
W artykule znajdziesz:
Kama bywa zazwyczaj zawieszona na wahaczach, przez co wraz z ruchem postępowym tam i z powrotem, przebiega po odcinku koła, unosząc się najwyżej w dwóch skrajnych położeniach. Z jednej strony to unoszenie się jest konieczne dla podebrania pod piłę piasku przy pomocy którego cięcie się odbywa, z drugiej jednak strony osłabia postęp cięcia, gdyż właściwie roboczy silny nacisk piła wywiera na kamień tylko na bardzo krótkiej przestrzeni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Typy traków, używanych do cięcia bardzo miękkich gatunków kamieni, jak miękkie wapienie i łupki, oraz alabastry, przy użyciu pił zębatych nie posiadają zawieszenia wahliwego tylko prowadzenie poziome, przez co cały ruch ramy w tych typach, jest suwem roboczym. Próbowane były typy pośrednie, o zawieszeniu wahliwym, połączonym z wtórnym prowadzeniem liniowym. Przy tym tylko w skrajnych położeniach na długości kilku centymetrów rama unosiła się w górę, dla nabrania pod siebie piasku do cięcia. Wyniki prób były doskonałe i postęp cięcia w porównaniu do traków średnio-ciężkich z zawieszeniem ramy na łańcuchach, uzyskany był blisko dwukrotny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przeniesienie i zamiana ruchu obrotowego wału napędowego na ruch wahadłowy ramy, uzyskuje się przez mimośród lub wał wykorbiony i korbowód tzw. dyszel. Ponieważ w miarę opuszczania się ramy z postępem cięcia zmienia się potrzebna długość dyszla, co szkodliwie wpływa na postęp cięcia, stosowane bywa urządzenie umożliwiające zmianę długości dyszla w ciągu pracy. To wydłużanie i skracanie dyszla robi się ręcznie w pewnych odstępach czasu lub też np. co każde 10 cm opuszczania się ramy (uprawnienia budowlane).
Pod względem konstrukcji dyszla rozróżniamy:
- traki o długim dyszlu,
- traki o krótkim dyszlu, zaczepionym u czoła ramy,
- traki/o parze dyszli, zaczepionych w środku obu długich boków ramy (program egzamin ustny).
Cięcie piaskowców
Cięcie piaskowców i marmurów odbywa się przy pomocy podsypywanego ciągle pod piły ostrego piasku kwarcowego z dodatkiem wody. Do cięcia granitów i innych twardych rodzajów skał używa się piasku stalowego (stal masy) o grubym uziarnieniu, najczęściej Nr 1 i Nr 2. Przy numerze 1 otrzymuje się szybszy postęp, przy numerze 2 gładszą powierzchnie cięcia, co jest korzystniejsze w wypadku, gdy płyty przeznaczone są do dalszego szlifowania i polerowania (opinie o programie).
Podsypywanie piasku zwykłego i stalowego odbywa się zazwyczaj ręcznie i przy pewnej wprawie i doświadczeniu trakowego, daje najlepsze wyniki. Szlam, który się w toku przecierania wytwarza z piasku, wody i startego na proszek kamienia, spływa do specjalnie wyrobionych w betonowym fundamencie pod trakiem kanalików, skąd go trakowy wciąż wyczerpuje, dodając co pewien czas świeżego piasku (segregator aktów prawnych).
Do obsługi traka o 0 piłach wystarcza zazwyczaj jeden robotnik, przy ilości do dwudziestu pił potrzeba dwóch robotników. Dla większych ilości pił podsypywanie piasku uzyskuje się zazwyczaj przy pomocy specjalnej pompy wirowej do pompowania szlamu i poziomej rury dziurowanej na obwodzie, o ruchu wahadłowym nad przecinanym blokiem, która rozdziela w ten sposób wyciekający przez boczne otwory szlam, równomiernie na wszystkie przecinane szpary.
Postęp cięcia zależy:
- od twardości przecinanego kamienia,
- od rodzaju i grubości ziarn podsypywanego piasku zwykłego czy też stalowego,
- od ilości założonych pił w traku.
Średni postęp cięcia w marmurze kararyjskim przy użyciu ciężkich traków wynosi około 1,5 do 2,0 m- na 1 godzinę. I)la twardych gatunków granitów na “średnich i ciężkich około 0,4 do 0,5 m2/godz. W obu wypadkach mowa o pełni wykorzystaniu traka na całą. długość i pełnej ilości pił, to więc ilości średnie ale i maksymalne. Przy robocie nie masowej i rozmaitych wymiarach ciętych płyt, liczby te mogę. spadać do połowy. Linijny postęp cięcia w granicie przy użyciu 20 pił wynosi około 8-10 mm na godzinę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32