Blog

Budowle portowe zdjęcie nr 2
11.06.2019

Tytuł zawodowy architekta – do czego uprawnia?

W artykule znajdziesz:

Tytuł zawodowy architekta – do czego uprawnia?

Tytuł zawodowy architekta posiadają osoby, które pozytywnie złożyły egzamin na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej oraz należą do właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego. Posiadanie tego tytułu uprawnia do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w procesach inwestycyjnych (https://uprawnienia-budowlane.pl).

Budowle portowe zdjęcie nr 3
Tytuł zawodowy architekta – do czego uprawnia?

Przez takie procesy należy rozumieć działalność, która polega na:
• samodzielnym rozwiązywaniu zagadnień architektonicznych, budowlanych, technicznych, techniczno-organizacyjnych oraz urbanistycznych,
• fachowej ocenie zagadnień urbanistycznych, architektonicznych, technicznych, budowlanych i techniczno-organizacyjnych (program na komputer).

Oznacza to, że architekt może sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, których zasady są określone w ustawie o zawodzie architekta oraz ustawie Prawo budowlane (program na telefon). Architekt jest uprawnionych do sporządzania opracowań, opinii, programów funkcjonalno-użytkowych oraz projektów architektonicznych i urbanistycznych, które mogą być sporządzane w drodze publicznych konkursów lub w związku z wymogami narzuconymi odrębnymi przepisami (program egzamin ustny). Dotyczy to również obszarów objętych ochroną konserwatorską oraz obiektów, które wpisane są do rejestru zabytków. Architekt może też sporządzać projekty aktów planowania przestrzennego (opinie o programie).

Kodeks etyki zawodowej

Według opracowywanej właśnie ustawy o zawodzie architekta, architekt może również pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, które polegają na kierowaniu robotami budowlanymi lub budową (segregator aktów prawnych). Wyjątkiem są roboty budowlane, które zastrzeżono dla osób mających uprawnienia budowlane w określonej specjalności i zakresie, a także pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Należy przy tym pamiętać, że ramach wykonywanego zawodu każdy architekt podlega odpowiedzialności zawodowej. Posiadanie tego tytułu wiąże się z obowiązkiem przestrzegania kodeksu etyki zawodowej, przepisów prawa oraz zasad wiedzy technicznej. Architekt ma obowiązek dbać o właściwą organizację, należytą staranność oraz bezpieczeństwo i jakość prac (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Budowle portowe zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Budowle portowe zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Budowle portowe zdjęcie nr 8 Budowle portowe zdjęcie nr 9 Budowle portowe zdjęcie nr 10
Budowle portowe zdjęcie nr 11
Budowle portowe zdjęcie nr 12 Budowle portowe zdjęcie nr 13 Budowle portowe zdjęcie nr 14
Budowle portowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budowle portowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budowle portowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami