Blog

Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 2
22.11.2020

Uciążliwe próby

W artykule znajdziesz:

Uciążliwe próby

Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 3
Uciążliwe próby

Metoda, stosowana przez Y. Guyona, wymaga wpisywania parabol w różnych położeniach, co jest mało dokładne i przy większej liczbie prób uciążliwe (program uprawnienia budowlane na komputer). Podamy obecnie inną metodę nie posiadającą tych niedogodności. Otóż. w poszczególnych przęsłach rysujemy parabole maksymalne i minimalne, odmierzając rzędne od prostej poziomej, a następnie odmierzamy od tych parabol w górę rzędne wykresów +M„ i w dół -M„.

Zamiast wpisywania parabol stycznych, wystarczy tu wykreślać proste styczne do wykresów „przesuniętych” M„. Istotnie, różnica rzędnych paraboli i odpowiedniego trójkąta lub trapezu momentów podporowych przedstawia moment rzeczywisty M, który w punkcie styczności osiąga wartość M„ (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Weźmy dla przykładu pod uwagę belkę trójprzęsłową i zbadajmy możliwość powstania układu przegubów w przęsfach. Jak widać, przegubom o +M„ sprzyjają obciążenia maksymalne, zaś -M„ - obciążenia minimalne, wobec czego wystarczy sporządzić „przesunięte” wykresy i M„ odmierzone od parabol maksymalnych oraz - Mn od minimalnych.

Wielobok momentów podporowych musi oczywiście wychodzić z punktów na podporach, gdzie M = 0, wykreślamy więc z tych punktów styczne do wykresów „przesuniętych" M„ (uprawnienia budowlane). Rozważmy najpierw układ przegubów wykreślamy styczne do obwiedni +M„ w przęsłach skrajnych (linia kresko-kropkowam zamykająca wieloboku w przęśle środkowym nie przecina wykresu - M-_ wobec czego bezpieczeństwo układu jest tu wystarczające. Natomiast dla analogicznego rozmieszczenia przegubów, lecz o znakach przeciwnych ( -.V- w przęśle środkowym, - M„ w skrajnych) wykreślamy styczne do linii M w przęsłach skrajnych (linia ciągła) i stwierdzamy, że zamykająca w przęśle środkowym przecina wykres +M,. (program egzamin ustny).

Przed takim układem przegubów niszczących belka nie jest więc dostatecznie zabezpieczona i należałoby zwiększyć jej nośność w przęśle środkowym (dodając np. uzbrojenie pomocnicze), co wywoła przesunięcie w górę obwiedni + M„. Prowadzenia stycznych nie musi się oczywiście rozpoczynać od przęseł skrajnych. Istota zagadnienia tkwi w tym, że bezpieczeństwo układu jest dostateczne, jeśli nie można znaleźć takiej linii łamanej (wychodzącej z podpór skrajnych), która by równocześnie przecinała lub dotykała wykresy na przemian -f-M„ i -M„ we wszystkich przęsłach. W każdym przypadku zaleca się sporządzenie szkiców, by zorientować się we wszelkich możliwych układach i znakach przegubów prowadzących do zniszczenia (opinie o programie).

Teoria przegubów plastycznych

Metoda powyższa jest uogólnieniem poprzednio omówionej (z przegubami na podporach); najczęstszy będzie przypadek, gdy styczna do wykresu +M„ przetnie wykres - M„ na podporze’), co oznacza, że powstanie przegub podporowy.

Teoria przegubów plastycznych została opracowana dla ustrojów stalowych, gdzie dostatecznie wiernie oddaje zjawiska rzeczywiste. Później próbowano - z mniejszym powodzeniem - rozszerzyć ją na ustroje żelbetowe (segregator aktów prawnych). W przypadku konstrukcji sprężonych (nie przezbrojonych i bez uzbrojenia pomocniczego) jest ona bliższa rzeczywistości niż dla żelbetu, ponieważ elementy sprężone, o słabszym niż w żelbecie stopniu uzbrojenia, charakteryzują się większą odkształcalnością w fazie II -). Natomiast w mniejszym stopniu niż w żelbecie sprawdza się tu założenie o trwałym charakterze odkształceń nieliniowych, ponieważ po odciążeniu, odkształcenia w znacznym stopniu zanikają dzięki wstępnemu naciągowi uzbrojenia, więc obraz powstających samonaprężeń może różnić się od teoretycznego (promocja 3 w 1).

Ponadto mamy stale do czynienia nie z momentami rzeczywistymi, lecz pomnożonymi przez współczynniki bezpieczeństwa. Otóż zniszczenie jest zazwyczaj wynikiem jednorazowego przeciążenia, natomiast osiągnięcie takich „zwiększonych” momentów i później odciążenie jest zdarzeniem mało prawdopodobnym; m. in. z tych względów nie rozważaliśmy problemu obciążeń wielokrotnych i tych twierdzeń, które opierają się na takim założeniu 3).

Najnowsze wpisy

24.04.2025
Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 4
Jakie są klasy użytkowalności drewna?

Klasy użytkowalności drewna (inaczej: klasy narażenia lub klasy zastosowania drewna) określają warunki, w jakich drewno będzie użytkowane, szczególnie pod kątem…

23.04.2025
Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 5
Co to jest zabytek?

Zabytkiem nazywamy przedmiot, obiekt, budowlę, miejsce lub nawet krajobraz, który posiada wartość historyczną, artystyczną, naukową lub kulturową i jest świadectwem…

Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 8 Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 9 Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 10
Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 11
Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 12 Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 13 Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 14
Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Oświetlenie ogólne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami