Blog

25.07.2022

Uderzenia młotem

W artykule znajdziesz:

Uderzenia młotem

Linę zabezpieczającą, górnika należy o tyle skracać dodatkowymi węzłami, ażeby, na wypadek utraty równowagi czy upadku, górnik miał możność całym ciałem zawisnąć na linie. Gdy miejsce pracy stanowi wąski występ skalny, wtenczas tak dla ręcznego wiercenia jak i dla podważania kamienia drągiem żelaznym należy wyszukać o tyle pewne oparcie dla nóg, ażeby uniknąć poślizgnięcia się i stanąć w takim oddaleniu od sąsiada, aby nie narażać się na wzajemne potrącanie lub zawadzanie o skałę (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy wierceniu otworów strzałowych tak sposobem ręcznym jak i mechanicznym oraz przy klinowaniu i łupaniu należy uważać, ażeby odpryski kamienia nie raniły pracujących obok. Górnicy trzymający wiertła przy wierceniu otworów powinni starać się zabezpieczyć ręce od uderzenia młotem przez nałożenie na wiertło łubka lub specjalnie profilowanej grubej skóry lub gumy. Przy wierceniu ręcznym należy zachować wszelkie środki ostrożności tak przy trzymaniu wiertła, jak i przy biciu młotem. Nie trzymać wiertła zbyt wysoko, aby nie być narażonym na uderzenie młotem i nie trzymać go zbyt nisko ze względu na niebezpieczeństwo odboju (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pierwsze uderzenia młota czy wiertła przy wierceniu tak maszynowym jak i ręcznym, wywołują silne odpryski, dlatego też przed rozpoczęciem pracy należy zabezpieczyć oczy okularami ochronnymi. Przy nacinaniu rysy lub wrębu dla klina młotkiem pneumatycznym, nie przytrzymywać wiertła ręką tuż przy zakończeniu (uprawnienia budowlane). Przy jednoczesnym wyłamywaniu, łupaniu, płytowaniu, formowaniu kamienia oraz składowaniu i ładowaniu na wózki, należy zachować nie mniej niż 3-metrowe odstępy między pracownikami. Przy mniejszej odległości należy stosować wszelkie środki ostrożności ze względu na odpryski, możliwość potłuczenia i skaleczenia, stosując okulary ochronne i żasłony. Po ukończeniu prac strzałowych, jak również przed opuszczeniem stanowiska, należy dokładnie obejrzeć miejsca pracy i usunąć zwisające odłamki skały, rozpoczynając od wierzchu ściany (program egzamin ustny).

Roboty strzałkowe

Należy unikać chodzenia po odkrywce, zbliżania się do stromych ścian łomu i wchodzenia na ściany bez koniecznej potrzeby lub poza pracą, a bez polecenia kierownictwa. Roboty strzałowe są połączone z wielkim Niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia, zachowywanie się podczas nich ściśle określają niżej podane przepisy (opinie o programie).

Każdy kamieniołom, prowadzący roboty strzałowe, zagraża podczas tych robót niebezpieczeństwem na pewnym obszarze, na którym mogą spadać wyrzucone przez wybuchy kamienie, którego granice winny być każdorazowo oznaczone przez kierownictwo znakami ostrzegawczymi lub strażami. Przed rozpoczęciem robót strzałowych wszyscy niezatrudnieni bezpośrednio przy tych robotach winni opuścić zagrożony obszar oznaczony przez kierownictwo.

Sygnałem do opuszczenia zagrożonego obszaru ma być znak trąbką oraz wywieszenie na widocznym zdała maszcie znaku, czerwonej chorągiewki lub kosza i ustawienie chorągiewek na granicy zagrożonego obszaru. Opuszczać zagrożony obszar należy bezwarunkowo natychmiast po pierwszym sygnale trąbką i wywieszeniu znaku. Wywieszanie czerwonych chorągiewek czy kosza służy do ostrzegania przechodzących obok kamieniołomu lub tych, którzy by mogli przypadkowo sygnału trąbką nie słyszeć. Dlatego też dopóki znak nie zostanie zdjęty, wchodzenie w obręb zagrożonego obszaru jest wzbronione (segregator aktów prawnych).

Opuszczać łom należy tylko wskazanymi do tego celu drogami, wychodzenie zaś skróconą drogą po ścianach lub po torach pochylni jest wzbronione. Podczas robót strzałowych surowo wzbronione jest wszelkie ukrywanie się w łomie lub w obrębie zagrożonego obszaru. Każdy kamieniołom winien mieć odpowiedni schron. Prawo korzystania ze schronu przysługuje tylko osobom bezpośrednio zatrudnionym przy robotach strzałowych. Wszyscy pracownicy, zatrudnieni tak w łomach, jak i na placach, powinni podczas robót strzałowych opuścić zagrożony obszar i schronić się w budynkach lub ukryciach do tego celu wyznaczonych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami