Blog

Stężenia pionowe zdjęcie nr 2
07.06.2021

Udział zasadniczych substancji

W artykule znajdziesz:

Udział zasadniczych substancji

Stężenia pionowe zdjęcie nr 3
Udział zasadniczych substancji

Udział zasadniczych substancji w drewnie ulega wahaniom zależnie od gatunku drzewa; najbardziej wyraźne różnice w składzie chemicznym zarysowują się między drewnem iglastym a liściastym (program uprawnienia budowlane na komputer). Prócz tego skład chemiczny drewna ulega pewnym zmianom w zależności od innych czynników, jak wiek drzewa, umiejscowienie próbki w drzewie, rodzaj drewna (drewno z pnia, drewno gałęziowe), warunki wzrostu itd.

Z przytoczonych liczb wynika, że drewno iglaste zawiera więcej celulozy i nieznacznie więcej ligniny, natomiast znacznie mniej hemiceluloz niż drewno liściaste (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na uwagę zasługują znaczne ilości żywicy występujące w drewnie drzew liściastych i jodły mimo braku przewodów żywicznych (żywica występuje w komórkach) oraz znaczne ilości gum w drewnie niektórych gatunków drzew, zwłaszcza olchy, sosny i świerka.

Dane liczbowe zestawione wykazują rozbieżności. Tłumaczy się to zmiennością drewna oraz niejednolitymi metodami analizy; podane liczby należy traktować jako dane orientacyjne (uprawnienia budowlane).
Porównanie wyników analiz drewna iglastego i liściastego wskazuje, że:
- drewno iglaste zawiera większą ilość żywic i terpenów, dlatego też daje większą ilość wyciągu eterowego lub benzenowo-etanolowego;
- drewno iglaste zawiera więcej ligniny niż drewno liściaste;
- drewno iglaste zawiera więcej celulozy wolnej od pentozanów niż drewno liściaste;
- drewno liściaste zawiera w przybliżeniu 2 razy więcej pentozanów niż drewno iglaste (program egzamin ustny).

Drewno gałęziowe

Drewno gałęziowe wykazuje mniejszą zawartość celulozy niż drewno pnia; według badań Komarowa i Jakowlewa drewno gałęziowe świerka, sosny i osiki zawiera 44-48%, a drewno pni 52-59% celulozy. Podobne wyniki dały badania Jaymego nad drewnem sosny. Drewno gałęziowe natomiast zawiera więcej pentozanów, ligniny i substancji rozpuszczalnych w gorącej wodzie niż drewno z pnia. W tych warunkach drewno z konarów drzew liściastych (np. topoli lub buka) nadaje się w mniejszym stopniu na surowiec celulozowy niż drewno z pnia. Obok innych czynników na chemiczny skład drewna wpływa jego położenie w stosunku do długości strzały. W miarę zbliżania się do wierzchołka wzrasta w drewnie udział celulozy, ligniny i części mineralnych, maleje natomiast ilość garbników oraz grup metoksylowych.

Zachodzą również różnice w składzie chemicznym bielu i twardzieli, względnie zewnętrznego bielu i strefy przyrdzeniowej u gatunków bez- twardzielowych. Twardziel sosnowa zawiera więcej związków dających się wyekstrahować wodą lub eterem niż biel, natomiast biel zawiera więcej celulozy i ligniny (opinie o programie).
Badania Żerebowa i Wiejnowa wykazały różnice, jakie zachodzą w składzie chemicznym miazgi (kambium), warstwy drewna świeżo wytworzonej przez podział tkanek twórczych oraz warstwy drewna dojrzałego. Miazga zawiera dużo białka, związków pektynowych i poliuronidów, mało natomiast celulozy i bardzo mało ligniny. W porównaniu z miazgą młodociane drewno zawiera kilka razy mniej białka, związków pektynowych i poliuronidów; ilość tych związków zmniejsza się w miarę dojrzewania drewna.

Natomiast ilość celulozy i ligniny w młodocianym drewnie jest znacznie większa niż w tkankach kambialnych i wzrasta w miarę dojrzewania drewna (segregator aktów prawnych).
Drewno wczesne wykazuje nieco mniejszą zawartość celulozy, zawiera natomiast więcej ligniny, pentozanów i kwasów uronowych niż drewno późne.

Drewno reakcyjne gatunków iglastych określane mianem twardzicy (kreń, bois de pression, Druckholz, pressionwood) zawiera 30-35% ligniny, a więc więcej niż drewno normalne; drewno ze zwężonej części przekroju oraz drewno z górnych części gałęzi i konarów świerkowych zawiera 27-28% ligniny. Lignina z drewna reakcyjnego zawiera 12% grup metoksylowych OCH;1, drewno normalne zawiera ich 16-18%; wskazuje to na różnice w składzie chemicznym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stężenia pionowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stężenia pionowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stężenia pionowe zdjęcie nr 8 Stężenia pionowe zdjęcie nr 9 Stężenia pionowe zdjęcie nr 10
Stężenia pionowe zdjęcie nr 11
Stężenia pionowe zdjęcie nr 12 Stężenia pionowe zdjęcie nr 13 Stężenia pionowe zdjęcie nr 14
Stężenia pionowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stężenia pionowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stężenia pionowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami